Péče o zeleninu bývá v letních měsících složitější: S těmito tipy však budou vaše rostliny zářit zdravím i spokojeností
Sklízení dozrálých plodů je to nejmenší, co v těchto horkých měsících můžete pro svou zeleninu udělat. Častější zalévání a hnojení ve správné intenzitě vám zajistí ještě více plodů. Přečtěte si, co všechno vaše rostlinky potřebují, aby byly spokojenější a vy jste se mohli těšit z větší úrody.
Pozor na rychle se šířící plevel
Plevel je zapotřebí pravidelně kontrolovat a vytrhávat, jakmile se nějaký objeví. Bere totiž vaší zelenině mnoho živin i místa. Rostliny zeleniny nemohou růst ani plodit, když se na vašem záhonu necítí pohodlně.
Proto časně ráno vytrhejte plevel v záhoncích i v jejich okolí. Jakmile veškerý plevel zmizí, bude mnohem jednodušší si všimnout nových přírůstků a zbavit se jich rychleji, než stačí způsobit vaší zelenině ztrátu živin a místa.
Pokud si každé ráno uděláte čas na kontrolu vašich záhonů, za pár týdnů zjistíte, že se vaší zelenině opravdu daří mnohem lépe než doposud.
Kolem zeleniny rozložte posekanou trávu, slámu, nadrcené suché listy, jehličí nebo noviny, abyste zamezili šíření plevelu.
Hnojení se vyplácí
Když zelenině dodáte hnojivo, dáváte jim vlastně jídlo. Zejména když rostliny plodí, potřebují velké množství živin. Jednou za čas do konve kromě vody vmíchejte i hnojivo. Minimálně jednou v polovině sezóny byste o hnojivu měli zauvažovat. Do vody též můžete nasypat trochu kompostu, ten funguje jako přírodní hnojivo.
Ovšem pozor, nic se nemá přehánět, a dokud rostliny plodí jedna radost, mají živin v půdě ještě dost.
Dovolte své zelenině zapustit kořeny hlouběji do půdy
Aby zelenina získala více živin (a také abyste více šetřili vodou), je vhodné zalévat méně často a zároveň rostlinám poskytnout více vody během jednoho zalití. Jakmile rostlina zaznamená, že půda je vlhká i pod kořeny, kořenový systém se rozroste a rostlina dokáže absorbovat mnohem více živin.
Tento postup je důležitý u kořenové zeleniny, kterou jste zasadili nedávno nebo se ji chystáte zasadit v polovině léta. U těchto rostlin je též lepší nechat větší rozestup, a to alespoň na šířku vašich dvou prstů.
Zalévejte více, ale berte ohled na množství srážek
Sledujte, jaké je počasí, a během období dešťů berte ohled na množství srážek. Tím se vyhnete přelití rostlin zeleniny či naopak jejich dehydrataci.
Voda musí být přibližně třicet centimetrů v hloubce půdy. Vykopejte díru na místě, kde vám nebude překážet, a zkontrolujte vlhkost půdy. Pokud je na této úrovni hloubky vody dostatek, není potřeba zalévat.
Zalévejte pomalu, aby se voda vsákla do půdy a neodtékala mimo záhony.
Sklízejte častěji
Již zralé plody není důvod nesklidit. Jakmile to uděláte, rostlinám ulehčíte a umožníte jim soustředit se na dozrání dosud nezralých plodů. Zejména rostlinám fazolí plně vyhovuje, když sklidíte jejich zralé plody a znovu sklízíte po velmi krátké době.
U cuket a okurek platí, že menší plody nemají tolik semen jako ty větší, a včasnou sklizní se vyhnete i jejich přezrání a zhořknutí.
Alespoň jednou za tři dny si vymezte čas na hledání škůdců
Může se to stát rychle. Nic se neděje, ale jednoho dne se vzbudíte, jdete se podívat na své rostliny a místo slibné úrody spatříte učiněnou spoušť. Právě proto je důležité minimálně dvakrát až třikrát týdně obracet listy a prohlížet stonky či nať, zda se na rostlinách neusadili škůdci. Jakmile se přemnoží, zbavování se jich je téměř nadlidský úkon.
Perfektním úkrytem, který škůdci rádi vyhledávají, je právě spodní strana listů, kam rádi kladou vajíčka. Časně ráno jsou škůdci neaktivní, proto je jejich sběr jednodušší.
Kdy vykonávat tyto zahradnické práce
Vyhněte se vedrům nejen v zájmu svých rostlin, ale také v zájmu vlastním. Ranní hodiny jsou pro zahradnické práce nejlepší dobou. Ani v tuto chladnější dobu nezapomeňte dodržovat pitný režim. Máte-li hodně práce, přineste si s sebou židli či polštář a dělejte si pravidelné pauzy. A posadit se můžete i při odplevelování záhonů, například na malou stoličku.