Úvod  ›   › 

Pěstování melounů

Melouny jsou velmi oblíbenou letní pochoutkou, která osvěží v parném létě více než jakékoli jiné ovoce nebo zelenina. Zdatnější pěstitelé si je mohou dokonce sami vypěstovat a nemusí si je kupovat. Pěkně vychlazený meloun může kolikrát posloužit nejen jako osvěžující svačinka, ale také jako lehký oběd.

Bez pravidelné péče to nepůjde

Ty, kteří se rozhodnou pro vlastnoruční pěstování melounů, je třeba upozornit předem, že vypěstování melounů patří po mnoha stránkách k mistrovským kouskům zahrádkáře. Melouny se pěstují nejčastěji v oblastech s teplým klimatem, což melounům u nás pěstovaným nemůžeme vždy zaručit. Počítejte tedy s tím, že bez pravidelné péče a jisté námahy si na vlastní úrodě melounů nepochutnáte.

Zdravá pochoutka

Melouny jsou nejen chutné, ale i zdravé. Obsahují vysoký podíl antioxidantů. Kromě toho jsou v nich obsažené i vitamíny A, B, C a další minerální prvky. Melouny jsou silně močopudné, neboť obsahují až 90 % vody, tím pádem působí také proti zácpě. Vybíráme-li si meloun ke konzumaci, lehce na něj poklepeme. Zní-li při poklepu lehce dutě, bude vyzrálý tak akorát. Pokud zní silně dutě, bude už pravděpodobně přezrálý. Dále už záleží na každém, v jakém stupni zralosti má melouny raději.

MelounMeloun vodní (Autor Steve Johnson CC)

Výsev semen do sadbovačů

Pro předpěstování vysejeme do truhlíků, hrnků nebo sadbovačů melouny v polovině měsíce dubna. Do sadbovačů vkládáme semínka vždy pouze po jednom, maximálně po dvou kusech. Nádoby nebo sadbovače umístíme na okenní parapet. Sazenice musíme před výsadbou do půdy předem řádně otužit. S tím začněte počátkem května. Vysazujeme je jen do jedné řady na vzdálenost 50 cm, a to až v druhé polovině května.

Výsadba do volné půdy

Musíme vybrat vždy odrůdu vhodnou pro volnou půdu, nebo pro pařeniště. Melouny je nutné zalévat jen ohřátou vodou. Studená voda není vhodná pro žádné rostliny, ovšem pro teplomilnější druhy zeleniny, ke kterým patří i melouny, je přímo škodlivá! Jejich vypěstování patří po mnoha stránkách k mistrovským kouskům zahrádkáře.

Výsadbu melounů do volné půdy provádíme na slunné, pokud možno závětrné stanoviště se zeminou bohatou na živiny. Rostliny mají být v půdě vysazeny tak hluboko, aby se půda dotýkala jejich děložních lístků. Ihned po výsadbě musí následovat zálivka. Pro urychlení úrody lze použít jako podklad pro pěstování melounů netkanou černou textilii.

Takto pěstované melouny by měly mít sklizeň o dva týdny dříve oproti běžnému způsobu. Na zahradách se výsadba melounů provádí často přímo na vyzrálý kompost. Ovšem melouny můžeme pěstovat i na poli. V zahradě je však sledování růstu melounů vždy snadnější. 

Pěstování melounů v pařeništi

Pěstujeme-li melouny v pařeništi, jeho větráním zajistíme také přístup hmyzu, který je potřebný pro přenos pylu ze samčích na samičí květy. Samčí květy můžeme probrat, nikdy je však nesmíme odstranit všechny. U melounů můžeme napomoci opylení tím, že se prašníky ze samčích květů dotkneme blizny v květech samičích. Melouny, podobně jako okurky dávají nejlepší plody na postranních výhonech druhého řádu. Proto zaštipujeme hlavní výhon za pátým listem a vzniklý postranní výhon opět za pátým listem. Dále melouny ošetřujeme okopáváním a pletím. Při jejich okopávání musíme dbát na to, abychom jejich výhony nepřevraceli.

Intenzivní růst vyžaduje vydatnou zálivku

V období intenzivního růstu, což je od konce června, vyžadují melouny zvýšený příděl vody. Vhodnější je méně často zalévat, ale dopřát jim přitom větší objem vody. Díky tomu se voda z půdy tak snadno nevypaří a rostliny z ní mají větší užitek.   

Podložky zabrání hnití

Je-li červenec deštivý, je nanejvýš vhodné podložit melouny suchou podložkou, která zabrání jejich hnití. V srpnu nastane čas výběru plodů. Na rostlině ponecháme pouze 4 – 5 plodů. Výběr provádíme, jakmile jsou plody ve velikosti holubího vejce. Výhony nezakracujeme, jen odstraňujeme samčí i samičí květy. Při zalévání musíme u melounů postupovat nanejvýš opatrně, neboť u nich hrozí vyšší riziko plísně než u okurek. Melouny rozhodně nesklízíme předčasně, neboť tím trpí jejich aroma. Jakmile však stopka melounu začíná zasychat, mohlo by to již značit přezrání melounu. Pozorujeme-li, že došlo k zastavení růstu plodu, nevadí to, ponecháme jej ještě na rostlině asi měsíc. 

Výskyt svilušek

Jakmile na listech melounů objevíme žlutě prosvítající místa a na spodní straně listů pod lupou určímesvilušky (malinkaté červené pavoučky), poprášíme listy co nejdříve sírou a po dešti poprašování opět zopakujeme. Sviluškám nevyhovuje vlhké prostředí, proto rostliny mlžíme a vlhčíme.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články