Celer

Miřík celer

  • rostlina: miřík celer
  • latinský název: Apium graveolens
  • rod: miřík
  • čeleď: miříkovité
  • variety: celer řapíkatý, celer bulvový, celer listový

Pěstování

Jedná se o dvouletou rostlinu, která může dorůstat výšky až 30 cm. Pěstuje se pro bulvy a listy, které mají využití při přípravě pokrmů.

Konkrétní podmínky pro pěstování se liší v závislosti na odrůdě. Řapíkatý celer vyžaduje coby optimální teplotu nejméně 15 °C. Bulvový celer snese i mrazy, až do teploty -10 °C.

Celer obecně patří k náročným rostlinám, a to zejména co se týče kvality půdy. Ta by měla být bohatá na živiny. Důležitý je vyšší obsah dusíku. Vyžaduje se též vyšší obsah vápna. V průběhu vegetace je tak jednoznačně nutné přihnojování. Půda by měla být vododržná, ale současně propustná.

Bulvový celer má dlouhé růstové období, které trvá až 6 měsíců. Výsev probíhá v časném jarním období, a to typicky ve skleníku do sadbovačů. Sadbu je nutné otužovat předtím, než ji vysadíme na stanoviště. Správná vzdálenost činí 30 až 38 cm.

Obdobně můžeme do sadbovačů vysévat i řapíkatý celer, po pominutí mrazů jej však lze vysadit i přímo na stanoviště. Samobělící typy rostlin se vysazují do bloku na vzdálenost 23 cm. Sazenice určené k bělení se vysazují na vzdálenost 38 cm do jednoduchého řádku.

Rostlině je nutné poskytnout dostatečnou zálivku. Během prvního roku vytvoří přízemní růžici listů, ve druhém roce již vyrůstá lodyha s květy.

Co zaseješ, to sklidíš

Přiznám se, že nevím, jestli raději seju, nebo sklízím. Oboje má cosi pěknýho do sebe. Na jaře voní půda svěžestí a očekáváním, na sklonku léta je její parfém zemitější, sebevědomější. Už totiž ví, co vyplodila. A já počítám zavařený sklenice, cibuli v záhonu a rajčata, co ještě (určitě) zčervenají.

Po zmrzlých mužích vysazujte choulostivky – rajčata, celer i dýně

Miluju květen. Rozpuk vrcholí. Země je prohřátá a přízemních mrazíků ubývá, až zmizí úplně. Vysazuju rajčata, cukety, dýně, celer a taky choulostivější bylinky. Na zahradě se konečně něco děje. Záhony se zelenají, sklízím první saláty a ředkvičky. Na jejich místo vysévám řepu, černou ředkev a druhou várku mrkve.

Skliď celer, najdi poklad

Vydloubla jsem jeden, druhý, třetí. Prohlížela jsem si jeho spletence kořínku. Byla pod nimi schovaná žížala. Opatrně jsem ji setřásla zpátky do země, aby se schovala před nepřízní slunce. Zavoněl. Odřízla jsem mu listy a potom i kořínky. Uložila jsem ho na načechranou zeminu a prohlížela si ho. Malý, ale krásný. Drobný, ale voňavý. Celer.

Jak pěstovat celer?

Celer je velmi častým návštěvníkem na našich talířích a proto dnes přinášíme návod, jak si jej můžete sami vypěstovat na zahrádce.

Jak upravit řapíkatý celer?

Řapíkatý celer rozhodně nepatří do české tradiční kuchyně, avšak poslední dobou si své stálé místo pomalu získává v jídelníčku mnoha lidí. I když se to na první pohled nezdá, celer je velmi bohatý na vitamíny, především na vitamín C, kterého má dokonce víc než citrusy. Také má v sobě několik minerálů, hlavně fosfor, poté také vápník, zinek a draslík. Je to zelenina jako každá jiná, jak ho tedy upravit a následně v kuchyni využít?

Celer řapíkatý - jak se používá?

Řapíkatý celer je neprávem tak trochu opomíjená součást české gastronomie. Přitom se s ním dá v kuchyni doslova kouzlit. Kde všude ho můžete využít?