Úvod  › 

Jak pěstovat japonský javor?

Japonský javor je pro své neobvyklé zabarvení i zajímavý tvar listů krásným doplňkem každé zahrady. Protože existuje na tři sta kultivarů tohoto stromu, které variují od bonsají, přes keře až po stromy. Při dodržení správných podmínek pěstování dokáže být japonský javor odolný.

V každé japonské zahradě by japonský javor neměl určitě chybět. Parádu udělá ale i v tradiční české zahradě, kde svými typicky červenými podzimními listy upoutá na první pohled. Přestože je definování japonského javoru kvůli vysokému počtu druhů obtížné, k charakteristickým rysům patří: jemná struktura, krajkové listy a jedinečná barva na podzim. Díky správné péči vyroste i dvakrát rychleji a dosáhnete jeho dlouhé životnosti.

Podmínky pro správné prospívání japonského javoru

Japonské javory jsou odolné stromy, když mají zachované vhodné podmínky. Jinak mohou zcela uhynout. Pro správné prospívání potřebuje, aby byly dodržené všechny tyto body:

  • Chraňte jej před zimou

    Japonský javor je teplomilná rostlina, proto je ideální jej v tuzemsku vysazovat v nadmořské výšce do 400 metrů. Ve vyšších polohách musíte strom zakrýt, abyste jej uchránili před nánosy sněhu a silným mrazem. Zakrytí je vhodné nechat až do jara, kdy se javor potřebuje aklimatizovat na silnější sluneční paprsky. 

  • Nevystavujte jej přímému slunci

    Dospělé stromy japonského javoru zvládnou i plný sluneční svit, pokud na něj svítí v ranních nebo pozdně odpoledních hodinách. Ideální je ale polostín a pár hodin ranního slunečního svitu, který hlavně v létě strom tolik nezatíží. Mladé stromy sázejte spíše do stínu.

    • Suchý strom: Pokud si všimnete, že se listy během léta pálí, pravděpodobně jste javor zasadili na příliš slunečné místo.

    • Přelitý strom: Naopak pokud podzimní listy nemají tak sytou barvu, jak byste u dané odrůdy očekávali, má strom slunečního svitu málo. Druhým důvodem může být také to, že jste ke konci léta a na podzim strom přelili, takže začíná nasazovat nové zelné listy namísto toho, aby se připravil na opadávání.

  • Nebojte se strom přesadit

    Protože je umístění pro dlouhou životnost klíčové, s přesazením neprospívajícího stromu neváhejte. Nejlepším obdobím je pozdní léto nebo začátek podzimu. Nejpozději měsíc před tím, než země začne zamrzat. Kolem javoru okopejte co největší kruh a strom vykopejte v co největší hloubce. Měli byste jej vykopat s co největším kořenovým systémem a přenést celý, i s hlínou z vykopávaného místa.

  • Japonský javor chraňte před silným větrem

    Protože má větve poměrně křehké, dokáží se v silném větru rychle vysušit. Strom byste proto měli vysadit nejlépe v závětří nebo aspoň tak, aby jej pravidelně nebičovaly silné přívaly větru.

  • Vlastnosti půdy

    Japonské javory potřebují dobře odvodněnou, ale stále vlhkou půdu. Nesnesou vysoce zásaditou půdu, nejlepší jsou pro ně kyselé půdy. Nesnesou ani jílovitou půdu a tu s vysokým obsahem soli. V tomto případě je lepší pěstovat javor ve velkém květináči.

Nejvhodnější pro vysazení japonského javoru je podzim

Tento strom byste měli sázet na podzim. Protože vyžaduje hodně živin, je dobré do díry pro strom zakopat větší dávku kompostu nebo hnoje. Sázejte je aspoň měsíc před tím, než země zamrzne. Po vysazení zasypejte okolí stromu mulčovací hmotou a zalévejte jej do příchodu zimy.

Hodně zalévejte hlavně mladé stromy

Protože půda okolo japonského javoru musí být pořád vlhká, je nutné jej zalévat dvakrát týdně při normálním a třikrát při horkém počasí. Větší zálivku vyžadují hlavně mladé stromy.

Větve zastřihujte velmi opatrně

Japonské javory se dokážou hodně rozrůstat, proto je vhodné je zastřihovat na začátku podzimu. Nůžky musíte vždy pečlivě vydezinfikovat v 60% lihu, abyste zamezili riziku nákazy houbami. Větší řezy ošetřete balzámem určeným pro stromy.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (4 hlasy)


Související články