Úvod  › 

Pěstování cibulovitých rostlin

Cibulovité rostliny jsou skvělou volbou pro každého zahradníka i zahradnici – snadno se pěstují, nepotřebují příliš péče a každý rok vás potěší nádhernými květy. Cibulovin je celá řada od jemných krokusů přes barevné tulipány až po neotřelé lilie. Stačí jim správně vybrat místo, zajistit vhodné podmínky na pěstování a dodržet pár základních pravidel při sázení i pečování o ně. Jak na pěstování cibulovitých rostlin?

Výběr vhodných cibulovin 

Při výběru cibulovin je dobré myslet nejen na to, které se vám líbí, ale také vybírat takové, které zvládnou podmínky vaší zahrady. Existují jarní, letní i podzimní druhy cibulovitých rostlin, které kvetou v různých obdobích roku a můžete tak díky nim mít zahradu rozkvetlou téměř celoročně. 

Mezi jarní cibuloviny patří tulipány, narcisy, hyacinty, modřence a krokusy. Vysazují se na podzim a kvetou od brzkého jara. Letní cibuloviny se sázejí na jaře a rozkvétají v létě a na podzim, patří sem lilie, mečíky, begónie nebo jiřiny. Některé podzimní druhy, jako ocúny nebo podzimní šafrány, vykvétají až v září či říjnu.

Kdy a kam sázet cibulovny? 

Kdy sázet cibuloviny závisí na konkrétním druhu rostliny. Jarní cibuloviny je nejlepší sázet na podzim, ideálně v září nebo říjnu, aby do zimy dobře zakořenily. Letní cibuloviny se zase vysazují na jaře, kdy už nehrozí noční mrazy, takže ideálně koncem dubna nebo v květnu. 

Většina cibulovin preferuje slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Pokud máte těžkou a jílovitou půdu, je dobré ji vylehčit pískem nebo kompostem. V těžkých a nepropustných půdách mohou cibule uhnívat. Pokud budete pěstovat vysoké rostliny, jako jsou lilie nebo mečíky, je vhodné mít záhon chráněný před silným větrem, aby se rostliny nepolámaly. 

Jak správně sázet cibuloviny?

Při sázení cibulovin je třeba dodržovat základní pravidlo, a sice sázet cibule do hloubky zhruba odpovídající trojnásobku jejich celkové výšky. Konkrétně třeba u tulipánů se jedná zhruba o 10–15 cm hluboké jamky, menším krokusům bude stačit hloubka zhruba 5 cm. Při výsadbě také dodržujte dostatečné rozestupy mezi rostlinami, menší cibuloviny vysazujte 5–10 cm od sebe, větší ve vzdálenosti 10–20 cm. Cibule sázejte špičkou nahoru a po zasazení jemně přitlačte půdu, a poté je zalijte.

Jak pečovat o cibulovité rostliny?

Cibuloviny jsou poměrně nenáročné rostliny, ale pravidelná péče jim pomůže k bohatšímu kvetení. Po vyrašení potřebuji pravidelnou zálivku, zejména v suchých obdobích. Zalévejte ke kořenům, aby listy a květy zůstaly suché a rostlinám nehrozila plíseň. Pro podporu kvetení se doporučuje hnojit cibuloviny speciálními hnojivy s vyšším obsahem fosforu a draslíku.

Co dělat po odkvětu cibulovin?

Po odkvětu je důležité nechat listy cibulovin přirozeně zežloutnout a odumřít. Listy totiž dodávají energii zpět do cibule a pomáhají jí zesílit na příští sezónu. Pokud listy odstraníte příliš brzy, oslabíte rostlinu a příští rok může kvést méně nebo vůbec. Odstřihnout ale můžete uschlé květy, aby rostlina neplýtvala energií na tvorbu semen.

Jak přezimovat cibuloviny?

Jarní cibuloviny, jako narcisy nebo modřence, mohou v půdě zůstat přes zimu. U některých druhů, jako jsou tulipány, je vhodné cibule po úplném zaschnutí listů vyjmout ze země. Stejně tak některé letní druhy, jako mečíky nebo begónie, je třeba před mrazy vyjmout. Cibule očistěte a uskladněte na suchém a tmavém místě, uložit je můžete také do papírových sáčků nebo bedýnek s rašelinou, kde přečkají do podzimu nebo jara, kdy je znovu vysadíte. 

Cibulovité rostliny patří mezi vděčné květiny, které s minimální péčí každoročně rozzáří zahradu pestrými barvami. Pěstování cibulovin je snadný způsob, jak do zahrady můžete vnést barvy a život od časného jara až do podzimu. Stačí vybrat vhodné druhy, správně je zasadit a věnovat jim základní péči. Ať už zvolíte veselé tulipány, elegantní lilie nebo voňavé hyacinty, jejich květy vás budou odměňovat rok co rok. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)