Brokolice je zdravá a chutná zelenina, kterou lze vypěstovat s minimální námahou. Zároveň obsahuje mnoho důležitých vitamínů a minerálů pro naše tělo. Díky správné péči můžete sklízet brokolici téměř po celý rok a těšit se z její čerstvé chuti.
Jak a kdy brokolici vysévat?
Brokolici lze vypěstovat buď ze semen nebo si pořídit sazenice. Pokud ji plánujete vysévat přímo na záhon, ideální doba je od dubna do května, kdy už nehrozí mrazy. Pro podzimní sklizeň můžete semena vysévat i v červnu. Pokud dáváte přednost ranému výsevu, doporučuje se začít už v únoru ve skleníku nebo na okenním parapetu. Klíčem k úspěchu je také dostatečný rozestup rostlin – doporučuje se ponechat mezi nimi alespoň 40 cm, aby měly dostatek prostoru k růstu.
Nároky na půdu a stanoviště
Brokolice miluje hlubokou, dobře propustnou a výživnou půdu. Nejlépe se jí daří na slunném místě, ale zvládne i mírný polostín. Pokud chcete brokolici dopřát ideální podmínky, před výsadbou záhon obohaťte dobře rozloženým kompostem nebo hnojem. Díky tomu budou rostliny silné a vytvoří pevné a chutné hlávky.
Péče během růstu
Aby brokolice dobře prospívala, potřebuje pravidelnou zálivku, neměla by ale být přemokřená. Nejlepší je zalévat ji ke kořenům a vyhnout se listům, kde by jinak mohla vzniknout plíseň. Kromě toho je vhodné záhon pravidelně kypřit a zbavovat plevele. Pokud chcete rostlinám dodat výživu, můžete je jednou za čas přihnojit přírodními hnojivy, například kopřivovým výluhem nebo dřevěným popelem.
Ochrana proti škůdcům a chorobám
Brokolici často napadají housenky běláska zelného a mšice. Pokud si všimnete okousaných listů, zkuste housenky sbírat ručně nebo kolem záhonu vysadit aromatické rostliny, například levanduli či měsíček, které je mohou odpudit. Proti mšicím pomůže třeba postřik z česneku nebo pelyňku. Pokud se objeví plísně nebo hniloba, je dobré zlepšit proudení vzduchu mezi rostlinami a omezit nadměrnou vlhkost.
Sklizeň a využití
Hlavní růžice brokolice se sklízí, když je pevná a ještě nerozkvetlá. Po seříznutí často dorůstají menší postranní výhonky, které umožňují delší sklizeň. Brokolice je výborná čerstvá do salátů, dušená jako příloha nebo jako součást polévek a omáček. Lze ji také zamrazit pro pozdější využití.
Pěstování brokolice je odměnou nejen v podobě chutné zeleniny, ale také v přínosu pro zdraví. Správnou péčí lze dosáhnout bohaté úrody a vychutnat si čerstvou brokolici přímo ze zahrady.
Znáte čínskou brokolici? Je to brokolice, která vůbec nevypadá jako ta, kterou běžně používáme. Pochází z jihovýchodní Asie a správně se nazývá kai lan. Jedná se o listovou zeleninu, které se také přezdívá orientální brukev nebo čínská kapusta. Důležité je, že z ní můžete připravit celou řadu zajímavých pokrmů a hlavně ji můžete nenáročně vypěstovat na své zahrádce. Podívejte se, jaké výhody má čínská brokolice a jak na její pěstování i zpracování.
Zeleninu zařazujeme do našeho jídelníčku většinou proto, že je nízkokalorická a hodí se tak pro všechny typy i dietního stravování. Je ale velmi důležitá také proto, že obsahuje řadu vitamínů, minerálních látek, enzymů a bílkovin, které naše tělo potřebuje k tomu, aby mohlo řádně fungovat.
Asi nejlepší způsob, jak nepřijít o cenné složky v zelenině obsažené, je konzumace v syrovém stavu - tak dostaneme do našeho těla maximum živin, které daná rostlina obsahuje. Ale i zde jsou vyjímky potvrzující toto dané pravidlo.