Jak pěstovat měsíční jahody?
Také milujete lahodné červené plody, které jsou nejen sladké, ale i zdravé? Jen málokdo by odolal jahodám. Není však na čerstvě utržené jahody z vlastní zahrádky. Pokud nemáte vlastní zahradu, nebo dostatek prostoru a toužíte po jahodách, které můžete sklízet pravidelně, vypěstujte si měsíční jahody. Pěstování tohoto druhu není náročné a výsledek stojí za to. Poradíme vám, jak na to!
Co jsou to měsíční jahody?
Měsíční jahody bývají často označovány také jako alpské. Jde o drobné plody, které se nápadně podobají jahodám lesním, jsou však o něco větší. Mají stejně sladkou chuť a výrazné aroma. Lze je pěstovat na záhoncích, ale také v truhlících na terasách či balkónech, což ocení zejména lidé žijící v paneláku. Jsou nejen chutné, ale slouží jako skvělá dekorace díky drobným kvítkům a červeným plodům. Jde o stále kvetoucí jahody, které plodí prakticky po celý rok. Každý měsíc tak můžete sklízet výborné plody.
Mezi nejznámější odrůdy patří Rujana. Tento druh měsíčních jahod je nejvíce podobný právě lesním jahodám. Poněkud netradiční jsou jahody se žlutými plody. Druhů měsíčních jahod je celá řada, od těch nejmenších po větší.
Kde koupit sazenice nebo semena?
Sazenice nakupujte u specialistů, tedy přímo z jahodiny nebo ze sadby z kontrolovatelných pěstitelských porostů. Jedině tak budete mít jistotu, že získáte kvalitní měsíční jahody, které netrpí virovými chorobami. Nenechte se zlákat slevovými nabídkami, ale vsaďte na solidní a prověřené prodejce. Ještě výhodnější je nakoupit přímo semena a vypěstovat si tak rostlinky sami.
Semena můžete získat také ze stávajících rodících rostlin tím, že dozrálé plody necháte na suchém místě dobře vyschnout a poté semena vydrolíte.
Jak na výsev?
Ideální doba na výsev je v březnu. Zasadíte-li semínka na začátku března, v červnu již můžete sklízet. Jestliže zasadíte semínka později, nic se neděje, akorát na sklizeň si budete muset počkat do příštího roku.
Vysévání v březnu nebo v dubnu vyžaduje vytápěné prostory, je tedy vhodné takto častě zasít jahody do truhlíků nebo bedýnek. Semena klíčí při teplotě 18 až 20 °C. Použijte kvalitní kompostovou zeminu, která je odlehčená pískem nebo perlitem. Vhodné jsou také hotové výsevní substráty, které můžete zakoupit. Povrch nejprve mírně upěchujte, jakmile vysejete semena, je třeba jej rovnoměrně zasypat vrstvou lehké zeminy přes síto. Poté na ně opatrně dejte papír (například staré noviny) a lehce zalijte. Nezapomínejte rostlinky pravidelně přihnojovat. V letních dnech je vhodné jahody rosit odstátou vodou. Pěstujeme je na místě, kde je dostatek světla, ale zároveň jsou rostlinky chráněné před přímým sluncem, které by je mohlo spálit.
Doporučujeme nekupovat sazeničky, ale pěstovat měsíční jahody ze semen. Snížíte tak riziko chorob, které jahodníky často postihují.
Kdy přesadit?
Jakmile začnou semena klíčit, papír odstraňte a rostlinky je potřeba přesadit. To je ideální v době, kdy mají dva až tři listy. Na přesazení je vhodné použít květináče nebo rašelinové kořeny. Celý proces pěstování sazeniček trvá přibližně 9 až 12 týdnů v závislosti na podmínkách, ve kterých je pěstujeme.
Dostatečná závlaha je základ
- Jahody zavlažujte pozvolna a pravidelně
- V létě používejte rozprašovač
- Ideální jsou samozavlažovací truhlíky, které vám usnadní práci, navíc jahody budou mít zajištěnou závlahu i tehdy, když pojedete na dovolenou
- V truhlících nesmí stát voda, zálivka by měla být opravdu pozvolná
Jaké nádoby zvolit?
Je to různé, záleží na vás, jaké nádoby vyberete. Velmi pěkně vypadá tradiční keramika, oblíbené jsou také závěsné drátěné koše, které vám ušetří místo. Jestliže nechcete neustále hlídat, zda mají rostlinky dostatek zálivy, doporučujeme pořídit samozavlažovací nádoby, ideálně závěsné.