Přiznám se, že nevím, jestli raději seju, nebo sklízím. Oboje má cosi pěknýho do sebe. Na jaře voní půda svěžestí a očekáváním, na sklonku léta je její parfém zemitější, sebevědomější. Už totiž ví, co vyplodila. A já počítám zavařený sklenice, cibuli v záhonu a rajčata, co ještě (určitě) zčervenají.
Celer
Miřík celer
- rostlina: miřík celer
- latinský název: Apium graveolens
- rod: miřík
- čeleď: miříkovité
- variety: celer řapíkatý, celer bulvový, celer listový
Pěstování
Jedná se o dvouletou rostlinu, která může dorůstat výšky až 30 cm. Pěstuje se pro bulvy a listy, které mají využití při přípravě pokrmů.
Konkrétní podmínky pro pěstování se liší v závislosti na odrůdě. Řapíkatý celer vyžaduje coby optimální teplotu nejméně 15 °C. Bulvový celer snese i mrazy, až do teploty -10 °C.
Celer obecně patří k náročným rostlinám, a to zejména co se týče kvality půdy. Ta by měla být bohatá na živiny. Důležitý je vyšší obsah dusíku. Vyžaduje se též vyšší obsah vápna. V průběhu vegetace je tak jednoznačně nutné přihnojování. Půda by měla být vododržná, ale současně propustná.
Bulvový celer má dlouhé růstové období, které trvá až 6 měsíců. Výsev probíhá v časném jarním období, a to typicky ve skleníku do sadbovačů. Sadbu je nutné otužovat předtím, než ji vysadíme na stanoviště. Správná vzdálenost činí 30 až 38 cm.
Obdobně můžeme do sadbovačů vysévat i řapíkatý celer, po pominutí mrazů jej však lze vysadit i přímo na stanoviště. Samobělící typy rostlin se vysazují do bloku na vzdálenost 23 cm. Sazenice určené k bělení se vysazují na vzdálenost 38 cm do jednoduchého řádku.
Rostlině je nutné poskytnout dostatečnou zálivku. Během prvního roku vytvoří přízemní růžici listů, ve druhém roce již vyrůstá lodyha s květy.