Rotace rostlin při pěstování
Rotace rostlin při pěstování je důležitou součástí péče, kterou bychom měli naší zahrádce dopřát. Je totiž obecně známým faktem, že není dobré na jednom záhonku neustále dokola vysazovat stejný druh zeleniny. Nastavením rotace rostlin umožníme půdě kvalitně regenerovat a doplňovat živiny, které byly vyčerpány. Pojďme se spolu podívat, jak správně střídat rostliny při pěstování.
Vliv na úrodnost půdy
Ať jste nebo nejste profesionálním zahrádkářem, tak byste se měli zabývat rotací plodin při jejich pěstování. Důvodů je mnoho, ale těmi základními jsou zajištění co nejvyšší úrodnosti půdy, a tedy i výnosů a také obrana proti škůdcům a chorobám, které mohou "nasedat" na rodově příbuzné skupiny rostlin. I proto bychom mj. měli hledat řešení v plánování.
- Např. kukuřice je velmi náročná tím, že vyčerpává z půdy fosfor a dusík. Její pěstování na stejném místě každý rok není dobré, protože půda nestačí regenerovat a chybějící živiny se projeví mj. menšími výnosy.
Rotaci rostlin při pěstování vřele doporučujeme, protože jen díky jejímu správnému nastavení můžeme bránit půdní nerovnováze, která má za následky horší růst mnoha plodin.
Obecné pravidlo vyvažování
Díky rotaci plodin při pěstování dochází mj. k vyvažování poměru půdních živin. A věřte, že to není příliš těžké. Stačí dodržet následující pravidlo:
- Nepěstujme na stejném místě plodiny stejné kategorie každým rokem. Zjednodušeně mrkev není možné pěstovat po petrželi, hrášek po fazolkách atp.
Dodržením tohoto pravidla nejenže zajistíme půdní rovnováhu a dostatek potřebných živin, ale také můžeme bránit rychlému šíření nemocí a škůdců na našem záhonku.
Mandelinka je prevít
Asi každý z nás ví, že mandelinka je opravdu odolný brouček. Poté co se jeden rok objeví na našem políčku s bramborami, tak se jí jen těžko zbavíme. Důvodem je mj. to, že dokáže skvěle přežívat v mrazech zavrtaná v půdě. Čáru přes rozpočet jí však můžeme udělat snadno, pokud v dalším roce na záhon nasadíme plodiny, které ji nechutnají. To zajistíme právě díky správné rotaci plodin. Pozor však na to, jaké zvolíme. Mandelinka totiž v případě chybějících bramborových natí přesedlá i na rajčata nebo lilek. Ty bychom tak vysazovat neměli.
Výhodou je větší zahrada
Správnou a efektivní rotaci plodin při pěstování jsme schopni nastavit na středně velkých až větších zahradách. U malých zahrádek to může být složitější, protože nám efektivní plánování neumožní mj. počet záhonků.
- U malých zahrádek doporučujeme pěstování menšího množství druhů plodin, pak je možné rotaci zajistit
- U větších zahrádek se můžeme druhově rozmáchnout více a není problém plodiny rotovat
- Vždy mysleme na to, že rotace plodin zvýší jejich výnosnost a také zabrání šíření nežádoucích chorob a škůdců
Základní rady na závěr
Jak jsme již napsali, tak šíření nemocí a škůdců, kteří mohou ovlivnit mj. i výnosnost našich plodin, probíhá u druhově blízkých plodin. Jak však rotovat? Nebo také odpověď na otázku, kterou plodinu pěstovat v daném roce zkusíme přiblížit v našem přehledu:
- Cibule a česnek - měli bychom vždy vědět složení půdy, kde pěstujeme (nedefinovaná organická hmota může být na škodu). Střídáme s luštěninami.
- Mrkev, petržel, koriandr atp. - půda by před výsadbou měla být upravena kompostem. Střídáme s luštěninami a půdu upravujeme mulčem.
- Brokolice, zelí, květák aj. - zásadní je kyprá a udržovaná půda. Střídáme s luštěninami poté, co půdu obohatíme o kompost. Pozor dáváme též na škůdce.
- Okurky, melouny - zásadní je ochrana proti škůdcům. Proto střídáme ve trojici s žitem nebo pšenicí a následně luštěninami.
- Fazole, hrášek - málo vyčerpávají půdu, lze je střídat se všemi dalšími rostlinami.
- Pšenice, oves a další obiloviny - lze je pěstovat např. před rajčaty nebo dýněmi. Pozor si dejte na plevele a schopnost půdy vstřebávat vodu.
- Lilek, paprika, rajčata nebo brambory - dobré je střídat je s pšenicí nebo trávou a také luštěninami. Tyto plodiny mají velké množství nepřátel v podobě hub a škůdců.