Úvod  ›   ›   › 

Jak začít s pěstováním paprik na balkóně?

Papriky si můžete snadno vypěstovat i v květináči na balkóně. Jak dosáhnout co nejlepší úrody díky správnému vysazení, zavlažování nebo hnojení se dozvíte na následujících řádcích.

Příprava - PředpěstováníVýsadba a péčeSklizeň

Příprava před vysazením

Zvolte vhodný květináč

Květináč pro pěstování paprik by měl poskytovat dostatek prostoru pro kořenový systém rostlin. Měl by mít průměr aspoň 30 centimetrů pro pěstování 1 rostliny a měl by mít díry pro odtok. Materiál květináče je nejlepší plastový nebo kovový, který na rozdíl od hliněného lépe udržuje půdu vlhkou.

Zemina v květináči musí být bohatá na živiny

Papriky pro svůj růst potřebují dobře hnojenou půdu. Nejlepší je pořídit si substrát určený pro pěstování plodové zeleniny s příměsí hnojiva (ideální je kompost nebo odleželý či granulovaný hnůj).

Květy u paprik mají tendenci k hnilobě kvůli nedostatku vápníku. Abyste tomuto stavu předešli, přidávejte vápník do půdy už v době, kdy zeminu chystáte. S dodáváním vápníku pokračujte podle pokynů konkrétního výrobce vápníku pro papriky.

Vyberte si odrůdu, která se k pěstování na balkóně hodí nejvíc

Pro pěstování paprik v květináčích je lepší vysadit rovnou předpěstované sazenice, než klíčit jednotlivé rostliny ze semen. Hlavně pokud s pěstováním paprik začínáte, sazenice od ověřeného pěstitele vám pravděpodobněji přinesou lepší úrodu. Klíčení semen je ale možné i v domácích podmínkách.

K odrůdám vhodným pro pěstování v květináčích patří: Slovana F1, Amy, Hamík,  Balkonovka, Amadea nebo papriky typu beraní rohy (Ohnivec, Saturn, Artist). Pěstovat se dají i nejpálivější chilli papričky, například odrůda Habanero.

Semena paprik

Všimnětě si, že různé druhy papriky mají různý počet semen v balení. Na obrázku z leva paprika: Fruit vegetables F1 červená-zelená-žlutá, Granova, Fruit vegetables beraní roh pálivá.

Stanoviště musí být co nejteplejší a nejslunečnější

Protože papriky pochází z teplého klimatu, i tady potřebují pro co nejlepší prospívání teplo a světlo. Balkón, na kterém je chcete pěstovat, by proto neměl být orientovaný na severní stranu (slunce sem svítí málo i v létě. Ale vhodná není ani orientace na západ (odpolední letní slunce je příliš silné). Ideální stanoviště je takové, kde je hodně slunečního svitu a které je chráněné od intenzivního větru a deště.

Paprikám nejvíc vyhovují teploty okolo 15-21 °C v noci a 21-27 °C ve dne. Příliš nízké nebo vysoké teploty mohou způsobit špatný růst rostlin i plodů. Při mrazech musíte rostliny chránit úplně.

Předpěstování sazenic

Pokud si nechcete papriky koupit jako sazenice, můžete si je vypěstovat od semene i doma.

  • Do výsevní misky připravte substrát, který by měl mít pH 6-8. Semena vysejte do hloubky tři až pět milimetrů a zavlažujte jen rozprašovačem, aby se nevyplavila. Dobré je zakrýt misku folií, která pomůže udržet stálou vlhkost a teplotu. Ta by měla být mezi 26 až 30 °C.
  • Do květináčů o průměru 8-10 centimetrů je přesaďte, jakmile vytvoří dva děložní listy. Mělo by to trvat dva až tři týdny. V tomto období stačí teplota kolem 22 °C přes den a 16 30 °C v noci. Důležité je hlídat povrch zeminy, aby se na ní neobjevila plíseň a nepoškodila tak rostliny.

8. února - výsev

Výsev paprik 1

Výsev paprik 2

Hotový výsev paprik, s postřikovačem

18. února (10 dní od výsevu)

Papričky po 10 dnech od výsevu

1. března - (21 dní od výsevu)

Drobné sazeničky paprik

26. března - (46 dní od výsevu)

Přesazování paprik pálivých

20. května - (101 dní od výsevu, čas přesazování do květináčů)

Sazení paprik plně vyvinuté

Vysazení a pěstování

Rostliny paprik se vysazují do květináčů poté, co pominou jarní mrazíky, nejdřív v půlce května. Měly by být silné, s tmavými listy a založenými poupaty.

Vysazení

Jednotlivé rostliny sázejte zvlášť do květináčů. Podle výšky odrůdy je potřeba papriky vyvazovat, proto můžete oporu v podobě tyčky opatrně zapíchnout do hlíny už při vysazování rostlin. Opora paprik je vhodná také proto, že mají v nejúrodnějším období těžké plody.

Zálivka

Papriky potřebují hodně vody a při pěstování v květináčích je nutná každodenní závlaha, hlavně při horkém počasí. Zemina by měla být vždy vlhká a nejlepší denní doba na zalévání je ráno. Přes den se přebytečná vlhkost stihne odpařit, zatímco večerní zalití by mohlo způsobit podmáčení a rozvoj růstu bakterií a hub.

Nejlepší je papriky zalévat přímo do zeminy, vyhněte se kropení listů. Vystačíte si s konví, stejně dobře funguje i hadice s jemnou rozprašovací hubicí.

Jestli je potřeba zalít, zjistíte podle povrchu hlíny:

  • Když je suchá, papriky zalijte.
  • Pokud suchá není, papriky nezalévejte. Hrozí, že byste je přemokřili.

Výživa

Díky správnému hnojení budete mít skvělou úrodu i z balkónových rostlin. S přihnojováním granulovaným kravským hnojem můžete začít asi tři týdny po vysazení.

Nejdůležitější je výživa v období, kdy rostliny kvetou. Tekuté hnojivo se snadno dávkuje rovnou do zálivky. Hnojivo v tekuté formě můžete používat i v období, kdy mají rostliny už plody. Důležité je přestat s hnojením aspoň týden před první sklizní plodů.

Sklizeň

Plody paprik se obvykle sklízí za 12-14 dní po výsadbě. Je potřeba se řídit tím, jakou má mít konkrétní odrůda barvu při dozrání. Nejpozději musíte plody sklidit před podzimními mrazy, které rostliny ničí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.88/5 (8 hlasů)


Související články