Ostružiny
Ostružiny jsou většině lidí známé z prostředí lesa. Tvarem plodu jsou podobné malinám, ale mají specifickou chuť a odlišné zbarvení plodu. V poslední době se pěstitelé rozhodli ostružiník sázet i na svých zahradách. K tomu bylo třeba vyšlechtit odrůdy, které nebudou vyžadovat specifické podmínky jako jsou v lesích. Existuje mnoho druhů ostružiníků, které vznikly křížením (např. z rodu Rubus) a můžeme je pěstovat na zahrádkách. Pojďme si popsat vše, co je třeba dodržet tak, abychom získali nádherné černé plody ostružin.
Základní informace o pěstování ostružin
Pro pěstování ostružiníků jsou důležité mnohé podmínky. Tou první je již výběr samotné rostliny. Ta by měla mít mj. osvědčení o zdravotním stavu. Následně řešíme i:
- Příprava půdy: před výsadbou půdu důkladně pohnojíme.
- Ideální podmínky správného růstu: částečně zastíněná nebo mírně osluněná místa.
- Podpěra: pro správný vývoj rostlin je třeba je důkladně podepřít. Bujně rostoucí rostliny budou potřebovat oporu v podobě plůtku cca 3 metry vysokého s alespoň čtyřmi napnutými dráty v různých výškách.
- Výsadba: nejčastěji na podzim, některé odrůdy se mohou vysazovat i z kraje jara. Výsadba je mělká. Bujně rostoucí ostružiníky se sází ve vzdálenosti 4-5 metrů, méně rozpínavé pak 2-3 metry od sebe.
- Po výsadbě je třeba pruty zkrátit na výšku 22 cm.
- Pěstování: nevyžaduje prakticky žádnou péči.
- Sklizeň: Plody jsou zralé, když mají černou barvu.
- Množení: tzv. vrcholové hřížení pro zisk menšího množství rostlin. Pro větší množství mladých rostlin odebíráme 30 cm dlouhé výhonky, které necháme zakořenit a sázíme pozdě na podzim.
Ostružiny patří mezi velmi oblíbené ovoce, které chutná téměř každému. Navíc ostružiny nejsou moc náročné na pěstování. Pokud plánujete na své zahradě pěstovat ostružiny, máte na výběr z celé řady odrůd. Vybrali jsme pro vás ty nejlepší odrůdy ostružin a seřadili je do různých kategorií. Vybrat si tak můžete odrůdy, které jsou beztrnné a snadno se sbírají, nebo ostružiny s velkými a šťavnatými plody, nebo odrůdy s vysokou odolností vůči nemocem i mrazům. Které jsou ty pravé na vaši zahrádku?
Zahradničení je příjemné hobby, díky kterému si navíc můžete dopřát čerstvé a zdravé plody přímo z vlastní zahrady. Mezi nejoblíbenější ovocné druhy patří angrešt, rybíz červený, černý i bílý, maliník, ostružiník, josta, borůvka a brusinka. Každý z těchto druhů má specifické požadavky na pěstování a péči. Přečtěte si, jak se o tyto oblíbené ovocné druhy starat, ať se můžete těšit z jejich bohaté úrody.
Pro úspěšné pěstování ostružin je zásadní správný řez. Do dobře prořezaných keřů dobře proniká slunce, jejich růst je usměrněný a plodí skvělou úrodu.
Ostružiníků existuje celkem více než tři stovky druhů. Šlechtěné varianty bez trnů lze úspěšně pěstovat i na českých zahradách. A jak to má vypadat správně?
Urodilo se vám na zahradě hodně ostružin a vy teď přemýšlíte, jak tohle ovoce nejlépe zužitkovat? V syrovém stavu brzy podlehne zkáze, tak co s ním? Máme pro vás několik užitečných rad.