Vytrhávám poslední plevel. Připravuju hnůj. Těším se na závěrečné sekání trávy. Dýchám podzimní vůně. A děkuju záhonům za sklizeň, což znamená, že mám ruce plné rýče a hrábí.
Jsem poslední dny na kost promrzlá. A ostrý ledový vichr už mě dost deprimuje. Až tohle skončí, bude konečně jaro. Půda rozmrzne a zavoní. Bude čas vzít hrábě, rýče, rycí vidle a pustit se do práce. Rýt nemusíte, čechrat ano. A hnojit jen někde.
Nejvíc mi voní čerstvá káva. Probouzí mě každé ráno a osvěžuje mě odpoledne. S doušky polykám i inspiraci, kterou při psaní potřebuju. Káva jde s textem skvěle dohromady. A se zahradničením taky. Kávovou sedlinu ale nikdy nelijte přímo k rostlinám. Patří na kompost.
Podzim mě naplňuje radostí. Sklízím mrkev a petržel. Vytrhávám poslední letošní plevel. Rozhazuju hnůj. Ryju. Mulčuju. A v duchu děkuju za úrodu. Půda zemitě voní, takže když se o mě pokouší podzimní splín, stačí si přivonět, a zase se směju.
Na chalupě topíme dřevem. Voní. Praská. Hřeje. Když vynášíme popel, tak jedině na záhony nebo do kompostu. Slouží jako skvělé hnojivo. Jak ho použít? A kterým rostlinám nejvíc prospívá?
Kopřivový čaj mi nechutná, ale piju ho. Kopřivy vidím raději na kompostu, přesto jich část nechávám na zahradě vyrůst. Tahle bylina totiž není plevel. Vyrobíte si z ní skvělé hnojivo nebo postřik proti mšicím.
Vrátit živiny. Připravit půdu. Zvelebit záhony a poděkovat jim. To vše je smyslem podzimního hnojení. Nic se nemá přehánět. A o hnoji to platí obzvlášť. Zatímco některé rostliny si v hnoji libují, jiné ho nesnesou. Tak opatrně. Ať to s tím hnojením záhonů nepohnojíte. Dneska se podíváme, kolik hnoje zarýt a jak na podzim připravit záhony pro další zahradnickou sezónu.
Nasněžilo. Raduju se. Bílá pokrývka, nudle u nosu, ledový vichr střídaný hřejivým sluncem, pod jehož paprsky se sníh třpytí, ale netaje. Záhony podřimují pod nadýchanou peřinou. Sem tam přizdobenou popelem. V kamnech pálíme dřevo a popel sypeme přímo na záhony nebo do kompostu. Jsou v něm totiž živiny: vápník, draslík, hořčík nebo fosfor.
Přihnojuj. Zlaté pravidlo každého zahradníka a pěstitele. Především při pěstování zeleniny nebo bylinek v nádobách nebo v půdě, která je méně bohatá na živiny, se vyplatí přihnojovat. Samozřejmě, že to jde bez chemie! Příroda nám poskytuje vše, co potřebujeme. Stačí jen vědět. Proto jsem pro vás dnes připravila 5 tipů na přírodní hnojivo, po kterém bude vaše zelenina velká a šťavnatá, bylinky zase aromatické a bujaré.
Pro mnohé zahrádkáře je pěstování česneku alchymie. Vědí totiž, že bez kvalitního hnojiva tato cibulovina neroste. I proto existuje mnoho chemicky připravených hnojiv, která lze využít pro zvýšení výnosů. To je však jen jedna z možností, kterou si ukážeme. Mimo to existují i velmi efektivní přípravky, které si můžeme namíchat samostatně v domácnosti. V našem článku se více dočtete o jedné z takových vychytávek. Neváhejte nabízíme odpověď na otázku: "Jaké hnojivo využít na česnek?".