Úvod

Jak nejlépe pěstovat kukuřici na zrno

Kukuřice je teplomilnou rostlinou, která při snaze o dosažení krásných klasů bohatých na zrna není tak úplně snadno pěstovatelná. Aby se vám podařilo získat odpovídající ohodnocení za svou snahu, je důležité dodržet několik základních zásad, s jejichž pomocí vypěstujete výtečnou kukuřici na zrno. Více informací o postupu a několik důležitých upozornění, díky kterým zvýšíte své šance na úspěch, najdete v tomto článku.

Volba správné odrůdy

Všechno začíná hlavně při výběru správné odrůdy kukuřice. Na trhu totiž najdete osivo vhodné pro pěstování na siláž, kdy je hlavní podstatou tvorba rostlinné hmoty a palice se zrny nejsou tolik kvalitní. Taková kukuřice se většinou nehodí pro samotnou konzumaci a nedosahuje požadovaných kvalit. Na druhou stranu bývá její pěstování jednodušší, protože nemá tak velké nároky na podmínky.

Prvním krokem pro úspěšné pěstování kukuřice na zrno tak je výběr správné odrůdy. Díky svým velkým výnosům a poměrně spolehlivému fungování i v ne úplně ideálních podmínkách, se poslední dobou těší velké oblibě hlavně hybridní odrůdy. Cena za takové osivo sice bývá vyšší, ale díky poctivému šlechtitelskému procesu získáte prvotřídní výchozí materiál pro pěstování.

Vhodné podmínky

Pokud máte kvalitní osivo kukuřice vhodné k pěstování na zrno, zbývá zajistit optimální podmínky. Jestli máte v plánu zasetí na větším pozemku, nesmíte zapomínat, že jde o erozně náchylnou plodinu, kdy hrozí, že při silných deštích bude úrodná zem splavována pryč. Spíše se tak hodí do oblastí, kde není velké riziko a na rovinaté pozemky.

Co se týká vlastností půdy pro optimální pěstování kukuřice, měla by být dostatečně zásobená živinami, s dobrým obsahem vody i vzduchu. Vyhovující je neutrální pH.  V rámci osevního sledu na pozemku je dobré vybrat kukuřice před obilovinami. Dá se však pěstovat také v monokultuře. Při pěstování v rámci zahrádky v opravdu malém množství, stačí proměnit jednotlivé záhony a vystřídat místo, kde se bude následující rok kukuřice pěstovat.

V prvních fázích vývoje bývá kukuřice poměrně náchylná a málo konkurenceschopná v porovnání plevely, které mohou být velkým problémem. V rámci včasné přípravy pozemku tak myslete nejenom na přípravu půdy, ale právě také na odstranění plevelů a vhodné ošetření, aby měla kukuřice co nejlepší podmínky pro zahájení svého růstu.

Co by měl splňovat pozemek vhodný pro pěstování kukuřice?

  • Výživná půda
  • Malé riziko eroze
  • Teplejší oblast s dostatkem slunečního záření během roku

Termín setí a vzdálenost řádků

Optimálním termínem pro setí kukuřice je zhruba začátek května, ale záleží na teplotě půdy. V teplých oblastech, kde nehrozí mrazy, je možné začínat již koncem dubna. Protože většina semen velmi dobře klíčí, je důležitý přesný výsev. Řádky jsou od sebe vzdáleny zhruba 70 centimetrů. Co se týká zahloubení semene při výsevu, doporučuje se hloubka kolem 5 až 8 centimetrů, což konkrétně závisí na typu zrna i druhu půdy.

Chemické ošetření

Kukuřice hlavně odrůdy na zrno jsou poměrně náročné na příjem živin. Pokud chcete pořádnou úrodu, neobejde se to bez vhodného a správného hnojení. Velmi vhodné jsou organické formy hnojení, jako jsou například kejda, hnůj nebo i močůvka. Dobře funguje také zelené hnojení a sláma, která se zaorá na pozemek.

Draselná a fosforečná hnojiva zapravte do půdy ještě na podzim během přípravy na jarní setí kukuřice. Živiny tak budou mít prostor přeměnit se na dobře využitelnou formu. Fosfor je v půdě málo pohyblivý, takže se nemusíte bát, že by se do jarních měsíců promyl do spodních vrstev. Naopak zůstane přesně tam, kde je to pro rostlinu z pohledu využití daných látek nejvíce optimální.

Dále je v případě kukuřice potřeba zařadit také chemické ošetření. Jde totiž o plodinu, která je v prvních fázích vývoje náchylná na zaplevelení a navíc se poměrně často objevují škůdci. Problémy s plevelem se však do určité míry dají zvládnout mechanickými způsoby, jako je například plečkování.

Sklizeň ve správný čas

Pokud se všechno podaří a úroda vypadá slibně, přichází na řadu sklizeň. Ta by měla být přizpůsobena tomu, že se jedná právě o kukuřici na zrno. Nutností tak jsou vhodné stroje a správný postup, aby nedocházelo ke ztrátám. Pro optimální skladování je také potřeba počkat, než budou palice plně zralé a již v poměrně dobře vysušeném stádiu. Pro větší pozemky se opět může doporučovat použití pomocných chemických látek.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (2 hlasy)


Související články