Jak pěstovat anthurie?
Anthurie, neboli toulitky byly donedávna prodávány výhradně jako řezané exotické květiny voskového vzezření. Avšak anthurie lze poměrně snadno pěstovat v květináči v běžném teplém bytě. Ve venkovních podmínkách v České republice by se však anthuriím nedařilo, jelikož nesnesou chlad v zimě. Tyto překrásné květiny nejsou nijak přehnaně náročné na péči a při standardním zacházení netrpí nijak zvlášť na choroby, ani škůdce. Navíc se při napadení poměrně snadno léčí. Společně si projdeme pár rad, jak pěstovat tyto vděčné a krásné květiny z Guatemaly a Kostariky.
"Voskové krásky"
Díky zvláštně zatočeným stonkům květenství, které navíc působí voskovým dojmem, jsou anthurie nazývány v některých zemích trefně jako rostliny plameňáci. Při běžné péči tyto rostliny kvetou od jara do podzimu. Jsou však hezké i tehdy, kdy nekvetou. Pěstovat je můžeme samostatně, ale také ve skupinách tropických rostlin.
Zbarvení anthurií
Nejčastější jsou kultivary s červeným toulcem, ale existují také s toulcem růžovým či s červeným toulcem a žlutobílou palicí. Najdeme však také kultivary s celými červenými květními stonky. Původní pěstované druhy jsou Anthurium andreanum a A. scherzerianum, ale s současné době jsou velmi populární pokojové hybridy, které mají sice menší květy, ale ve větším množství a rostliny jsou nižší a velmi kompaktní.
Co především anthurie vyžadují?
- Nepřímé sluneční světlo;
- teploty okolo 20°C;
- vysokou vzdušnou vlhkost okolo 80%;
- tekuté hnojivo;
- zalévání vodou pokojové teploty.
Bez těchto základních věcí se při pěstování anthurií zkrátka neobejdete. Anthurie nesnášejí chlad, a tedy ani zalévání chladnou vodou. Nesvědčí jim ani přílišné sucho, proto je vhodné anthurie pěstovat ve vlhčích prostředích a nebo jim vlhkost poskytovat rozprašovači vody.
Na co pamatovat při pěstování toulitek
- Anthurie je vždy vhodné pěstovat tam, kde se vyskytuje nepřímé sluneční světlo. Přímé slunce by je totiž poškodilo. Nejvhodnější je pěstovat je na parapetu přistíněného okna.
- Tyto květiny milují teplotu okolo 20-21 °C. Nevyhovuje jim ani přílišné horko, rozhodně je neponechávejte přes léto na balkóně, na který praží slunce.
- Nesnášejí tvrdou vodu, používejte proto vodu měkkou.
- Anthurie zbožňují vlhkou zeminu, nikdy ji proto nenechejte příliš vyschnout. Všeho moc však škodí, a tak zeminu ani nepřemokřujte, rostlince by se nedařilo!
- Od března do října je nutné anthurie jednou za dva týdny přihnojit plným tekutým hnojivem. Vhodná jsou hnojiva vyhovující vřesovištím či begoniím a orchidejím.
- Jednou za dva roky rostlinu přesaďte v letním období.
- V zimě rostliny mírně zaléváme, pěstujeme je na vnitřním parapetě oken.
Rozmnožování anthurií
Pokud chceme anthurie rozmnožovat, pak by to mělo být na samotném začátku jejich pěstování, dokud jsou rostlinky ještě mladé. Vhodnější je dělení (tedy řízkování), než pěstování ze semínek. Pěstování ze semen je spíše pro odborníky.