Meloun

Pěstování melounů je stále populárnější i v našich zeměpisných podmínkách. Jde o jednoletou subtropickou rostlinu s plazivými výhonky a kulatými plody, které mohou dosahovat dělky až 60 cm a mají zelenou, krémovou nebo pruhovanou slupku, pod kterou se v ideálním případě ukrývá sladká růžová až červená dužina. Pro úspěšné pěstování budeme potřebovat propustnou hlinitopísčitou půdu, která obsahuje střední množství dusíku, pH 5,5 až 7 a slunečné, chráněné a teplé stanoviště. Před výsadbou je dobré použít hnojivo: to bychom měli dodávat každých 14 dní do doby, než se začnou objevovat první plody.

V případě, že chceme, aby rostlina vytvořila více plodů, můžeme použít metodu ručního opylování. Dozrávající plody je třeba podložit suchou trávou nebo dřevem, abychom předešli vzniku nemocí získaných z půdy.

Pro dozrání potřebují melouny stálou teplotu mezi 25 až 30 °C. Zralé plody od nezralých odlišíme jednoduchým trikem: zaklepáním na slupku. Dutý zvuk napoví, že je čas sklízet. Při teplotě 10 až 12°C můžeme sklizené plody skladovat po dobu dvou až tří týdnů.

  • Výsev: Vyséváme brzy na jaře ve skleníku s minimální teplotou 22 °C do květináčů s průměrem 6 až 9 cm. Po dosažení výšky kolem 10 cm začínáme otužovat. Vysazujeme ve vzálenosti alespoň 1 m a chráníme proti povětrnostním vlivům zástěnami.
  • Sklizeň: 11 až 14 týdnů od výsevu
  • Doporučené odrůdy: Black Sugar, Baby, Dixie Queen, Florida Favorite, Golden Midget, Yellow Doll, Sugar Jade, Royal Charleston

Pěstování vodního melounu

Vodní melouny si můžeme vypěstovat i v našich podnebních podmínkách. Venkovní pěstování je vhodné v teplých oblastech naší země. Ve středních a vyšších polohách se nám melouny podaří vypěstovat ve skleníku. Pro začátek je vhodné zvolit rané druhy, které nejsou tolik náročné na pěstování a na teplotu. Nesmíme však zapomenout, že meloun je poměrně náchylná rostlina a potřebuje péči.

Jak poznat zralý meloun?

Úžasný, skvělý, sladký a osvěžující. Právě takový může být meloun, který si můžete zakoupit v letních měsících v mnoha obchodech s ovocem a zeleninou. Jeho delikátní chuť a obsah většího množství vody prospívá v létě našemu organismu, mj. brání přehřátí a případné dehydrataci. Zásadní je ale výběr zralého a slaďoučkého melounu, což není vždy jednoduché. Přesto se společně pokusme probrat hned několika radami, kterými můžeme zralost melounu ověřit.

Jak pěstovat melouny? Kompletní průvodce

Melouny patří k chutnému, ale poměrně náročnému ovoci na pěstování. Melouny mohou vyrůst i na české zahradě, hlavně při teplých létech, jaké byly v posledních rocích. Zjistěte, jak si toto zdravé ovoce vypěstujete i vy.

Pěstování melounů

Melouny jsou velmi oblíbenou letní pochoutkou, která osvěží v parném létě více než jakékoli jiné ovoce nebo zelenina. Zdatnější pěstitelé si je mohou dokonce sami vypěstovat a nemusí si je kupovat. Pěkně vychlazený meloun může kolikrát posloužit nejen jako osvěžující svačinka, ale také jako lehký oběd.