Úvod  › 

Jak pěstovat maliny?

Ostružiník maliník je tradiční domácí rostlinou v celé Evropě, přesto zůstával dlouho mezi pěstiteli poměrně opomíjen. Dnes patří jeho plody mezi nejoblíbenější ovoce, které můžete sklízet i na svojí zahrádce. Jak na to?

Kde pěstovat

Na pěstování je takováto rostlina poměrně náročná. Zdaleka se jí nevede dobře všude. Hodí se sice až pro oblasti s nadmořskou výškou do 600 metrů nad mořem, nicméně si musíte si vybrat správnou odrůdu, jinak začne dozrávat zbytečně pozdě a úroda bude malá.

Maliník potřebuje slunné stanoviště a měli byste mu dopřát i dostatek vláhy. Půda musí být středně těžká humusovitá, mírně vlhká až vlhká a zároveň také slabě kyselá. Ovšem rozhodně ne mokrá, v takové jednak nebudou dostatečně plodit a pravděpodobně vám maliníky i brzy uhynou. Zkázu ovšem pro keř znamená i sucho.

Malinovník

Výsadba a ořez

Před samotnou sadbou byste měli záhonek dostatečně připravit, to znamená zrýt a samozřejmě i zlikvidovat plevel. Později už to bude poměrně náročné, pokud mezi keříky budete okopávat, vystavujete je poškození mělce uložených kořenů. Jestliže se jim bude dařit, mohou plodit i patnáct let, je tedy dobré s tím při volbě místa pro ně počítat. Jejich životnost však na druhou stranu mohou významně zkrátit některé choroby, problém představuje například nevyléčitelná mozaika.

Optimální období pro jejich sázení je častěji na jaře, někteří pěstitelé preferují až podzim. Sázet bychom je měli přibližně v rozestupech zhruba 60 cm. Mezi řadami je vhodné nechat 1 až 1,5 metru prostoru u vzpřímených odrůd a cca 2 až 3 metry u plazivých. Pamatujte na to, že maliníky se celkem značně rozrostou. Dopřát byste jim měli pravidelné hnojení.

Podstatný je správný řez, který se také odvíjí od odrůdy. V případě té jednou plodící tak učiníme hned po sklizni a odstraňujeme pouze slabé výhonky. Jinak seřízneme maliník celý, a to během listopadu nebo až těsně před nastávajícími mrazy.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články