Úvod  ›   › 

Jak pěstovat chilli papričky doma?

Chilli papričky si rozhodně nemusejí milovníci pikantních pokrmů nakupovat pouze v obchodě. Hravě je zvládnete vypěstovat i doma, nejsou náročné ani pro začátečníky. A jak na to?

Nezbytností dokonce totiž není ani skleník, zvládnete to i v květináči za oknem. Až si budete kupovat osivo, základem je taková odrůda, která může pohodlně „bydlet“ klidně i v panelákovém bytě či na balkoně.

Jak si předpěstovat papričky ze semínek

Mezi ideální odrůdy patří třeba Capsicum Annuum, protože roste opravdu rychle a je menší. V případě, že je plánujete přesouvat na balkon, musíte je vysít zhruba 5 týdnů před posledními mrazy, pokud je necháte trvale doma v květináči, je jedno, kdy se setím začnete. Semínka, kterým by měly být nejvýše tři roky, musejí naklíčit, k tomu potřebují především teplo a vlhko. Položit je můžete na jakýkoli vlhký povrch, ideální je však běžně dostupný zahradnický substrát používaný například na rajčata. Ten navíc překryjete mikrotenovým sáčkem. Budoucí chilli papričky jsou v této fázi mimořádně náchylné na mechanické poškození, tak na to pozor. Případně můžete rovnou semínka zasadit do kokosových nebo rašelinových tablet, ušetříte si tak práci.

Jak na pěstování rostlin

Půda pro ně by měla být zásaditá, hlinitopísčitá. Používejte vždy sterilní substrát a semínka skladujte v suchu a temnu. Zhruba po prvních třech dnech už zpozorujete první pěstitelské úspěchy. V této fázi nezapomeňte rostlinkám už dopřát dostatek světla, ocení dlouhý den, proto jim můžete zpočátku i přisvěcovat uměle. Jinak by se příliš „vytáhly“, čímž se rostlina stává nestabilní. Chilli papričky vám vytvoří vždy řadu lístků v párech a jakmile vytvoří tu druhou, nastává čas je přesadit do květináče. Také tady byste si měli počínat šetrně.

Papričky pro svůj zdárný růst potřebují dostatečný přísun draslíku, dusíku a fosforu, proto bychom měli pravidelně přihnojovat. Když se rostlince začne dařit, čeká vás hlavní práce – musíte je opylovat. K tomu použijte štětec, jímž opatrně přejedete po květu. Plody by se měly sklízet ve fázi zralosti, to znamená tehdy, když dojdou do finální barvy a jsou měkčí na pohmat, nicméně z hlediska chuti preferují mnozí pěstitelé sklízení i dříve.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2/5 (4 hlasy)


Související články