Úvod  ›   ›   › 

Jak pěstovat levanduli?

Druhy a odrůdy levandule, obecné zásady pěstování

Nejčastěji pěstovanými druhy jsou levandule lékařská (též úzkolistá, Lavandula angustifolia) a levandule hlávkovitá (též korunkatá, smilovitá či francouzská, Lavandula stoechas) v mnoha desítkách odrůd. Levandule vyžadují prosluněné stanoviště a lehkou, nepromáčenou půdu.Největší chybou při pěstování levandule je nadměrná přílišná zálivka. Zelené větvičky po odkvětu zastřiháváme, abychom podpořili další nasazení květů. Levandule se nemusí příliš hnojit, doporučit lze menší dávku vápenatého hnojiva nanejvýš jednou za sezonu.

Množení levandule

Levandule se mohou množit polodřevitými řízky v dubnu až v květnu nebo na podzim, na přelomu září a října. Řízky zakoření zpravidla během 3 až 4 týdnů. Levanduli lze také namnožit odkopky a hřížením nebo výsevem. Semena si ponechávají klíčivost několik let, klíčí poměrně dlouho – až jeden a půl měsíce. Před vysetím by měla alespoň krátce projít nízkými teplotami okolo 0 °C. Pro klíčení vyžaduje teploty okolo 18 °C.

Přezimování

Pro úspěšné přezimování levandulí je nutná dobrá drenáž. Levandule hlávkovitá zpravidla nesnáší mrazy pod -8 °C. Lehčí zimu může na vhodném stanovišti přežít, ale dlouhodobě lze doporučit její pěstování a přezimování v květináči, který na zimu skoro nezaléváme a umístíme na chladné světlé místo. Odolnější odrůdy lze pěstovat jako trvalky na teplém slunném místě. V silném mraze je lehce přikryjeme například chvojím.

Sklizeň

Sklízejí se celá květenství ještě před plným rozkvětem. Suší se v tenkých vrstvách ve větrané tmavé místnosti, při teplotách do 40 °C.

Pěstování levandule je poměrné snadné a při dodržení výše uvedených závad se vám určitě bude dařit. Musíte ale počítat se skutečností, že v prvních letech je růst levandule dost pomalý a hezkých velkých keřů se dočkáte až po nějakém čase.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (2 hlasy)


Související články