Péče o bylinky a jejich sklizeň v průběhu jara
Občas na mě máte zapeklité otázky. Třeba jestli lístečky máty trhat odspoda nebo odshora. A já se musím přiznat, že nevím. O bylinky pečuju tak nějak intuitivně a stejně tak je i sklízím. Ráda se s vámi ale vždycky podělím o to, jak k mátě, tymiánu, oreganu nebo meduňce přistupuju. Třeba to děláte jinak. To nevadí. Důležité je, aby bylinkám bylo dobře. A vám taky.
„Jaké bylinky už můžu vysadit na záhon,“ ptala se mě včera kamarádka, když jsme se potkaly na půli cesty. „Už skoro všechny. Máta, meduňka, tymián, levandule, oregano, šnytlík… všechny je mám celý rok v záhonu. Jen je na podzim přikryju chvojím. Přežijou. Jen levandule mi jednou zmrzla. Ale pozor na rozmarýn, na ten je ještě čas, ten je choulostivý,“ povídám jí. Tak se nebojte píchnout už bylinky do záhonu. Jsou odolnější, než by se mohlo zdát.
Péče o bylinky
Způsob letošního jara bych reklamovala. Protože je zima. Občas sice sluneční paprsky bylinky trochu povytáhnou, a tak si už dojdu pro „zelené“, ale mohlo by být líp. Víc slunce znamená víc radosti na bylinkovém záhonu nebo alespoň na balkoně. Většina bylinek (tymián, levandule, rozmarýn nebo oregano) se ráda koupe ve slunečních paprscích, zatímco máta nebo meduňka uvítají víc vlhkosti a polostín. Na záhonech zalévám bylinky čas od času kropáčem, i když třeba zrovna levandule, tymián a rozmarýn potřebují menší dávku zálivky. Zato meduňce, mátě nebo třeba kadeřavé petrželce dopřávám vody víc. Bylinky v květníku zase občas osvěžím vodou pomocí postřikovače (kromě běžné zálivky).
Sklizeň bylinek
Už v průběhu jara mají bylinky nové výhonky, které zvou ke sklizni.
- Třeba právě u máty se mladé listy a špičky výhonků uštipují už od března až do září – vhodné jsou pro okamžitou spotřebu. K sušení ustřihávám celé větvičky máty a suším ji potom na půdě.
- U rozmarýnu se sklízí mladé špičky výhonků od dubna do října. Ustřihávám je nečastěji nůžkami.
- Levandule je jasná – sklízí se květy. Na sušení jsou vhodné ještě před plným rozkvětem, protože lépe drží pohromadě
- Větvičky tymiánu stříhám vlastně skoro po celý rok, protože ho natolik miluju, že ho mám na zahradě i v květníku.
- Majoránka nebo oregano (dobromysl) je možné sklízet od května do září. Při sklizni opět pomohou nůžky. Pro sušení je vhodné sklidit bylinky v průběhu července.
- U koriandru se sklízejí mladé listy, a to od červa do srpna.
- Kadeřavá petrželka nám letos vydržela v záhonech i přes zimu. Bylo skvělé mít zelené pořád k dispozici. (Mírná zima má své výhody).
- Pažitka je zrovna na vrcholu, už brzy půjde do květu, tak si ji ještě užijte. Nejlepší je ji zaříznout nebo stříhat – tím zesiluje! A na zimu si ji můžete snadno zamrazit.
- U bazalky sklízím jednotlivé listy (většinou odspodu). Pokud se objevují květy, můžete je zaštípnout, protože kvetoucí bazalka není moc dobrá.
A tady jsme zase u té zapeklité otázky, kterou mi položila Eva - jakým směrem tedy lístky sklízím? Asi spíš odspoda, ale jestli to má nějaký význam, to nevím :-)