Zahradnický rok začíná v únoru. Zkontrolujte si zahradnické náčiní. Nakupte semínka. A pusťte se do předpěstování paprik, rajčat nebo celeru. Únor uteče rychle a v březnu už budete vysévat. Pokud začínáte zahradničit, stáhněte si Průvodce výsevů a výsadby. Zjistíte co kdy vysévat a sázet a jak na to.
Pěstování a konzumace zelí je ve střední Evropě hluboce zakořeněná a tato dostupná zelenina patří k levnému a zdravému zdroji potřebných vitamínů v zimních měsících. Je to také oblíbená surovina k přípravě mnoha oblíbených jídel. Největší přínos pro lidský organismus přináší bez tepelné úpravy, kdy obsahuje velký podíl vitamínů A, E a C, z minerálů jde především o draslík. Zelí je také zdrojem probiotik a vlákniny.
Tuto chutnou listovou zeleninu plnou vitamínu C můžete mít i u vás doma. Nepotřebujete ani velkou zahradu, stačí květináč na balkoně. Kapusta kadeřavá je totiž odolnou rostlinou, která vydrží i velké mrazy. Pokud si chcete užít šťavnaté saláty, výborné vývary nebo zeleninové nápoje proti únavě během celé zimy, vsaďte na kadeřávek.
Co se týká obsahu prospěšných látek, je brokolice jasnou jedničkou mezi zeleninou. Bohužel z jejího pěstování má mnoho lidí obavy, protože si myslí, že je to složité. Když ale dodržíte několik základních pravidel a věnujete brokolici dostatečnou péči, budete se moci těšit na vlastní výtečnou úrodu této zajímavé brukvovité zeleniny.
Květák je oblíbenou brukvovitou zeleninou s mnoha možnostmi využití v kuchyni. Mnohé však odradí na první pohled poměrně složité pěstování. S trochou správných vědomostí a zajištění vhodných podmínek si však jistě zvládnete vypěstovat vlastní překrásné růžice plné chuti a vitamínů.
Růžičková kapusta byla vyšlechtěná do chladnějších evropských oblastí. Je to tedy odolná rostlina, které se v našich zeměpisných šířkách dobře daří. Tato brukvovitá zelenina nevyžaduje žádnou zvláštní péči a nemá přehnané nároky na místo.
Pěstování hlávkové kapusty zvládne i začátečník. Velice dobře se dokáže přizpůsobit výkyvům teplot. Výhodou této zeleniny je možnost výsevu (výsadby) na záhon po sklizni některé rané zeleniny. Historicky jde o lidovou zeleninu, která se konzumovala v prostém venkovském prostředí.
Hlávkové zelí všech možných druhů a barev si můžete vypěstovat i u sebe na zahrádce. S trochou trpělivosti a píle můžete sklízet výsledek své práce. Tímto článkem Vás navedeme správným směrem, jak na to.