Exotické ovoce

Pěstování exotického ovoce se v posledních letech stává stále populárnější. Pěstuje se nejen ve sklenících, ale i přímo v domácnostech nebo na zahradách v mírnějších klimatických podmínkách. Tyto rostliny nejen krásně vypadají, ale také nabízejí netradiční chutě a obsahují množství vitamínů a dalších prospěšných látek. Mezi oblíbené druhy patří citrusy, avokádo, banánovníky, mango, marakuja nebo ananas.

Ideální podmínky pro pěstování

Exotické rostliny pocházejí převážně z tropických a subtropických oblastí, a proto vyžadují teplé a světlé stanoviště s dostatečnou vlhkostí vzduchu. Nejlepší je umístění u jihovýchodního nebo jihozápadního okna, případně ve vytápěném skleníku. Některé rostliny, jako citrusy, snesou letnění venku, pokud nejsou vystaveny prudkým teplotním výkyvům.

Půda by měla být lehká, propustná a výživná, ideálně s mírně kyselým pH. Směs kvalitní zahradní zeminy, písku a rašeliny je vhodná pro většinu druhů. Je důležité mít na dně květináče drenážní vrstvu, aby nedocházelo k hromadění vody a zahnívání kořenů.

Zálivka a výživa

Exotické rostliny potřebují pravidelnou, ale přiměřenou zálivku. Substrát by měl mezi jednotlivými zálivkami mírně vyschnout, aby nedocházelo k přemokření. Tropické druhy, jako banánovníky a ananas, ocení i pravidelné rosení listů, které napodobuje jejich přirozené prostředí.

Pro zdravý růst a tvorbu plodů je nezbytné správné hnojení. Od jara do podzimu se doporučuje každých 14 dní přihnojovat tekutým hnojivem – pro listové druhy se hodí hnojivo s vyšším obsahem dusíku, pro plodící rostliny s vyšším podílem draslíku. V zimním období hnojení výrazně omezte.

Přesazování a množení

Mladé rostliny je vhodné přesazovat každý rok, starší jednou za dva až tři roky. Nový květináč by měl být jen o trochu větší než předchozí, aby substrát zůstal optimálně vlhký a nezadržoval příliš vody.

Rozmnožování závisí na konkrétní rostlině. Některé druhy lze vypěstovat z pecky nebo semen (například mango, avokádo), jiné se množí řízkováním (citrusy, marakuja) nebo dělením mateřské rostliny (banánovník, ananas).

Péče a možná úskalí

Exotické rostliny jsou citlivé na nedostatek světla, nízkou vlhkost vzduchu a průvan. Pokud jim začnoužloutnout listy nebo přestanou růst, je potřeba upravit podmínky pěstování.

Mezi nejčastější škůdce patří svilušky, mšice a puklice. Snížit jejich výskyt můžete preventivním použitím přírodních postřiků nebo pravidelným rosením rostlin.

Při správné péči mohou exotické rostliny esteticky zpříjemnit interiér, ale také přinést chutné a zdravé plody.

 

Pěstování fíkovníku - jak na to a co je potřeba?

Sladké a šťavnaté fíky se mohou zdát jako exotická pochoutka, pěstována převážně v teplejším podnebí. Pokud si však vyberete správnou odrůdu, můžete si domácí fíky dopřát i u nás v České republice. V chladnějších lokalitách lze fíky pěstovat v nádobách a přes zimu je přenést do interiéru, aby byly mladé plody chráněny, v případě, že jste zvolili fíky trvale pěstovat venku, nejlepším trikem pro ochranu fíkovníků je přikrytí či zabalení rostliny.

Jak připravit avokádo?

Dříve neznáme, dnes oblíbené. Takto bychom mohli charakterizovat exotický plod původem ze Střední Ameriky. V současné době si získává poměrně velkou oblibu především u mladší generace lidí, kteří jej hojně zařazují do zdravého jídelníčku. Důvodů je hned několik. Avokádo obsahuje až 30 % zdravých rostlinných tuků, kyselinu palmitovou, linolovou a olejovou. Při dietě se využívá zejména jako náhražka másla, majonézy nebo různých dochucovacích dresinků. Kromě tuků dále obsahuje vysoký podíl vitaminu E, železa, draslíku nebo vlákniny.

Ovoce kaki jak pěstovat?

V poslední době nám supermarkety nabízí nepřeberné množství druhů ovoce a zeleniny, a to nejen od našich pěstitelů, ale i druhy z exotických dálek. Ananas a banány jistě nikoho nepřekvapí a bereme je jako běžnou součást nabízeného sortimentu. Jsou však i takové druhy, které nejsou tolik známé, a zákazník při pohledu do plných bedýnek bojuje s touhou trochu té exotiky ochutnat. Jednou takovou lahůdkou je například kaki.

Jak pěstovat mango z pecky?

Mango je jedním z nejchutnějších druhů exotického ovoce. Původně pochází z tropů, konkrétně z východní Asie, Tichomoří a Indie.  Mangovníků je mnoho druhů. Jedná se o stálezelený strom, který v dospělosti dorůstá výšky deset až čtyřicet metrů. Jednotlivé druhy rodí plody vejcovitého tvaru o hmotnosti půl kilogramu a více. Zralé mango má žlutočervenou slupku a kolem plochého semene je velmi lahodná, měkká žlutooranžová dužnina. Takže platí, že mango, které vám nabízejí v obchodech a má slupku z větší části zelenou, je většinou nedozrálé. Nejlépe je ho nechat dozrát při pokojové teplotě.

Jaboticaba

Málo z nás zná toto exotické ovoce. Ani bychom neřekli, že je to vůbec ovoce. U nás se prakticky nevyskytuje a nejsme o něm informování. Ale v Jižní Americe je tato plodina velice známá, oblíbena. Tak si ji přiblížíme.

Toto prapodivní exotické ovoce vypadá jako by vyrostlo přímo z kůry stromů a strom byl pokryt fialovými bradavicemi či pupínky. Jeho domovem je Jižní Amerika, Brazílie.