Úvod  ›   › 

Jak pěstovat citronovník?

Citronovník nepatří v našich zeměpisných končinách k příliš rozšířeným rostlinám. Můžeme si ho však i tak vypěstovat doma. Nejvhodnější prostředí pro pěstování citronovníků nabízí jednak skleník, ale také i byt či dům. Při jeho pěstování bychom se měli držet určitých zásad, aby krásně prospíval.

Koupit nebo vypěstovat?

Při odpovědi na tuto otázku záleží jen čistě na Vašem čase a ochotě. Koupě citronovníku je samozřejmě daleko rychlejší a jednodušší, než nakličování semínek. Citronovník lze zakoupit u prodejců subtropických rostlin, ale také i v některých hobby marketech či u zahradních specialistů.

Citróník

CC: Hans

Pokud však máte rádi výzvy, můžete si zkusit vypěstovat vlastní citronovník. K tomu budete potřebovat jadérka z běžně dostupného citronu. Tato jadérka zbavíme veškeré citronové dužiny a pak je omyjeme. Vzhledem k tomu, že citronovník vyžaduje kyselejší půdu, která u nás není běžně dostupná, je nutné pořídit si speciální substrát, který je určen přímo pro pěstování citrusových rostlin. Semínka zasadíme do přiměřeně velkých květináčů a snažíme se je udržovat ve stabilní teplotě. Mějte však na paměti, že citronovník vyžaduje kvalitní péči, aby vyrostl a krásně se rozrůstal.

Péče

Jak již bylo zmíněno výše, citronovník vyžaduje řádnou péči. Nebude mu tedy postačovat jen běžné zalévání. Aby byl hezký a kvalitní je nutné drže se několika základních pravidel, která jsou určena pro pěstování citronovníku:

Sledování a zalévání | Stabilní teplota | Přesazování | Hnojení | Rovnováha | Ořezávání

Pravidelné sledování a zalévání

U citronovníku je nutné pravidelně kontrolovat, zda nebyl napaden některými škůdci. Je vhodné zaměřit se i na to, jestli mu neopadávají listy, protože to by mohlo znamenat, že je umístěn v nevhodných podmínkách.

V rámci pravidelného sledování je dobré zařadit i pravidelné zalévání tak, aby měl citronovník neustále dostatek vláhy. Citronovník však nesmí být přelíván. Nejideálnější je udržovat substrát neustále ve vlhkém stavu. Zvláštní péči je citronovníku zapotřebí poskytnout v zimním období. V této době se zalévá podle teploty místnosti, kde je umístěn. V případě, kdy je místnost moc chladná, zalévání se skoro nedoporučuje. Bohatě postačí, když ho občas poprášíte vlažnou vodou.

Stabilní teplota

Citronovník nemá rád přílišné výkyvy teplot. Proto je vhodné umístit ho na jednom stabilním místě. Přes letní měsíce snese i pobyt venku v květináči. Citronovník má rád slunné prostředí i teplo, dobře mu bude také ve skleníku. Přes zimu je ideální umístit ho ve vnitřních prostorech, kde bude teplota alespoň 10°C.

Přesazování

Ve chvíli, kdy již citronovník roste je potřeba ho přibližně každé dva roky přesazovat, a to z toho důvodu, že mu začnou přerůstat kořeny a bude tak potřebovat daleko více prostoru k růstu. V pozdější době je přesazování vhodné po přibližně pěti letech. Pokud citronovník budete chtít přesazovat častěji, také tím nic nezkazíte. Nezapomínejte však sledovat jeho aktuální stav a vždy používejte jen kvalitní substrát, který je vytvořen speciálně pro citrusy. Při přesazování vždy zvolíme větší velikost květináče, který bude mít na dně dostatečně veliký otvor pro odvádění přebytečné vody.

Hnojení

K hnojení citronovníků se doporučují speciální hnojiva na citrusy. Jsou nejvhodnější proto, že zajistí kvalitní výživu. Hnojení můžeme provádět od jara do podzimu. Pokud bysme to s hnojením přehnali, dá nám to citronovník najevo nahnědlými okraji listů. Před samotným hnojením je vhodné se přesvědčit, že substrát není příliš vysušený. V takovém případě je lepší použít hnojivou zálivku, kterou substrát zvlhčíme či nejdříve citronovník zalijeme.

Dodržování rovnováhy mezi teplem a světlem

Pro někoho se tento bod může jevit jako naprostá banalita. Citronovník je však na pěstování náročnější než ostatní rostliny a pokud mu nebudete věnovat dostatečnou péči, nebude se mu dařit. Citronovník je velmi citlivý na teplo a světlo. Pokud má tato rostlina k dipozici hodně tepla bude tedy potřebovat i hodně světla. V interiéru, která je vytápěn, je potřeba umístit citronovník k oknu, aby měl dostatek potřebného světla.

Ořezávání

Chcete, aby měl citronovník určitý tvar? Není problém provést na mladém citronovníku tzv. výchovné řezy, které pomohou upravit tvar tohoto citrusu. U starších rostlin se provádí pravidelné ořezávání kvůli plodivosti a celkové kvalitě citronovníku.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.81/5 (16 hlasů)


Související články