Jak pěstovat bromelie?
Tyto krásky mezi květinami pochází z deštných pralesů Střední a Jižní Ameriky. Jsou to exotické rostliny podobně jako například orchideje. Bromélie je krásná svým květem a různobarevnými listy mnoha tvarů.
Pěstování bromélií není nijak náročné, o čemž se můžete přesvědčit v tomto návodu, krok za krokem.
Půda vhodná pro bromélie
Jak už bylo řečeno bromélie pochází z deštných pralesů. Proto potřebuji směs zeminy, která dobře odvádí vodu a udržuje vlhkost okolo rostliny. Nejvhodnější je zemina obohacená o rašelinu, do které přidáte hrubý listový humus, drcenou kůru, nebo hrubozrnný písek. Použít můžete ovšem také perlit.
Jestli se vám nechcete směs zeminy připravovat doma sami, můžete si pořídit substrát pro orchideje, který má stejné složení a požadavky.
Bromélie a světlo
Bromélie jsou v domovině uchycovány na větvích stromů, kam se moc denního světla nedostane. Není proto třeba doma vytvářet speciální podmínky s množstvím světla. Abyste se však nezmýlili, světlo je pro rostlinu důležité, ne však přímé denní světlo, můžete být tedy i v jiné části pokoje, než na parapetu okna. Můžete si ji postavit na polici nebo komodu, kam se dostane část denního světla a rostlince se tak bude dobře kvést.
Teplo je pro bromélie důležité
Bromélie potřebují světla málo, zato tepla potřebují dostatek. V létě se o teplotu starat nemusíte, v okolí je jí dostatek, v zimě je však potřeba udržovat v bytě teplotu nad 18°C.
Zálivka bromélií
Bromélie zaléváme odstátou vodou bez vápníku. Rostlinku zaléváme přímo do středu listové růžice, odkud si sama bere vláhu. Také substrát by měl být stále vlhký, nikoliv však mokrý. Co se podmisky týče, nikdy by v ní neměla stát voda. Ideální je mít v podmisce nějaké kamínky, odkud se bude voda odpařovat a tvořit tak vhodné mikroklima.
Ideální zálivka je mírná. Jednou za tři dny.