Úvod

Pěstování dýně Hokkaidó. Takhle je to snadné

Fascinuje mě její oranžová barva, když na sklonku léta vykukuje z ještě zelených listů. Ohlašuje sklizeň, konec sezóny, a přesto pěkně zvesela. Dýně Hokkaidó je veskrze pozitivní zelenina. A to ve všech směrech. Snadno se pěstuje, vydrží větší část zimy, dobře chutná a uvaříte z ní téměř cokoli.

Hmm, osobně mám nejraději dýňovou polévku. Na tu je ještě spoustu času, ale na pěstování dýní nikoli. Jestli nemáte ještě doma sazenice, tak šup pro ně do nejbližšího zahradnictví, protože dýni Hokkaidó můžete na kompost vysadit těsně po zmrzlících. Tahle oranžová tykev miluje slunce, proto jí vyberte místo na výsluní. Zaslouží si to. Jestli máte semínka, zkuste je v květnu vysévat přímo, počítejte ale s tím, že na sklizeň si počkáte – sazenice prostě budou mít značný náskok.

Jak pěstovat dýni Hokkaidó

  • Nejlépe z předpěstovaných sazenic, které se vysazují na záhon nebo ještě lépe na kompost v polovině května po ledových mužích.
  • Dýně je rostlina první trati, což znamená, že potřebuje hodně živin a doslova si libuje v dobře pohnojeném záhonu.
  • Kompost je optimální stanoviště – je plný živin a navíc vyvýšený, takže dýně je krásně v teple.
  • Stanoviště by mělo být co nejvíce slunečné. Dýně si o slunce samy říkají už svou sytě oranžovou barvou.
  • Nezapomínejte v průběhu vegetace na bohatou zálivku! Zalévejte přímo ke kořenům rostliny, pokropit můžete také listy, které vodu přijmou jako vítané osvěžení.

Sklizeň a skladování dýně Hokkaidó

Je radost ty kulaté plody pozorovat, jak se z květu stane napřed malá kulička, která rosta a potom do sebe nasává sluneční paprsky, až je celá oranžová! Dobu sklizně dýně Hokkaidó poznáte bezpečně podle toho, že začíná usychat stopka. Výhodou této plodiny je snadné zpracování v kuchyni – dýně se peče, vaří se z ní polévka, omáčky na těstoviny nebo se z ní peče skvělý dýňový koláč. A slupky jí zbavovat nemusíte (na rozdíl od jiných druhů dýní). Správně uskladněné dýně Hokkaidó vám v dobré kondici vydrží až do února. Ovšem pozor, jsou náchylné na vlhkost, o čemž jsem se už několikrát přesvědčila, takže žádný vlhký sklep, kam ukládáte mrkve. Dýně potřebují chladné, ale suché místo – například suchá a větraná půda je výborná!

Čím nás živí dýně Hokkaidó

Kulatý tvar a oranžová barva nám naznačují, že dýně Hokkaidó je skvělá pro náš žaludek. Obsahuje velké množství minerálních látek (draslík nebo vápník) i vitamínů (například vitamíny skupiny B, betakarotén). Dýně působí močopudně a aktivuje činnost žaludku. Doporučuje se při nemocech zažívacího ústrojí, ledvin nebo srdce.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)