Úvod  › 

Jak ošetřit jahody na podzim?

Kdo by neměl rád jahody, lahodné ovoce plné vitaminů! Dělají se z nich výborné koláče, knedlíky, marmelády a další pochoutky, chutné jsou ale i čerstvé, nijak upravované. Aby nám záhon dal pořádnou úrodu, musíme se o něj poctivě starat. Pozornost si zaslouží nejen na jaře a v létě, ale i na podzim. Víte, jak před zimou ošetřit jahody, aby se jim dobře dařilo a vydaly ze sebe do nejlepší?

Proč pěstovat jahody 

Jahody jsou ovoce plné zdraví. Obsahují vysoké množství vitaminu C, díky tomu mají blahodárný vliv na imunitní systém. Dále v nich najdete vyšší množství železa, které potřebujeme k tvorbě krevních buněk. Jahody jsou tak prevencí před chudokrevností. Obsažený draslík zase působí pozitivně na cévy a krevní tlak. Jahody jsou rovněž výborný restart pro zažívání. 

Jak je vidět, jedení jahod není jen tak nějaké mlsání. Ty, které se prodávají v supermarketu, ovšem nejsou kdo ví jak kvalitní. Domácí jahody na farmářských trzích se zase mohou pěkně prodražit. Nejlepší je pěstovat si je na zahradě. Chce to ale trochu úsilí a péče. Čtěte dál a dozvíte se, co od nás jahodníky potřebují na podzim, aby zvládly zimu a další rok měly parádní úrodu. 

Zalévejte a hnojte 

Jahodník má krátké kořeny, dosahují jen do malé hloubky, a tak od nás potřebují důkladné zavlažování. Nejnutnější je zalévání v době, kdy dozrávají jahody. Po sklizení úrody můžete snížit množství vody, rozhodně ale zalévejte dál, celé léto a celý podzim. Poslední roky bývá dost sucho, což jahodám neprospívá. Bez vaší pomoci by pak hůře přečkávaly zimu. 

Na podzim jahody důkladně hnojte, aby byly co nejsilnější. Vhodná jsou hnojiva, která obsahují vápník a draslík. Volte raději přírodní hnojiva, jsou šetrnější k rostlinám i půdě. Jestli chováte slepice, vyrobte si ekologické hnojivo doma. Slepičí trus je na vápník a draslík bohatý. Nechejte ho v kbelíku kvasit s vodou po dobu čtrnácti dní. Výsledek smíchejte s vodou v poměru 1:10 a hnojte. Vonět to zrovna nebude, ale jahody budou rády. Kdo slepice nemá nebo se mu do výroby hnojiva nechce, má samozřemě i jiné možnosti. Bohatou výživu obstaráte třeba mulčováním. Pokryjte půdu mezi rostlinami posečenou trávou nebo senem. 

Půda potřebuje dýchat 

Jedině půda, která dýchá, dokáže poskytnout rostlinám vše, co potřebují. Na podzim přichází správný čas pro odstranění suchých listů a starých roslin. Ostraňte nadbytečné šlahouny. Použijte je k založení nového záhonu nebo je někomu darujte. Vytrhejte všechen plevel, který se v záhonu přes léto rozšířil. Půdu zakypřete. 

Zbavte jahody škůdců 

Tak jako chráníme před parazity sebe, děti a domácí mazlíčky, musíme před škůdci bránit i svou zahradu. Jahodníky jsou terčem předešvím pro květopase jahodníkového, roztočníka jahodovníkového a háďátko zhoubné. Důkladně je kontrolujte a pokud na některého ze škůdců narazíte, neváhejte a pořiďte si účinný postřik. V opačném případě byste se daší rok nemuseli dočkat sladké úrody. A to určitě nechcete! 

Zazimování 

O starší rostliny se nemusíte bát, ty by měly zimu zvládnout bez problémů. Mladé rostlinky, které jste teprve v létě nebo na podzim zasadili, přikryjte chvojím nebo smrkovými větvemi. Problém by hrozil, kdyby přišly holomrazy. Sledujte po očku předpověď počasí. Kdyby hrozilo, že teplota klesné pod -8 stupňů a přitom nebude sníh, přikryjte jahodové záhony plachtou z netkané textilie.  

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.5/5 (2 hlasy)


Související články