Jak pěstovat kalanchoe?
Je zvláštní, že tahle pozoruhodná rostlinka je veřejnosti známá častěji svým odborným názvem (kalanchoe), když se přitom honosí i poetickým českým ekvivalentem „kolopejka“. Ať už dáváte přednost jednomu či druhému z nich, nic to nemění na tom, že podobně jako ostatní pokojové rostliny vyžaduje kalanchoe-kolopejka určitou péči.
Pojďme se tedy společně podívat na to, jaké zásady je třeba při jejím pěstování dodržovat. Podaří-li se to, budete odměněni nejen bohatými květy, jež se stanou nepřehlédnutelnou ozdobou vaší domácnosti na překvapivě dlouhou dobu, ale rovněž pěknou a nápaditou dekorací, kterou ostatně představují všechny pokojové rostliny.
Dobrá zpráva zní, že náročnost péče o kalanchoe není nijak vysoká. Jestli tedy hledáte rostlinku pro své pěstitelské začátky, pak právě kolopejky představují ideální volbu.
Péče o pokojové rostliny
Pokojové rostliny lze v zásadě rozdělit na několik typů podle toho, jaký typ péče vyžadují. Některé stačí zalít jednou za týden, a přesto kvetou a rostou jako „neřízená střela“ (například velmi oblíbený, někdy až přemnožený zelenec), jiné vyžadují častější a pečlivější zálivku (většina tropických rostlin). Jiné naopak není třeba zalévat takřka vůbec (tlustice, kaktusy).
Jsou rostliny, které potřebují stanoviště s přímým sluncem (bromélie, ibišek, voskovka), jiné vyžadují částečné nebo úplné zastínění (diefenbachie).
Pak tu máme celou řadu dalších požadavků, které se liší u jednotlivých rostlinek: hnojení, přezimování, teplota, frekvence přesazování, případně další speciální péče… A jak si v tom všem stojí kalanchoe?
Stanoviště
Kolopejkám se bude dařit na dostatečně prosluněném místě - nevyhovuje jim zcela přímé slunce, ale bez problémů snesou cokoliv mezi polostínem a světlým místem. Takže stejně dobře se budou vyjímat na parapetu jako na prostřeném jídelním stole, který se nachází ve světlé místnosti. Dodejme ještě, že kalanchoe má raději teplo než zimu, takže v chladnějších částech roku raději neexperimentujte s umístěním na balkon nebo zahradu. Ne nadarmo jde o „pokojové“ rostliny. V zimě nicméně dobře snáší snížení teploty na nějakých 15°C.
Zálivka
Kdo často zapomíná na zalévání květin, tomu bude kalanchoe vyhovovat. Špatně totiž snáší přelití. Že je půda dlouhodobě příliš vlhká, to zjistíme snadno: rostlinka začne shazovat listy (nejprve zežloutnou a poté odpadno) a vytahuje holé stonky do výše, takže zbytečně ztratí na svém půvabu (obvykle je to navíc doprovázeno ztrátou kvetení). Většinou stačí, když vodu doplníte zhruba jednou týdně a v zimě je možné zalévání snížit ještě výrazněji, takřka na minimum.
Jak na květ?
Kolopejka patří k těm pokojovým rostlinám, u kterých je květ poměrně důležitým prvkem, výrazně totiž mění exteriér rostliny a zvyšuje její dekorativní hodnotu. Jak tedy docílit toho, aby květ nejen že vydržel, ale vůbec se objevil? Podmínkou je krátký den alespoň dva měsíce v roce, což je v prostředí mírného pásmu snadno splnitelné během zimy. Připomínáme však, že není žádným problémem uměle navodit zkrácení fotoperiody dočasným umístěním rostlin do zatemnělé místnosti, například na několik hodin denně. K dlouhodobějšímu udržení květu se doporučuje rostlinky přihnojovat, a to zejména na jaře a v létě. Vhodné je hnojivo pro kaktusy, ale lze použít i univerzální směs pro pokojové rostliny.
Množení
Krásných květin není nikdy dost, a tak není od věci kolopejky množit. Pokud si na to troufáte (není to ovšem nic složitého!), můžete zkusit jednoduchou a často používanou metodu vegetativního rozmnožování, řízkování. Jednoduše uřízněte některý ze stonků zhruba v polovině a zasaďte ho do nového květináče se substrátem, nejlépe přihnojeným. Kalanchoe by se měla sama chytnout. Ještě snadnější metodou jsou potom tzv. bruty, které vytváří i celá řada dalších pokojových rostlin (například pryšec běložilný). Princip spočívá v tom, že z rostliny samy odpadávají malé rostlinky, které po dopadu na půdu v květináči zakořeňují. Takto vzniklé dceřiné bruty lze snadno oddělit a přesadit.
Související články
- Jak pěstovat kalanchoe?
- Kalanchoe a její pěstování