Hrách pěstování v květináči
Hrách setý je popínavá rostlina s relativně křehkým stonkem a tmavě zelenými listy s nádechem do bílé. Plodem je lusk, ve kterém se skrývá různý počet kulaťounkých zelených slaďounkých hrášků.
Lusky rádi sbírají děti, protože pro jejich malé jazýčky je hrášek velká pochoutka. Proto není špatné zvážit, zda jeho pěstováním nechcete zpestřit dětský pokojík nebo balkón. Obzvláště v době domácí karantény nebo při zpřísnění opatření kvůli koronaviru se může stát milou a důležitou zábavou každodenního života péče o rostoucí hrášky.
Výsev - Pěstování - Škůdci - Sklizeň - Skladování
Výsev
Truhlík, květináč, hlubší mísa - zkrátka cokoli aspoň 15 cm hlubokého, kam můžete dát hlínu. Semínka hrachu zasaďte 5 cm hluboko. Můžete do řádku s 5 cm rozestupy nebo také do jamky po 3-6 kouscích. Půdu řádně navlhčete, ale nezapomeňte, že musí mít kam odtékat. Proto je ideální květináč s dírou ve dně položený na misce, případně samo-zavlažovací truhlík.
Výsadbu je vhodné provést na jaře - od března do května. Jako půdu stačí koupit nejobyčejnější substrát v zahradnictví.
Jak vypadají semena hráchu. Vidíte, že jsou scvrklé. Na obrázku Legumes.
Pěstování
Jakmile hrášky povystrčí ze země mladé zelenavé stonky, je třeba přilévat vodu častěji. Čím větší je zelená část rostlinky, tím více vody vypije.
Jak si s hrachem pohrát? Zapíchněte k němu tyčku, mřížku nebo provázky. Bude se po nich pnout a ovíjet je, takže můžete snadno určit, jaký bude mít výsledný tvar. Když ho ničím nepodepřete, tak bude viset z truhlíku dolů. I to můžete využít, jen pozor - hrášek potřebuje dostatek světla, jinak bude mít bledé listy a moc vám neporoste.
Hrách není vhodné pěstovat v jedné nádobě s fazolemi, česnekem nebo rajčaty, protože mají podobné nároky na půdu a "vyjídají" si živiny. Zato se výborně snese s okurkami, mrkví nebo salátem.
Typický vzhled rostlinek hrášku.
Hrozící nebezpečí
Hrách je průměrným lákadlem pro škůdce, ale může se mu stát, že začne plesnivět. Nejlepší prevencí proti houbovým a virovým chorobám je použít "sterilní" hlínu z obchodu. Jakmile vezmete půdu z loňského roku, která neprošla kompostováním, je riziko onemocnění hrachu větší.
Klíčky hrachu mohou chytit například hnilobu, v pozdějším vývoji pak strupovitost, padlí, plíseň nebo rez. Častými škůdci mohou být kyjatka hrachov, listopasi, obaleč hrachový nebo zrnokaz hrachový.
Pokud nejste milovníci chemických postřiků, pak můžete využít hrachových "obránců": saturejky a lichořeřišnice. Ty dovedou před škůdci ochránit také dobře.
Sklizeň
Dají se sehnat i odrůdy, které lze sníst i s luskem. Pokud budete pěstovat více druhů, je dobré si poznačit, ve kterém truhlíku je jedlá odrůda, ať se zbytečně nelouskáte lusky.
Zralé hrášky můžete očekávat za 2-3 měsíce od výsevu.
Skladování
Pokud nemáte hrachu lán, tak skladování ani řešit nemusíte. Úrody z jednoho květináče může být miska nebo třeba i celá mísa. Když si ho dáte na tři svačiny, tak je po něm. Pokud by se vám nepovedlo hrách sklidit v době jeho "mladosti", tedy když je ještě sladký a měkký, pak můžete tvrdé žloutnoucí hrachy usušit. Suší se rovnoměrně rozložené na plechu nebo v mělké ošatce.
A co s usušeným hrachem? Třeba do polévky. Stejně si ale myslím, že jej sníte rovnou z keříku.
Související články
- Hrách pěstování v květináči
- Jak začít s pěstováním hrášku s dětmi