Ostružiník maliník je tradiční domácí rostlinou v celé Evropě, přesto zůstával dlouho mezi pěstiteli poměrně opomíjen. Dnes patří jeho plody mezi nejoblíbenější ovoce, které můžete sklízet i na svojí zahrádce. Jak na to?
Existuje velký počet odrůd maliníků, které byly získány křížením evropského a amerického maliníku. Keře dorůstají do výšky 50 až 200 cm. Podle druhu mají zdřevnatělé lodyhy trny nebo nikoliv. Rostou vzpřímeně nebo obloukovitě. Listy jsou tří až pětičetné, zbarvené sytě zeleně a ze spodní strany jsou plstěné. Keř běžně kvete od května do června drobnými bílými nebo narůžovělými kvítky.
Podzimní druhy plodí 2x ročně na jednotlivých výhonech, které narostly během roku.
Letní druhy plodí 1x ročně na dvouletém dřevě – na výhonech, které narostly předešlý rok.
Dvakrát plodící odrůdy: Ada, Heritage, Ljulia, Medea
Jednou plodící odrůdy: Canby, Rubín, Vetan, Granát, Zeva II
Výhony, které už měly plody, se na podzim odstřihnou až u země. Tak nečerpají živiny, vláhu a světlo mladým výhonkům.
Maliník je odolný keř s životností přibližně 10 let. Je plně mrazuvzdorný. Vyžaduje půdu bohatou na humus a slunečnou pozici. V době květů a plodů vyžaduje větší vláhu. Hnojí se zjara kompostem nebo vyzrálým hnojem. Ideálním obdobím pro výsadbu je podzim. Sází se jednoleté sazenice se zdravým kořenovým systémem, dlouhé maximálně 25 až 30 cm. Rostliny se sází 40 až 60 cm od sebe. Na zimu se přihrnou zeminou, na jaře se zase rozhrnou. Půda pro výsadbu má být mírně kyselá až neutrální. Keře se tvarují pomocí opory z kůlů a drátů, na které se výhony přivazují.