Proměňte svůj balkon v jedlou zahradu. Sklízejte saláty i rajčata
Třeba máte jen balkon. A chcete pěstovat zeleninu. I balkon je dost. Osaďte ho lahodnými rajčaty, vypěstujte si šťavnaté cibulky, řízné ředkvičky, plné mísy listového salátu, sladké jahody a voňavé bylinky. Sice moc neušetříte, ale ta radost! Ta je k nezaplacení. + FOTOGALERIE BALKONŮ
Když si zařizujete jedlý balkon a nemáte doma vůbec nic, krom dvou nebo tří květníků, protože vám v nich pošly pokojové květiny, připravte se na výdaje. Musíte si koupit truhlíky a květníky. Dost velké a dost hluboké. Pod květníky misky. Potom se můžou hodit různé závěsné systémy nebo horizontální stojany, aby se vám na balkon vešlo co nejvíc rostlin.
Nezapomeňte na konev, a když chcete vše dotáhnout k dokonalosti, vtěsnejte na balkon i kompostovač, kam budete házet uschlé lístky a zbytky rostlin. Hodit se bude zahradnická lopatka, motyčka a smeták, protože při sázení a přesazování naděláte. Najednou jsou pryč stovky korun. A to jste ještě ani nevyseli. Dobrou zprávou je, že tohle náčiní kupujete jen jednou, pokud vám z balkonu neodletí kvůli silnému vichru :-)
Malujte si svůj jedlý balkon
Než si zajdete do zahradnictví, oči navrch hlavy, protože v zahradnictví je krásně, namalujte si svůj jedlý balkon. Udělejte si zahradnický plán. Počítejte s každým místem. Například bylinky můžete zavěsit na zábradlí. Rajčata potřebují hodně slunce, počítejte s tím, že je postavíte na slunné místo. Mrkev pěstovaná v truhlíku, potřebuje hlubokou a širokou nádobu, aby vyrostla. Ředkvičkám stačí klasický truhlík. Pamatujte, že hranaté nádoby se dobře srazí k sobě a šetří místo. Osadit můžete doslova cokoli, já třeba používám i staré hrnce, vyřazené kameninové nádoby apod.
Připravte si seznam plodin
Na balkoně můžete pěstovat opravdu spoustu zeleniny!
- Listovou zeleninu (saláty k řezu, rukolu, mizunu, polníček, špenát).
- Hory bylinek (tymián, dobromysl, mátu, meduňku, levanduli, bazalku, kadeřavou petržel, koriandr, pažitku).
- Rajčata, okurky papriky i chilli papričky.
- Ředkvičky a mrkev.
- Hrášek a fazole.
- Cuketu (krásně kvete a láká hmyz).
- Cibuli a jarní cibulku.
- Brambory (v pytlích).
Do čeho vysévat?
Kupte si v zahradnictví substrát určený pro výsev a pro pěstování zeleniny. Nebo si z venkova přivezte v odolném pytli zásobu kompostované zeminy. Hodit se vám bude taky trošku hnoje. Ale s ním opatrně. Většina rostlin nesnese přímé hnojení. Rajčata nebo okurky jsou výjimkou.
Listová zelenina je pro balkon vděčná
Teprve s pěstováním začínáte? Zkuste listovou zeleninu. Protože se pěstuje snadno. Kupte si semínka salátu k řezu, semínka rukoly, polníčku, špenátu nebo mizuny. Vysévejte po celé jaro a léto, nejlépe v rozestupu 14 dnů. Zajistíte si tak postupnou sklizeň. Zelené listy uštipujte nebo odřezávejte. Listovou zeleninu vysévejte asi 2 cm hluboko. Vyberte truhlíkům se salátem na balkonu takové místo, kam jde po část dne slunce, ale kde to nepraží. Případně si vymyslete, jak budete rostlinám v parném létě stínit. Salát pod náporem slunce vybíhá rychle do květu a potom není dobrý. Saláty hodně zalévejte, rostou potom rychle a jsou křupavé.
Na balkonu se daří i rajčatům
Rajče tyčkové je ideální zeleninou pro balkonové pěstování! Potřebuje dobrý substrát, hodně hnojiva, slunce a vodu. Sazenice rajčat vysazujte až v druhé polovině května po zmrzlých mužích. Vyberte pro ně dostatečně velkou nádobu (ideálně o velikosti klasického kbelíku). Na dně vyvrtejte dírky, ať může voda odtékat a pod nádobu postavte misku. Vyberte jim to nejslunnější místo na vašem balkonu. Dopřejte jim bohatou zálivku, ale pozor na přemokření. Vždy zalévejte ke kořenům, nikdy nekropte celou rostlinu. Ke každé rostlině vysaďte afrikán. Chrání rajče před plísněmi. A přečtěte si, jak o rajčata pečovat, abyste měli bohatou úrodu.
Ředkvičky vysévejte do truhlíku
Na balkoně jste sice omezeni místem, ale ředkvičky vám tady taky vyrostou. A pokud už nemáte prostor, postavte truhlík s nimi třeba na parapet okna. Stačí klasický truhlík, který naplníte zeminou. Semínka vysévejte asi 1 až 2 cm hluboko a zhruba 5 cm od sebe. Pravidelně zalévejte. Ředkvičky sklízíte za nějakých 4 až 6 týdnů.
Mrkev na balkoně? Proč ne!
Toužíte po své mrkvi? Vyberte si baby karotku a vysévejte ji do truhlíků! Zkusit můžete i klasickou karotku. Budete potřebovat hlubší nádoby, ideálně 50 cm hluboké. Mrkev vysévejte do řádků, jak jen vám to nádoba dovolí, a nějaké 2 cm hluboko. Mrkvi dopřejte slunce a pravidelnou zálivku. Až se rostlinky vyklubou, protrhejte je tak, aby mezi sebou měly alespoň 5 cm a mohly růst. Přečtěte si víc o pěstování mrkve.
Voňavé bylinky na balkon patří
Bylinkám vyberte světlé a teplé místo na balkoně. Výjimkou je máta a meduňka, které se bude dařit spíš v polostínu. Pozor, některé bylinky jsou choulostivé (například bazalka a rozmarýn) a ven by neměly přijít před zmrzlými muži. Většina bylinek potřebuje pravidelnou zálivku, například bazalka je lačná po vodě, středomořské bylinky, jako je tymián, levandule nebo rozmarýn, naopak nepřelévejte. Když budete pěstovat bylinky ze sazenic, nekupujte je v supermarketu! Většinou jsou tady rychle „vyhnané“ hnojivy a určené k rychlé spotřebě. Tymián, rozmarýn nebo levanduli doporučuju pěstovat ze sazenic, které koupíte v zahradnictví, ale třeba bazalku, koriandr nebo řeřichu zvládnete vypěstovat ze semínek.
A tady je slibovaná fotogalerie balkonů. Ať vám slouží jako inspirace. A těším se na vaše fotky jedlých balkonů :-)
FOTO: Pinterest.com a Pixabay.com