Řeřicha: Vypěstujte si vitamínovou bombu, kterou sklidíte za pár dnů
Řeřichu mám ráda. Drží hned několik primátů. Rychle roste. Rychle se sklízí. Vyroste na miniaturní prostoru, třeba v paneláku za oknem. Je doslova nabitá vitamíny, ačkoli je tak droboučká. Daří se jí v každém ročním období. A v kuchyni ji můžete použít téměř do každého jídla. Jestli toužíte po tom slastném pocitu sklizně a ochutnání plodu vlastní práce i teď v zimě, pojďte taky vysít řeřichu.
Moc práce to ale nebude. Řeřicha je tak jednoduchá na pěstování, že to zvládne každý. Ano, opravdu každý. I malé dítě. A ty to teprve baví! Pozorují, radují se. Zkusíte to taky? S nadšením se pěstuje lépe, rostlinky totiž taky mají duši.
Čím nás živí řeřicha
Jak to, že se vešlo tolik vitamínů do tak malé rostlinky? Příroda je zázračná, tak do řeřichy ukryla opravdu hodně vitamínu C, stejně jako vitamín A, skupinu vitamínu B a také vitamín E, který má omlazující účinky. (Už se chytáte, dámy? – já na to také slyším!). K tomu je třeba připočítat minerály: draslík, sodík, vápník, fosfor, železo i jód a také nasycené mastné kyseliny i vlákninu. Přesně tak, řeřicha si zaslouží náš obdiv!
Léčivá bylina z Orientu
Řeřichu znali naši předkové, jen my jsme na ni v tom shonu moderního světa zase zapomněli. Naše doba je kouzelná v tom, že objevujeme objevené. Dříve byla řeřicha uznávaná pro svoje léčivé účinky. Dnes na vše potřebujeme vědecké potvrzení. Řeřicha se doporučovala hlavně lidem trpícím nemocemi močového ústrojí a krvetvorby. Dobře udělá i naší imunitě. Původním domovem řeřichy je Irák, odkud se rozšířila do asijských i evropských zemí.
Jak vypěstovat řeřichu doma za oknem
Nakupte semínka řeřichy, stojí pár korun a mají je v každém zahradnictví. Vezměte klidně hned dva tři sáčky. Řeřichu je třeba vysít hustě, je droboučká, tak až ji budete stříhat nůžkami na bylinky, aby se vám dobře sklízela. A zasít můžete řeřichu třeba v rozestupu dvou tří dnů. Zajistíte si tak postupnou sklizeň. K pěstování řeřichy nebudete potřebovat substrát! Což je perfektní, protože pokud doma neradi sypete zeminu do truhlíků, můžete tentokrát zůstat bez obav, že zase vznikne spoušť. Potřebovat budete jen:
- Misku
- Vatu
- Semínka řeřichy
- Vodu
Misku (použít se dají různé vaničky od zeleniny nebo masa, když chcete mít řeřichu víc „sexy“, použijte třeba vintage mističku z bazaru) vystelte obyčejnou vatou. Namokřete ji a poté hustě posypte semínky řeřichy. Jemně a opatrně zalijte. Postavte misku na parapet, kde jde hodně světla a je tam také teplo. Ideální je třeba okno v kuchyni. Řeřichu pravidelně zalévejte nebo stříkejte vodou pomocí rozprašovače. Už druhý den se semínka otevírají a klubou. Další den povyrostou. Potom vytáhnou ještě víc. A za nějakých deset dní sklízíte.
Využití řeřichy v kuchyni
- Na chléb s máslem nebo sýrem
- Do pomazánek
- Na těstoviny
- Na zdobení polévek
- Do salátů