Krtci jsou drobní savci, kteří žijí pod zemí a jsou známí svými tunelovacími schopnostmi. Možná vám na zahradě způsobují starosti, aleumí být i velice prospěšní.Živí se převážně hmyzem, larvami a žížalami,ataké přispívají ke koloběhu živin tím, že zlepšují propustnost a strukturu půdy. I když jejich krtince nevypadají nejlépe, jejich přítomnost může být z dlouhodobého hlediska prospěšná.
Jak poznat přítomnost krtka?
Nejčastějším znakem výskytu krtka jsou krtince, tedy malé hromádky zeminy, které vznikají při hloubení chodeb. Tunely vedou těsně pod povrchem, což může narušovat kořenový systém rostlin a způsobovat jejich vadnutí. Možná jste si také všimli mělkých prohlubní v trávníku – ty vznikají právě při pohybu krtka těsně pod povrchem.
Krtci a jejich užitečnost
Přestože mnoho lidí považuje krtky za škůdce, ve skutečnosti se jedná o velmi užitečného živočicha. Díky chodbám se provzdušňuje půda, což zlepšuje její kvalitu. Jejich pohyb v půdě také pomáhá odvádět přebytečnou vodu, takže jsou velmi prospěšní především v těžkých půdách, které mají tendenci vodu zadržovat. Také přirozeně snižují množství hmyzů a larev, takže vám pomohou se škůdci na vaší zahradě. Navíc jejich činnost podporuje rozklad organických látek a přispívá k vyšší úrodnosti zahrady.
Jak omezit jejich výskyt?
Pokud chcete krtky přimět, aby se přesunuli jinam, existuje několik způsobů, jak je šetrně odradit. Poměrně dobře fungují různé vibrace půdy – třeba větrné mlýnky nebo speciální odpuzovače. Také jim nevoní některé rostliny, například česnek, pryšec nebo afrikánvámmohou pomoci udržet krtky dál.
Další možností je zabránit jim v přístupu do určitých míst pomocí jemného pletiva pod povrchem. Krtky mohou odradit i pachové odpuzovače, třeba hadry namočené v octu nebo některé rostliny v rozkladu. Také se vyhýbají přemokřené půdě, takže zavlažovací systém může jejich pohyb omezit.
Mezi další metody patří ultrazvukové plašiče, které vydávají nepříjemné zvuky, jež krtky ruší. A pokud máte kočku nebo poblíž hnízdí sovy, mohou se stát přirozenými predátory, kteří krtky na zahradě udrží na uzdě.
Krtek a zákon
V České republice je krtek obecný chráněným druhem, takže jeho likvidace není povolená. Proto je nejlepší soustředit se na šetrné a přirozené způsoby, jak ho z vaší zahrady přimět k odchodu. Využitím ekologických metod nejen respektujete ochranu tohoto tvora, ale zároveň udržíte zahradu v přirozené rovnováze.
Krtek na zahradě plní důležitou funkci, kypří půdu a živí se škodlivými larvami, i tak se svými krytinci může být nevítaným hostem. Pokud potřebujete vyhnat krtka ze svého trávníku, přečtěte si naše tipy, které vám znovu zajistí trávník bez krytinců.
Také vás už unavuje věčný sváděný boj s krtkem na vaší zahradě? Většina způsobů boje proti krtkům je pouze dočasná, doporučuje se proto metody boje střídat. Pozor si dejte především na to, že krtek sice nevidí, ale velmi dobře slyší a ještě lepší má čich. Když na něj něco líčíte, dělejte to v rukavicích. Na lidský pach je zvíře velmi citlivé. Poradíme vám pár zaručených postupů, jak se krtků zbavit či je alespoň vyhnat "o zahradu dál".
Snad každý zahrádkář se již setkal s krtinci. Tyto hromady hlíny nepůsobí na trávníku a zahrádce nijak hezky. Přestože krtek nás zbavuje škůdců, jakými jsou larvy a jiný hmyz, jeho honba za potravou často končí poškozením kořenů rostlin a jejich následném uhynutí.
Jedno z nejčastěji diskutovaných témat mezi zahrádkáři. Snad žádné zahradě se nevyhne návštěva krtka, který po sobě zanechává rozrytou půdu. A pozor – jde o zákonem chráněného živočicha, takže ho můžete maximálně nasměrovat k návštěvě jiného pozemku. Nekonečné labyrinty chodbiček a krtince, poškozené kořeny (resp. kořenové vlášení, nutné k transportu živin) u mnoha rostlin.
Jako malé děti jsme milovali dětskou pohádku o Krtkovi, učili se ve škole, že se jedná o velice chráněný druh, a nakonec se krtek stal nevítaným hostem zahrádkářů.