Jak na plevel v trávníku?
Bohatý, krásně zelený a bezchybně zastřižený trávník si přeje asi každý majitel zahrady. Dokonalý trávník totiž nemá estetický význam jen sám o sobě, dokáže ale pozvednout celý prostor rodinného domu, chaty či chalupy. Hlavním nepřítele majitele pozemku je však rychle se množící plevel, proti kterému je třeba co nejefektivněji zakročit. Jak s plevelem bojovat?
Co je to plevel aneb poznej svého nepřítele
Obecně řečeno se mezi plevel počítají všechny rostliny, které ve svém trávníku zkrátka nechcete. Konkrétně v našich končinách se musí majitelé trávníků potýkat nejčastěji s pampeliškou, jetelem, šťovíkem, jitrocelem, hluchavkou, svízelem a řadou dalších rostlin.
Plevel v trávníku je něco, čeho se snažíme zbavit, neboť narušuje homogenní vzhled naší zelené plochy. Stojí před námi tedy úkol odstranit specificky pouze rostliny určitého typu a vlastní trávník nikterak nepoškodit.
Nutno ovšem podotknout, že ne vždy nám plevel musí nutně vadit, výše uvedené se týká pouze trávníku klasického anglického typu. Pokud se vaše představa blíží spíše nějakému typu udržovaného lučního porostu, potom plevel nejen nevadí, je naopak víceméně žádoucí. V dalším textu se nicméně zaměříme právě na odstraňování plevele z homogenních trávníků.
Metody ničení plevele
S plevelem je možné bojovat několika způsoby. Obecně lze tyto způsoby shrnout v následujícím krátkém seznamu:
- Prevence
- Mechanické ničení a odstraňování plevele
- Použití chemických přípravků
Ideální a nejefektivnější je samozřejmě využívat kombinaci uvedených způsobů. Prevence je na místě vždy a v případě, že se plevel objeví volíme v dané situaci nejvhodnější metodu.
Prevence
Nejlepší je, pokud v trávníků žádný plevel vůbec nevyroste. Již před výsevem trávníku je proto na místě ošetřit plochu budoucího trávníku účinným neselektivním herbicidem. Ten by měl spolehlivě zničit semínka a již zapuštěné kořínky všech budoucích plevelů a tím umožnit nárůst opravdu dokonalého trávníku.
Je třeba mít pouze na mysli, že po ošetření plochy herbicidem budete muset počkat alespoň dva týdny předtím, než plochu osejete vlastním trávníkem.
Mechanické ničení a odstraňování plevele
Některé jednoleté plevely lze snadno odstranit prostě tím, že budete trávník často a pravidelně sekat. Pro rozmnožovací cyklus jednoletých rostlin se jedná o věc, která je v krátkém čase většinou spolehlivě zahubí.
Jiné plevely, zvláště dvouděložné druhy, jsou ale mnohem odolnější a pravidelné sekání ani zdaleka nestačí k tomu, aby z trávníku zmizeli. V takovém případě se hodí mechanické vytrhávače plevele, které dokážou odstranit plevel i s kořeny.
Další možností je ničit jednotlivé rostliny horkou vodou, případně směsí vody a alkoholu. Ten totiž rostliny dehydratuje, což je následně zahubí. Použít lze lékařský líh stejně jako obyčejnou vodku.
Použití chemických přípravků
Použití herbicidů je při hubení plevelů spolehlivou cestou. Jde samozřejmě o herbicidy selektivní, tj. takové, které ničí plevel, aniž by poškozovaly samotný trávník. K dostání jsou buď ve formě postřiků či granulí. V obou případech je třeba s nimi pracovat opatrně, ideálně v rukavicích.
V každém případě k tomu, aby bylo působení herbicidů maximálně efektivní, je nutné aplikovat je přesně podle instrukcí, tj. v době, kdy je trávník 8-10 cm vysoký a v ideálním případě i ve chvíli, kdy se neschyluje k dešti. Po aplikaci herbicidů je potom doporučeno znovu sekat nejdříve po týdnu.