Jak pěstovat rýmovník?
Rýmovník, mexický nebo řecký eukalypt, kubánské oregano, moad, molice nebo španělský tymián. Možná, že tuto bylinu znáte pod různými názvy, její účinky jsou stále stejné.
Jedná se o velmi účinnou rostlinu. Pokud vás začne polechtávat v krku a „něco na vás leze“, pomocí inhalace jejich rozdrcených lístků nebo čaje z ní uvařeného se těchto problémů můžete zbavit. Mimo to pomáhá rýmovník trávit, snižovat vysoký krevní tlak, odstraňovat žlučové a ledvinové kameny. Pokud jste astmatik, rýmovník si doslova zamilujete. Nebojte se jej umístit do všech místností v domě a uvidíte, že vaše dýchání se prokazatelně zlepší. Co tedy dělat, abyste ho pěstovali správně?
Dobrou zprávou je, že rýmovník je na pěstování velice nenáročný. Stačí dodržovat pár jednoduchých rad a máte vyhráno. Obecně platí, že má rád světlo a spíše sucho. Pojďme si jeho pěstování projít postupně.
Kam rýmovník zasadit?
Je jedno, zdali je rýmovník zasazený venku nebo v interiéru. Vzhledem ke svým účinkům se však předpokládává, že jej chcete mít uvnitř. Pak ideální místo pro truhlík nebo květináč s ním představuje parapet okna, kde bude mít dostatek světla. Přílišné množství přímých slunečních paprsků mu sice vadí, přítomnost skla a záclony však tento problém odbourává. Rýmovník by neměl přijít do styku s průvanem, neřkuli s mrazivým vzduchem. Při větrání jej tedy od okna umístěte jinam.
V letních měsících má rýmovník rád čerstvý vzduch. Pokud jste zrovna zdraví, nic nezkazíte tím, že jej na pár týdnů přesadíte přímo do záhonku k ostatním květinám. Dejte si však pozor, aby na něj celý den přímo nesvítilo slunce. To, jak už víme, nesnáší dobře. O zalévání venku platí to samé, co uvnitř. Mějte ho pod kontrolou, ale nepřelévejte.
Zalévání
V každém případě se vyvarujte přehnanému přelévání. Rýmovník preferuje spíše sušší zeminu. Neznamená to však, že by měla být suchá jako cesta, pokud ale máte dilema, zdali jej zalít dnes nebo zítra, klidně si den počkejte. Je lepší jej nechat chvíli bez zalití než to přehnat. Přelívání mu škodí nejvíce, obzvláště v zimních měsících.
Hnojení
Pokud jste zvyklí květiny hnojit, rýmovníku to rozhodně neuškodí. Ideální frekvence pro hnojení je maximálně jednou až dvakrát do měsíce. Každé jako (v březnu či dubnu) dopřejte bylině novou hlínu a přesaďte ji. Pro rýmovník je ideální velmi propustná zemina s vysokým podílem písku.
Rozmnožování
Pokud si chcete rýmovník rozmnožit, nejlepší metodou je řízkování. Řízky poté umístěte do písčité zeminy přikryjte například sklenicí a měly by se chytnout. Rovněž lze výhonky nechat zakořenit ve vodě.
Myslete i na zastřihávání. Pro získání košaté rostliny a zároveň udržení pěkného tvaru jej doporučujeme provádět i několikrát do roka.