Úvod

Pěstování pokojového bambusu

Pogonatherum paniceum

Chcete vnést do vašeho domova trochu exotiky? V tom případě si můžete domů pořídit pokojý bambus, který není nijak zvlášť náročný na pěstování, proto je vhodný i pro začátečníky. Pochází z Číny, Malajsie a severovýchodní Austrálie. Pokud nevíte, jak vypadá, pak jako ne příliš vysoké rákosí nebo velmi hustá travina se zahnutými listy jako šavle.

Není dovážen dlouho, ale v domácnostech po celé České republice se velice rychle zabydluje díky jeho příjemnému vzhledu.

Pokud si bambus nechcete pěstovat od semínka, ale chcete si ho pořídit již vypěstovaný, dávejte pozor, aby jste si nekoupili bambus, který by měl zaschlé či zčernálé listy.

Pokud má listy zaschlé, substrát vyschnul. Pokud je má zčernalé, byl přelit a uhnívají mu kořeny. V obou těchto případech je velice těžké dostat rostlinu do původního stavu. Někdy je to zhola nemožné.

Pěstování

  • Bambus umisťujeme do rašelinového substrátu.

  • Pokud můžete, umístěte ho například na poličku blízko u okna tak, aby stál na světlém stanovišti bez přímých slunečních paprsků.

  • Teplota by vám v zimě neměla klesnout pod 15 stupňů Celsia, ideální je běžná pokojová teplota, jak v zimě, tak v létě. V zimě se snížením teploty snížíme i zálivku, aby nám neuhnily kořeny.

  • Jak jste se mohli dočíst v tomto článku výše, pokud rostlinu dost nazaléváme a substrát vyschne, seschnou mu listy, pokud ji však přeléváme, začnou jí uhnívat kořeny. Proto bychom měli substrát vydatně zalévat, rostlině neublíží, pokud bude stát v květináči plném vody, ale zase to nesmíme přehánět.

  • Květináč s rostlinou můžeme postavit na misku s vlhkými oblázky a čas od času na ní můžeme rozprašovačem nastříkat vodu, protože zvýšená vlhkost je pro bambus velmi prospěšná.

  • Bambus bychom mělí hnojit jednou za 2 – 3 týdny obyčejným tekutým hnojivem, nemusíme kupovat žádná speciální.

  • Množení bambusu je velmi jednoduché, jelikož na jaře stačí rozdělit větší rostlinu na několik menších, a ty jednotlivě zasadit do rašelinového substrátu. Postup pěstování je úplně stejný jako u „dospělé“, větší rostliny.

  • Bambus přesazujeme vždy na jaře a to v případě, že kořeny vyplní květináč. Pokud ho nevyplní, není přesazování nutné.

  • Pokud máte možnost, je dobré letnit rostlinu na zahradě nebo na balkoně.

  • V případě, že vám rostlina přeschne, odstraníme suchá stébla a vydatně rostlinu zalijeme. Opět zezelená.

Substrát

Nejlepším substrátem pro pěstování je směs ze dvou dílů zeminy, jednoho dílu listovky, jednoho dílu zralého kompostu, jednoho rašeliny a jednoho dílu říčního písku.

Bambus lze také pěstovat i hydroponicky – pouhý roztok s živinami k tomuto pěstování ale nestačí, protože kořeny potřebují nějakou oporu. K tomu se používá inertní materiál, který do vody neuvolňuje žádné látky – například perlit či štěrk.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články