Otužování rostlin
Každé jaro řada zahrádkářů netrpělivě sleduje předpověď počasí a těší se, až budou moci své předpěstované sazenice umístit ven. Ale pozor – pokud je rovnou vystavíte plnému slunci, větru a nižším teplotám, můžete si zadělat na problémy. Proč je otužování rostlin důležité a jak na něj?
Proč je otužování důležité?
Představte si, že byste na zimu odjeli na několik týdnů do tropické oblasti, a pak byste rovnou skočili do mrazivého českého rána. Asi by to trochu odskákalo vaše zdraví a rostliny jsou na tom stejně. Když je delší dobu pěstujete v interiéru nebo skleníku, jsou zvyklé na jiné podmínky – stabilní teplotu, jemnější světlo a chráněné prostředí bez větru a deště. Venku je ale čeká ostré slunce, noční poklesy teplot, silnější vítr i možné přívalové deště.
Co když se otužování podcení?
Pokud rostliny vystavíte ven bez dostatečné přípravy, mohou reagovat negativně. Listy mohou zbělat, zežloutnout nebo opadat. Rostliny mohou také zakrnět a růst pomaleji. Pokud rostliny přenesete ven bez postupného oužování, mohou bojovat s:
- Popálením listů – slunce může listy snadno spálit, protože nejsou zvyklé na přímé UV záření.
- Teplotními šoky– při prudkém poklesu teploty mohou rostliny zblednout, začít uvadat nebo dokonce odumírat.
- Větrem a deštěm – jemnější listy a stonky mohou být poškozeny silným větrem nebo prudký deštěm.
Kdy začít s otužováním a jak dlouho trvá?
Otužování by mělo začít, jakmile denní teploty stabilně dosahují alespoň 10 °C a nehrozí silné noční mrazy. Nejčastěji to bývá v dubnu nebo květnu, v závislosti na druhu rostliny a lokalitě. Záleží také na počasí – pokud přijdou náhlé ochlazení nebo silné větry, je lepší s otužováním počkat nebo jej na pár dní přerušit.
Otužování by mělo trvat přibližně 7–10 dní. Během této doby si rostliny postupně zvyknou na venkovní podmínky, což jim umožní silnější růst a větší odolnost proti nepříznivému počasí. Pokud se některá rostlina zdá oslabená, zpomalte tempo otužování a nechte ji přivyknout delší dobu.
Jak správně otužovat rostliny?
- Začínejte pomalu:První den rostliny dejte ven na chráněné místo do polostínu na 1–2 hodiny. Každý den dobu postupně prodlužujte.
- Postupně zvyšujte pobyt na slunci:Po několika dnech začněte rostliny vícevystavovat slunci. Začínejte ráno nebo pozdě odpoledne, kdy je slunce mírnější.
- Sledujte teploty:Pokud se ochladí pod 8 °C, rostliny je lepší nechat ještě uvnitř nebo je chránit netkanou textilií.
- Omezte zálivku:Před umístěním ven rostliny nezalévejte tak často jako běžně, aby si zvykly na případné dočasné sucho.
- Zvykejte je na větrné podmínky:Nejprve rostliny ochraňujte před prudkým větrem, dávejte je ke zdi nebo do závětří. Teprve po několika dnech je nechte na volnějším prostranství.
Které rostliny je nutné otužovat?
Ne všechny rostliny vyžadují stejnou míru otužování, některé jsou na venkovní podmínky citlivější než jiné. Mezi ty, které byste rozhodně neměli přenášet ven bez přípravy, patří:
- Teplomilné plodové zeleniny: Rajčata, papriky, lilky – tyto rostliny nesnášejí náhlé ochlazení a mohou zpomalit růst.
- Dýně, cukety a okurky: Jejich listy jsou měkké a citlivé na přímé slunce.
- Listová zelenina: Saláty, špenát a kadeřávek sice snesou chladnější teploty, ale i u nich je lepší postupná aklimatizace.
- Květiny: Letničky jako petúnie, muškáty nebo begonie mohou utrpět šok z teplotních výkyvů a větru.
Závěrečné tipy
Než své rostliny definitivně vysadíte ven,věnujte jim dostatečnou péči při jejich otužování.Pokud teploty v noci náhle klesnou a přijdou nečekané mrazíky, zakryjte rostliny netkanou textilií nebo na chvíli přestaňte s otužováním a vraťte rostliny na noc dovnitř.
Nezapomínejte, že i kupované rostliny také potřebují otužování.Pokud jste si přinesli sazenice ze zahradnictví, nechte je několik dní přivyknout venkovnímu prostředí také.
Správně otužované rostliny jsou silnější, zdravější a odolnější vůči nepříznivým podmínkám. Pokud tento krok nepodceníte, rostliny se vám odmění bujným růstem a hojnou úrodou.