Cukety

Postarejte se v létě o cukety, urodí křehké a lahodné plody

Cukety si hoví na obrovské hromadě kompostované zeminy. Rozhlížejí se do okolí, sluní se, chytají dešťové kapky a sledují, jak se dole na záhonech daří cibuli, mrkvi, salátům nebo pórku. Jsou možná trochu pyšné, jak jsou usazené hodně vysoko a pohodlně. Mají na to nárok, najednou vykvetou a plodí jednu lahodnou cuketku za druhou. Jak se o ně právě teď postarat?

Co zasadit po zmrzlících? Rajčata, dýně, cukety i bylinky

Studený máj, v stodole ráj. Říká se. Po studeném jaru nakonec květen překvapil. Slunce hřálo a hřálo. Sluneční paprsky popotáhly listy špenátu ven a ze zeminy začaly dokonce už vykukovat i dozrálé ředkvičky. Konečně! A koncem týdne až bude po zmrzlých mužích, můžou přijít ven choulostivější druhy bylinek a zeleniny. Na zahradě začne rozkvět a ráj!

Jak vypěstovat svěží a chutné cukety

Stačí jedna jediná rostlina vysazená na dobře živený kompost a zahrne vás bohatou úrodou cuket. U nás to vždycky končí rozdáváním. Chcete cuketu, ptám se s nadějí v hlase každého kolemjdoucího. A přidávám recepty – z cuket jde totiž vařit celé léto úžasné dobroty.

Předpěstování cuket ze semen

Cuketa nebo též cukína je rostlina, která je pěstitelsky nenáročná, velmi podobná okurkám. Snadno si vyprodukujeme bohatou sklizeň až 20 plodů z jedné rostliny (množství záleží na pravidelné sběru). Mladé plody mají jemnou ořechovou až neutrální chuť a jsou vhodné do zeleninových salátů (i se slupkou). Většinou ji, ale používáme tepelně upravenou. Oblibeným pokrmem z cuket je cukeťák ( cuketový "bramborák"). Můžeme ji plnit, smažit jako řízek, grilovat na grilu, vytvořit z ní cuketovou polévku. I květy cuket jsou poživatelné. Vidíme, že její využití je veliké.