Jak pěstovat petržel v květináči?
Petržel je bezpochyby nepostradatelnou ingrediencí v každé kuchyni. Není se co divit, protože její listy a kořeny se mohou chlubit vysokým obsahem vitamínu C. Současně umí petržel dát celé řadě pokrmů jedinečnou chuť a vůni. Mnoho lidí, kteří se ji pokusili pěstovat doma, má však špatnou zkušenost s tím, když chtěli, aby se jim uchytila v květináči. Zpravidla jim totiž poměrně záhy uhynula. Jakým způsobem postupovat, aby petržel v květináči vydržela?
Petržel zahradní a její specifika
Petržel zahradní je typická značnou náročností na kvalitu půdy, což je nutné mít vždy na paměti. Proto je třeba dbát na to, aby měla pokaždé kyprou zeminu, v níž bude dostatek živin. Jestliže je pěstována ze semene, je nutná i jistá dávka trpělivosti, protože petržel vzchází velmi pozvolna, a to až za tři týdny po výsevu. Pro kuchyňské účely se doporučuje nať rychlit za pomoci ponoření vrcholků kořene do teplé vody, když zásobní látky v kořeni jsou dostačující pro růst nati.
Několik užitečných rad pro pěstování petržele zahradní
- Kuchyňská okna jsou zpravidla orientována na východ nebo západ. Proto je možné konstatovat, že okenní parapety v zimě i římsy v létě jsou k pěstování petržele takřka ideální. Pěstování petržele za oknem ve výškových domech je však proveditelné jen za předpokladu, že dotyčný člověk nežije výše než ve čtvrtém patře, protože výše už proudění vzduchu není pro zelené koření obecně přijatelné. Petržel je totiž velice náchylná na případné klimatické změny. Vadí jí ostré slunce, silný vítr, ale i nedostatek slunečního záření.
- Petržel si sice žádá lehkou humózní půdu, neměla by ale být hnojena průmyslovými hnojivy. Tento účel v květináči splní granulované přírodní hnojivo či kompost. Při pěstování doma se rovněž doporučuje hnojivo na základě tyčinek. Pro začátek je dostatečná jedna tyčinka. V průběhu vegetace si petržel žádá rovněž pravidelnou zálivku. Doporučuje se rostliny zalévat odstátou vodou, která by měla mít pokojovou teplotu, a to přímo do misky. Tímto způsobem se voda nasaje do půdy, a pokud je jí dostatečné množství, prosákne až na povrch zeminy v květináči. Malé i nadbytečné množství vody naopak rostlině škodí a brání jí v růstu.
- Petržel je možné pěstovat ze semínek a v takovém případě by měla být vysévána již na sklonku února či začátku března. Mezi nejčastěji kupovaná semínka se řadí kadeřavé odrůdy Smaragd či Mooskrause. Kadeřavé odrůdě se jinak říká i kudrnka, protože má tvar, který připomíná kudrlinky. Pěstitelům se ale spíše osvědčuje zakoupení sazeniček v květinářstvích, zahradnictvích či specializovaných prodejnách. Takový postup urychluje sklizeň. Vyhnout se je lepší nákupům petržele v květináčích na začátku léta. Pro tyto rychlené rostliny je totiž typické, že zpravidla nejsou schopny přežít první ostříhání a vadí jim přesazení do humózní půdy. V daném případě se často osvědčuje nenechat se zlákat vábivými slovy velkých obchodních řetězců.
- Petržel by měla být sklízena vždy prostřednictvím stříhání, a to velmi opatrně. Rostlinku rozhodně nelze zbavit všech lístků, protože to by mohlo vést k její záhubě. Když někdo konzumuje petržel ve větším množství, měl by s tím počítat a přizpůsobit tomu počet květináčů. Petržel je nutné stříhat pravidelně. Když se nechá růst bez jakékoli péče, klesá její kvalita. Ke stříhání postačují zahradnické nůžky, přičemž se provádí u výhonků.
Petržel by měla být každý rok vysazována nanovo
Ačkoli někteří pěstitelé v zimě zakrývají petržel fólií, aby jim přezimovala, je lepší její výsadba každý rok nanovo. V druhém roce petržel vykvete drobnými květy a následně by mělo dojít k jejímu odstranění.
Související články
- Jak pěstovat petržel?
- Jak sušit petrželovou nať?
- Jak pěstovat petržel v květináči?
- Pěstování petrželky na parapetu