Přinést si domů malý kousek tropů může znít jako lákavá vidina. Není však z říše pohádek. Nádech exotiky do našich obývacích pokojů mohou vnést tropické a subtropické květiny. Jednou z nich je bromélie ‒ rostlina patřící do stejné rodiny jako ananas. S trochou nadsázky lze říci, že se jedná o bylinu téměř nesmrtelnou. Rozmnožuje se totiž vyháněním drobných odnoží, které obklopují mateřskou rostlinu. Stačí je oddělit, zasadit a koloběh života bromélie se uzavírá a zároveň začíná.
Omrzely vás běžné pokojové rostliny? Chcete zkusit něco exotičtějšího? Rozhodněte se pro zmijovec. Při troše péče se stane zajímavou dominantou každého obývacího pokoje nebo uzavřené terasy. Pouze v období kvetení je nutné jej vynést ven z interiéru, neboť květ svým zápachem připomíná hnijící maso. Samotné pozorování růstových fází zmijovce je nesmírně zajímavé – tahle rostlina má opravdu čím překvapit, a tak by byla škoda nevyčlenit jí prostor mezi ostatními „pokojovkami“.
Příkré svahy, kamenitý pozemek, zastíněná místa pod stromy, vyprahlé plochy na celodenním slunci – v každé zahradě se najdou místa, kde neroste téměř nic, ani trávník. Vysaďte na ně půdokryvné trvalky a zazelenají a rozkvetou.
Surfinie jsou převislou alternativou petúnií. To jsou velmi oblíbené balkonové rostliny. Velmi rychle jsou totiž schopny vytvořit záplavu bohatých květů.
Chryzantémy jsou nenáročné rostliny, které se za dobrou péči odmění velkým množstvím květů. V minulosti byly používány pouze jako pohřební květiny. Díky šlechtění však nyní zdobí zahrady, terasy a okna domů. Jak o ně však pečovat?
Pelargonie neboli muškáty, patří k velice oblíbeným balkonovým rostlinám. Svoji oblibu si získaly především díky nízkým nárokům na pěstování a vysokou odolností vůči škůdcům a chorobám. Další výhodou této dekorativní rostliny je její snadné rozmnožování, které zvládne i pěstitel začátečník.
Begonie je rostlina, která se výborně hodí jak do interiéru, tak do exteriéru. Svoji oblíbenost si získaly zejména díky výborné adaptaci na podmínky prostředí a také díky dlouhému období květu. Není výjimkou, že begonie kvetou ještě koncem září, nebo dokonce do období prvních mrazíků. Právě z tohoto důvodu jsou společně s muškáty využívány jako dekorace balkonů nebo teras. S příchodem prvních mrazíků mizí záplava drobných květů a nastává čas přezimování.
Orchideje jsou královny mezi rostlinami. Co ale dále pěstovat takovou „královnou“, když ztratí svou korunu a odkvete?
Vstavačovité (Orchideje) patří do čeledi jednoděložných rostlin z řádu chřestotvaré. Některé starší taxonomické systémy ji řadí do řádu vstavačotvaré (Orchidales).
Květina od daleka nápadná s provokujícími oranžovými květy láká k pěstování nejednoho milovníka zajímavých pokojových rostlin. Květ připomínající hlavu papouška s dlouhým zeleným zobákem se jednoduše stane dominantním prvkem vašeho pokoje či vaší terasy.
Anthurie, neboli toulitky byly donedávna prodávány výhradně jako řezané exotické květiny voskového vzezření. Avšak anthurie lze poměrně snadno pěstovat v květináči v běžném teplém bytě. Ve venkovních podmínkách v České republice by se však anthuriím nedařilo, jelikož nesnesou chlad v zimě. Tyto překrásné květiny nejsou nijak přehnaně náročné na péči a při standardním zacházení netrpí nijak zvlášť na choroby, ani škůdce. Navíc se při napadení poměrně snadno léčí. Společně si projdeme pár rad, jak pěstovat tyto vděčné a krásné květiny z Guatemaly a Kostariky.