Zahradnický rok začíná v únoru. Zkontrolujte si zahradnické náčiní. Nakupte semínka. A pusťte se do předpěstování paprik, rajčat nebo celeru. Únor uteče rychle a v březnu už budete vysévat. Pokud začínáte zahradničit, stáhněte si Průvodce výsevů a výsadby. Zjistíte co kdy vysévat a sázet a jak na to.
Listová zelenina
Listová zelenina patří mezi rychle rostoucí plodiny, které vám zajistí čerstvé a výživné suroviny přímo ze zahrady. Obsahuje množství vitamínů a minerálů, takže je skvělým doplňkem zdravého jídelníčku. Mezi nejoblíbenější druhy patří špenát, salát, rukola, mangold a polníček. Tyto rostliny se pěstují hlavně pro své chutné a křehké listy, které můžete sklízet opakovaně.
Jaké podmínky listová zelenina potřebuje?
Listová zelenina nejlépe prospívá v lehké, humózní půdě, která dobře drží vláhu, ale není přemokřená. Ideálně rostliny umístěte na slunné nebo polostinné stanoviště, kde nebudou vystaveny extrémnímu horku.
Výsev se provádí přímo na záhon, většinou od jara do podzimu, podle druhu rostliny. Pokud si chcete zajistit pravidelnou sklizeň, vysejte semínka v menších dávkách každých několik týdnů.
Jak o rostliny pečovat?
Pro šťavnaté a chutné listy je klíčová pravidelná zálivka. Nedostatek vody způsobuje hořknutí a rychlé vybíhání do květu. Kromě zalévání je nutné i pravidelné pletí, aby si rostliny udržely dostatek prostoru a živin.
Hnojení volte s mírou, nejlépe s použitím organických hnojiv. U některých druhů, jako je mangold, pomůže průběžné přihnojování pro delší sklizeň a lepší růst.
Jak chránit listovou zeleninu před škůdci a chorobami?
Listovou zeleninu často napadají mšice, slimáci a bělásci zelní. Pokud se jim chcete vyhnout, zkuste mezi rostliny vysadit bazalku nebo tymián, které škůdcům nevoní. Při větším napadení pomohou přírodní postřiky, například výluh z kopřiv nebo česneku.
Mezi nejčastější houbové choroby patří padlí a plíseň šedá. Ty se objevují hlavně při vysoké vlhkosti a špatném větrání. Proto je dobré udržovat mezi rostlinami dostatečné rozestupy a pravidelně sklízet listy, aby se choroby nešířily.
Sklizeň a využití listové zeleniny
Listovou zeleninu můžete sklízet postupně, kdy odřezáváte jen některé listy, nebo můžete sklízet celou rostlinu najednou, záleží na druhu a způsobu využití. Nejchutnější jsou mladé, křehké listy, které se hodí jak do salátů, tak k tepelné úpravě.
Díky rychlému růstu a nenáročnosti je listová zelenina skvělou volbou i pro začínající zahrádkáře. Pokud jí věnujete pravidelnou péči, odmění se vám bohatou úrodou po celou sezónu.
Pěstování čínského zelí
Výsev čínského zelí se provádí do řádků dvacet centimetrů hlubokých. Každý řádek by měl mít kolem sebe prostor šedesát centimetrů a sazenice zhruba čtyřicet centimetrů. Ihned, co sazenice vzejdou se vzdálenost zmenší zhruba na dvacet pět centimetrů. Sázejte v chladnější a vlhké venkovní půdě. Pokud byste sazenice vysázeli nejprve doma a poté je chtěli přemístit, není záruka, že se venku udrží, protože čínské zelí není tak snadno přizpůsobitelné. Když se značně oteplí, přesuňte sazenice, nebo již vykvetlé hlávky, do stínu.
Pěstování špenátu
Chcete si vypěstovat lahodný špenát pro přípravu chutných pokrmů? Tato listová zelenina se sytě zelenou barvou listů naštěstí není na pěstování nijak složitá. S trochou práce a dodržení doporučených postupů si na zahrádce můžete vytvořit úrodu špenátu vhodného téměř k celoroční sklizni.
Pěstování salátu
Vypěstovat si chutný domácí salát není až taková dřina, jak by se mohlo zdát. Naopak pěstování salátu patří k těm jednodušším zeleninám na domácí pěstování, protože je velmi nenáročný. V pár krocích si přiblížíme, jak docítit svého křupavého salátu, který Vás svou chutí, oproti kupovanému, mile překvapí.
Jak si vypěstovat ledový salát?
Saláty obecně jsou bohatým zdrojem vitamínu A. Doma vypěstované saláty jsou zaručeně čerstvější a chutnější než ty z obchodu. Ledový salát je navíc krásně křupavý. Jak si vypěstovat ledový salát se dozvíte v následujícím článku.