Zahradnický rok začíná v únoru. Zkontrolujte si zahradnické náčiní. Nakupte semínka. A pusťte se do předpěstování paprik, rajčat nebo celeru. Únor uteče rychle a v březnu už budete vysévat. Pokud začínáte zahradničit, stáhněte si Průvodce výsevů a výsadby. Zjistíte co kdy vysévat a sázet a jak na to.
Čerstvý kopr je báječnou surovinou v kuchyni. Sušený totiž ztrácí značnou část svých vlastností, pro které ho tak milujeme. Jak tuto bylinku co nejdéle udržet svěží?
Koprová omáčka je tradiční české jídlo a každému je jasné, že nejlepší bude vždy připravená z čerstvého kopru. Sezóna bylin je však především v létě, a tak se v zimě často musíme spolehnout na supermarkety, kde jeho kvalita nemusí být nejlepší. Pokud si však kopr pěstujete sami, můžete ho zpracovat tak, že vám bude přístupný i přes zimu. Jednou z možností je ho naložit.
Kopr vonný patří mezi jednoleté byliny a časté obyvatele našich zahrádek. Pokud jej nestíháte přímo spotřebovat tak, jak jste ho sklidili na zahrádce, jsou ještě další možnosti, jak nadúrodě prodloužit život. Které?
Nefalšovaná domácí koprovka, kulajda nebo lehký zelný salát? Tyto dva pokrmy si mnoho z nás nedokáže představit bez jisté aromatické bylinky. Ano, touto kouzelnou bylinkou je kopr.
Kopr je poměrně nenáročná bylinka, kterou lze pěstovat jak na zahrádce, tak doma za oknem nebo na balkoně. Obsahuje dostatek vitaminu C a éterické oleje. Kopr podporuje chuť k jídlu a má příznivé účinky při potížích s nadýmáním.
Druhy a odrůdy levandule, obecné zásady pěstování
Nejčastěji pěstovanými druhy jsou levandule lékařská (též úzkolistá, Lavandula angustifolia) a levandule hlávkovitá (též korunkatá, smilovitá či francouzská, Lavandula stoechas) v mnoha desítkách odrůd. Levandule vyžadují prosluněné stanoviště a lehkou, nepromáčenou půdu.Největší chybou při pěstování levandule je nadměrná přílišná zálivka. Zelené větvičky po odkvětu zastřiháváme, abychom podpořili další nasazení květů. Levandule se nemusí příliš hnojit, doporučit lze menší dávku vápenatého hnojiva nanejvýš jednou za sezonu.
Bazalka patří mezi oblíbené rostliny, které se nejvíce používají v Jižní Americe, Africe, ale i v Evropě jako je Francie, Itálie. Na světe existuje více jak 60 druhů odrůd a vyznačují svou specifickou vůni a chuti. Bazalku máme nejvíce spjatou s oblíbeným jídlem – pizza, ale přidává se i do různých druhů salátů. Bazalka to není jen výjimečné koření, ale i léčivá rostlina. Posiluje imunitní systém, léčí různé rány, oděrky, pomáhá při trávení, nebo při onemocnění ledvin a podobně.
Bazalka pocházející z čeledi hluchavkovitých je díky svému pestrému a všestrannému využití stále oblíbenější bylinkou, se kterou si můžete vyhrát nejen v kuchyni. Je známá pro svou typicky aromatickou vůni a poznáte ji podle vejčitých kopinatých listů s bílými květy. V současné době existuje více jak 60 druhů této rostlinky a vypěstovat si ji můžete i sami doma – a to jak na zahradě, tak i v květináči doma za oknem nebo na balkoně v truhlíku!