Maliny

Existuje velký počet odrůd maliníků, které byly získány křížením evropského a amerického maliníku. Keře dorůstají do výšky 50 až 200 cm. Podle druhu mají zdřevnatělé lodyhy trny nebo nikoliv. Rostou vzpřímeně nebo obloukovitě. Listy jsou tří až pětičetné, zbarvené sytě zeleně a ze spodní strany jsou plstěné. Keř běžně kvete od května do června drobnými bílými nebo narůžovělými kvítky.

Plody mohou být:

  • klasické červené
  • růžové
  • oranžovožluté
  • žluté

Dělí se na dva druhy:

  • podzimní
  • letní

Podzimní druhy plodí 2x ročně na jednotlivých výhonech, které narostly během roku.

Letní druhy plodí 1x ročně na dvouletém dřevě – na výhonech, které narostly předešlý rok.

Dvakrát plodící odrůdy: Ada, Heritage, Ljulia, Medea

Jednou plodící odrůdy: Canby, Rubín, Vetan, Granát, Zeva II

Výhony, které už měly plody, se na podzim odstřihnou až u země. Tak nečerpají živiny, vláhu a světlo mladým výhonkům.

Maliník je odolný keř s životností přibližně 10 let. Je plně mrazuvzdorný. Vyžaduje půdu bohatou na humus a slunečnou pozici. V době květů a plodů vyžaduje větší vláhu. Hnojí se zjara kompostem nebo vyzrálým hnojem. Ideálním obdobím pro výsadbu je podzim. Sází se jednoleté sazenice se zdravým kořenovým systémem, dlouhé maximálně 25 až 30 cm. Rostliny se sází 40 až 60 cm od sebe. Na zimu se přihrnou zeminou, na jaře se zase rozhrnou. Půda pro výsadbu má být mírně kyselá až neutrální. Keře se tvarují pomocí opory z kůlů a drátů, na které se výhony přivazují. 

Nejdůležitější ovocné druhy a péče o ně

Zahradničení je příjemné hobby, díky kterému si navíc můžete dopřát čerstvé a zdravé plody přímo z vlastní zahrady. Mezi nejoblíbenější ovocné druhy patří angrešt, rybíz červený, černý i bílý, maliník, ostružiník, josta, borůvka a brusinka. Každý z těchto druhů má specifické požadavky na pěstování a péči. Přečtěte si, jak se o tyto oblíbené ovocné druhy starat, ať se můžete těšit z jejich bohaté úrody. 

Tajemství úspěšného pěstování malin

Pěstování malin patří mezi oblíbené zahradničení. Maliny chutnají snad každému a je radost je sbírat. Kromě toho se správnou péčí a pár zaručenými tipy můžete dosáhnout bohaté úrody. V tomto článku se dočtete klíčové kroky pro úspěšné pěstování malin, od výběru správné odrůdy až po jejich sklizeň.

5 superpotravin ze zahrádky a zadarmo

Za zdraví jsme si zvykli platit těžké peníze. Zdravý životní styl podpořený chytrým marketingem nám podsouvá zázračná chia semínka, kustovnici čínskou nebo zelené mořské řasy. Zdravý selský rozum, ale říká – pěstuj a jez lokálně. Jaké superpotraviny si můžete snadno vypěstovat na své zahrádce?

Jak pěstovat maliny?

Ostružiník maliník je tradiční domácí rostlinou v celé Evropě, přesto zůstával dlouho mezi pěstiteli poměrně opomíjen. Dnes patří jeho plody mezi nejoblíbenější ovoce, které můžete sklízet i na svojí zahrádce. Jak na to?

Kdy a jak stříhat maliny?

Maliny bez zastřižení představují samy pro sebe nejhorší plevel. Jakmile mají příliš šlahounů, začnou soupeřit o sluneční svit a listy a pupeny na spodní části uvadnou. Bez těchto pupenů budou mít vaše maliny mnohem menší úrodu. Přerostlé větve taky nemohou získat dostatek živin a vody, což vede k slabé chuti ovoce. Prostříháním se těmto problémům vyhnete.