Bylinky
Bylinky přináší potěchu pro oko i výborné léčivé vlastnosti či poslouží jako čerstvé a nádherně aromatické koření. Příznivou zprávou je také fakt, že pěstování bylinek není nic náročného, protože nejde o tolik šlechtěné druhy a většina z nich představuje víceméně původní planou formu. I tady však najdete nejrůznější odrůdy, jako jsou například červenolisté bazalky, okrasné levandule a podobně. Mnoho druhů se hodí pro volbou výsadbu do záhonu a stejně tak si můžete vytvořit vlastní bylinkovou zahrádku na parapetu okna v bytě či na balkonu. Stačí pouze dodržet nároky konkrétního druhu a těšit se můžete z bohaté úrody lístků či květů.
Vlastní vypěstované bylinky se hodí k čerstvému zpracování do pokrmů, k výrobě mastí krémů, odvarů a čajů. Snadno je také uchováte na horší časy usušením na přímém slunci nebo v sušičce. Některé bylinky, jako jsou saturejka, libeček, estragon, majoránka, oregano, šalvěj, máta, uchováte také zmražením.
- Bylinky na slunné a sušší stanoviště: yzop lékařský, levandule, mateřídouška, tymián, pažitka, šalvěj, meduňka, měsíček lékařský, ostropestřec, máta
- Bylinky, co snáší vlhko a stín: andělika, kerblík, bez černý, řimbaba, meduňka, libeček, petržel, šťovík, vratič
- Vhodné k pěstování na okně: bazalka, majoránka, tymián, meduňka, koriandr, pažitka, máta
- Zpracování bylinek: pro čerstvé využití, k sušení, na přípravu čajů, jako koření
- Náročnost pěstování: většina bylinek jsou plané druhy s malými nároky na speciální hnojení
Zbývá pár posledních dnů na zazimování bylinkového záhonu. Některé bylinky zvládnou zimu bez vaší pomoci, jiné potřebují teplou peřinu.
Přiznám se, že nevím, jestli raději seju, nebo sklízím. Oboje má cosi pěknýho do sebe. Na jaře voní půda svěžestí a očekáváním, na sklonku léta je její parfém zemitější, sebevědomější. Už totiž ví, co vyplodila. A já počítám zavařený sklenice, cibuli v záhonu a rajčata, co ještě (určitě) zčervenají.
Na Zelený čtvrtek hrachy zasívej, na Velký pátek se zemí nehýbej, kázala hospodářům pranostika. V tento den se lidé omývali v rose, aby byli zdraví. A jedlo se zelené. Proto si nezapomeňte připravit dobré jídlo s pořádnou porcí bylinek.
Miluju léto, když je zahrada v rozpuku. Barevná a sebevědomá. Mezi zeleninu vysévám měsíček lékařský nebo vysazuju afrikány. Vzniká tak nádherná barevná mozaika. U rajčat pěstuju bazalku, u mrkve zase rozmarýn. Je to krásné i praktické – bylinky zeleninu ochraňují, máte vše při ruce a navíc získáte kouzelná zákoutí, na která se nebudete moct vynadívat.
Občas na mě máte zapeklité otázky. Třeba jestli lístečky máty trhat odspoda nebo odshora. A já se musím přiznat, že nevím. O bylinky pečuju tak nějak intuitivně a stejně tak je i sklízím. Ráda se s vámi ale vždycky podělím o to, jak k mátě, tymiánu, oreganu nebo meduňce přistupuju. Třeba to děláte jinak. To nevadí. Důležité je, aby bylinkám bylo dobře. A vám taky.
Studený máj, v stodole ráj. Říká se. Po studeném jaru nakonec květen překvapil. Slunce hřálo a hřálo. Sluneční paprsky popotáhly listy špenátu ven a ze zeminy začaly dokonce už vykukovat i dozrálé ředkvičky. Konečně! A koncem týdne až bude po zmrzlých mužích, můžou přijít ven choulostivější druhy bylinek a zeleniny. Na zahradě začne rozkvět a ráj!
Když už jsou semínka mrkve, petržele a další zeleniny v zemi, je čas na založení bylinkového záhonu. Bylinky okoření a provoní každou zahradu a každé zeleninové jídlo. Jak bylinkovou zahrádku založit? Jaké bylinky pěstovat?
S láskou vařené jídlo, do kterého přihodíte hrst čerstvě natrhaných aromatických bylinek, potěší každého labužníka. Když nemůžete bylinky pěstovat na záhoně, vyberte si takové, které dobře rostou v truhlíku za oknem, na balkoně nebo na terase. Nadělají parádu, využijete je v kuchyni a ještě vám provoní vstup do domu.
Většina z nás zná pažitku jako bylinku nebo zeleninu, kterou především v zimním období náš organismus potřebuje. Zajistit si ji v tomto období čerstvou není až tak složité, protože ji můžeme pěstovat i doma. Její konzumace má pozitivní vliv na trávení, ale i na hospodaření těla s vápníkem nebo draslíkem. Zajímavostí je i vliv této bylinky na výši krevního tlaku. Pojďme si odpovědět na otázku: "Jak na pažitku na okně v paneláku?".
Ať už chcete vylepšit své kulinářské umění, mít pravidelný přísun bylinek pro letní párty nebo jen potěšit své oko pokaždé, když si vyjdete na zahrádku, bylinkový záhonek je k tomu ideální. Jaká jsou úskalí na cestě za jeho vytvořením? Musíte si vyjasnit několik důležitých oblastí.
Jak pěstovat bylinky?
Čerstvé bylinky do každé kuchyně. Jak na jejich pěstování?