Rebarbora: Jarní sklizeň bez práce
Je to takové zvláštní období. Déšť střídá slunce. Slunce střídá déšť. Jednou teplo, podruhé zima. Chodím kolem záhonů a koukám, kde co popolezlo. To loni touhle dobou..., povzdechnu. Ještě, že ta rebarbora už zanedlouho bude na řez. Trochu se mi stáhnou tváře. Je kyselá. Ale v koláči tak dobrá. Díkybohu za ni.
Reveň rebarbora přes zimu zmizí a nejsou po ní ani památky. Teprve když slunce zahřeje půdu, prorazí na světlo světa. Rebarbora pochází z Asie a dříve nechyběla na žádné zahrádce. Její pěstování je nenáročné a užitek přináší veliký. Rebarbora je u nás trochu opomíjená. A to je škoda. Dříve se hojně využívala v lidovém léčitelství. Listy této rostliny trochu připomínají lopuchy. Rebarbora se pěstuje pro řapíky, které se zpracovávají třeba do koláčů, štrúdlů nebo zavařenin. Dobře zvládnou i zamrazení, takže je můžete zpracovávat po celý rok.
Pěstování a sklizeň rebarbory
Vypěstovat rebarboru není složité. Nejlepší je, pokud na podzim řeknete sousedovi, aby vám kousek své reveně odkopl. Je to pár let, co jsem si rebarboru přinesla od kamarádky, píchla do země nedaleko jabloně a dodnes mi tam roste. Jedinou péči, kterou vyžaduje, je občasná zálivka, když je hodně teplo. Rebarbora se tedy množí jednoduše dělením trsů. Takhle si můžete rozšířit rebarborový záhon na své zahrádce a užívat si báječnou jarní sklizeň. Listy s celými řapíky se sklízejí velmi snadno vylomením či odříznutím, když jsou zhruba 30 až 50 cm dlouhé. Ideální je sklízet do sv. Jána, potom už je v rebarboře hodně kyseliny šťavelové a není dobrá.
Čím nás živí rebarbora?
V první řadě, rebarbora je zelenina, i když se často připravuje nasladko. Obsahuje jablečnou a citronovou kyselinu, je zdrojem vitamínů skupiny B, najdeme v ní hořčík, fosfor, železo, jód i draslík. Kromě toho obsahuje i kyselinu šťavelovou, která na sebe váže vápník. Proto je dobré zapít štrúdl s rebarborou sklenicí mléka.