Košťálová zelenina

Košťálová zelenina zahrnuje širokou skupinu plodin, které patří do čeledi brukvovitých. Mezi nejznámější patří zelí, kapusta, květák, brokolice nebo kedlubny. Tyto zeleniny jsou oblíbené nejen díky nenáročnosti na pěstování, ale také díky své výživové hodnotě a vysokému obsahu vitamínů.

Kde a jak pěstovat košťálovou zeleninu?

Košťálová zelenina nejlépe prospívá na slunném stanovišti s hlubokou, dobře propustnou půdou bohatou na živiny. Nejvhodnější je hlinitopísčitá půda s dostatkem humusu. Před výsadbou je dobré záhon pohnojit kompostem nebo dobře rozloženým hnojem, aby rostliny měly dostatek živin pro zdravý růst.

Většina košťálových zelenin preferuje chladnější podnebí a snáší i nižší teploty. Výsev můžete provádět již brzy na jaře do pařeniště nebo do truhlíků, případně přímo na záhon v závislosti na druhu. Rostliny se přesazují na záhon ve chvíli, kdy mají dostatečně vyvinuté listy a kořeny.

Péče během sezóny

Košťálová zelenina potřebuje pravidelnou zálivku, zejména v období intenzivního růstu. Půda by měla být stále mírně vlhká, ale ne přemokřená. Důležité je také pravidelné okopávání, které provzdušní půdu a omezí růst plevele.

Rostliny mohou trpět nedostatkem vápníku, což se projevuje například zahníváním růžic u květáku a brokolice. Tomuto problému můžete předejít přidáním vápníku do půdy v podobě dolomitického vápence nebo dřevěného popela.

Ochrana proti škůdcům a chorobám

Mezi nejčastější škůdce košťálových zelenin patří bělásek zelný, dřepčíci nebo mšice. Vhodnou a ekologickouprevencí před nimije výsadba aromatických bylin, které odpuzují škůdce, jako je máta nebo šalvěj. Při případném napadení škůdci lze použít ekologické postřiky na bázi neemového oleje nebo roztoky z mýdlové vody.

Častými chorobami je plíseň nebo padlí, které se objevují hlavně při vysoké vlhkosti a špatném větrání. Předejít těmto nemocem můžete při dodržování dostatečných rozestupů mezi rostlinami a pravidelnou kontrolou listů.

Sklizeň a využití

Košťálovou zeleninu je třeba sklízet ve správný čas, aby byla chutná a dobře skladovatelná. Zelí a kapusta se sklízejí, když jsou pevné a dostatečně velké. Květák a brokolice se sklízejí, než se začnou růžice rozvolňovat. U kedlubnů je ideální sklízet je mladé, než ztvrdnou.

V kuchyni má košťálová zelenina široké využití – hodí se do salátů, polévek, dušených jídel i k nakládání. Některé druhy lze také dlouhodobě skladovat ve sklepě nebo zamrazit. Správně pěstovaná a sklizená košťálová zelenina je nejen chutná, ale i plná prospěšných látek pro zdraví.

 

Čínská brokolice

Znáte čínskou brokolici? Je to brokolice, která vůbec nevypadá jako ta, kterou běžně používáme. Pochází z jihovýchodní Asie a správně se nazývá kai lan. Jedná se o listovou zeleninu, které se také přezdívá orientální brukev nebo čínská kapusta. Důležité je, že z ní můžete připravit celou řadu zajímavých pokrmů a hlavně ji můžete nenáročně vypěstovat na své zahrádce. Podívejte se, jaké výhody má čínská brokolice a jak na její pěstování i zpracování.

Průvodce na zahrádku: Jak vysévat a vysazovat zeleninu?

Zahradnický rok začíná v únoru. Zkontrolujte si zahradnické náčiní. Nakupte semínka. A pusťte se do předpěstování paprik, rajčat nebo celeru. Únor uteče rychle a v březnu už budete vysévat. Pokud začínáte zahradničit, stáhněte si Průvodce výsevů a výsadby. Zjistíte co kdy vysévat a sázet a jak na to.

Jak na nakládané zelí? - kompletní návod

Pěstování a konzumace zelí je ve střední Evropě hluboce zakořeněná a tato dostupná zelenina patří k levnému a zdravému zdroji potřebných vitamínů v zimních měsících. Je to také oblíbená surovina k přípravě mnoha oblíbených jídel. Největší přínos pro lidský organismus přináší bez tepelné úpravy, kdy obsahuje velký podíl vitamínů A, E a C, z minerálů jde především o draslík. Zelí je také zdrojem probiotik a vlákniny.

Pěstování kadeřávku

Tuto chutnou listovou zeleninu plnou vitamínu C můžete mít i u vás doma. Nepotřebujete ani velkou zahradu, stačí květináč na balkoně. Kapusta kadeřavá je totiž odolnou rostlinou, která vydrží i velké mrazy. Pokud si chcete užít šťavnaté saláty, výborné vývary nebo zeleninové nápoje proti únavě během celé zimy, vsaďte na kadeřávek.

Pěstování brokolice

Co se týká obsahu prospěšných látek, je brokolice jasnou jedničkou mezi zeleninou. Bohužel z jejího pěstování má mnoho lidí obavy, protože si myslí, že je to složité. Když ale dodržíte několik základních pravidel a věnujete brokolici dostatečnou péči, budete se moci těšit na vlastní výtečnou úrodu této zajímavé brukvovité zeleniny.

Pěstování květáku

Květák je oblíbenou brukvovitou zeleninou s mnoha možnostmi využití v kuchyni. Mnohé však odradí na první pohled poměrně složité pěstování. S trochou správných vědomostí a zajištění vhodných podmínek si však jistě zvládnete vypěstovat vlastní překrásné růžice plné chuti a vitamínů.

Pěstování růžičkové kapusty

Růžičková kapusta byla vyšlechtěná do chladnějších evropských oblastí. Je to tedy odolná rostlina, které se v našich zeměpisných šířkách dobře daří. Tato brukvovitá zelenina nevyžaduje žádnou zvláštní péči a nemá přehnané nároky na místo.

Pěstování hlávkové kapusty

Pěstování hlávkové kapusty zvládne i začátečník. Velice dobře se dokáže přizpůsobit výkyvům teplot. Výhodou této zeleniny je možnost výsevu (výsadby) na záhon po sklizni některé rané zeleniny. Historicky jde o lidovou zeleninu, která se konzumovala v prostém venkovském prostředí.

Pěstování hlávkového zelí

Hlávkové zelí všech možných druhů a barev si můžete vypěstovat i u sebe na zahrádce. S trochou trpělivosti a píle můžete sklízet výsledek své práce. Tímto článkem Vás navedeme správným směrem, jak na to.