Papriky

Jednoleté rostliny paprik vyrůstají do keříčků, které mají podlouhlé plody. Rostliny vyrůstají do výšky až 75 centimetrů a šířky 45 až 60 centimetrů. Papriky dobře prospívají i v tuzemských podmínkách. Vyhovuje jim kryté prostředí nebo slunné a chráněné stanoviště.

Pro nejlepší prospívání potřebují podmínky, které připomínají jejich domovské subtropické a tropické podnebí. Teplota musí být minimálně 21 °C a relativní vlhkost vzduchu 70 až 75 %. Teploty nad 30 °C mohou způsobit nižší zakládání plodů, opadávání květů a poupat. Ideální půda je středně hluboká, úrodná, propustná a se střední hladinou dusíku.

Příprava výsadby: papriky se vysévají na jaře buď ve skleníku, nebo do truhlíků s kompostovou zeminou. Semenáčky se poté přepíchají do samostatných květináčů.

Za 10 až 12 týdnů se vysazují na záhony s dobře připravenou půdou. V tuzemských podmínkách se mohou papriky vysazovat ven až po skončení jarních mrazíků.

Pěstování: Papriky pěstované v krytém prostředí se musí vyvázat.

Ven na záhon se rostliny vysazují do čtvercového sponu. Nižší odrůdy je potřeba zaštipovat hlavní vrchol, aby se podpořilo větvení. Odrůdy vyšší než 60 centimetrů se musí přivazovat k opoře.

Sklizeň: Plody se sklízí 12 až 14 týdnů po výsadbě. Z nekrytých záhonů se musí sklidit před začátkem mrazů.

Semena paprik

Doporučené odrůdy: Ace F1, Bell Boy F1, Californian Wonder, Canape F1, Carnival, Clio F1, Early Prolife F1, Giallo 2000, Gold Star, Gypsy F1, Midnight Beauty F1, Yellow Bell F1, Yolo Wonder.

Škůdci a choroby: rostliny napadají mšice, v krytém prostředí i sviluška, třásněnky a molice. Hrozí i špičková hniloba plodů, když mají rostliny nedostatek vápníku.

 

Zkušenosti z nákupu a výsevu paprik

Dnes je únor 8.2.2019 správný čas pro výsev paprik. Před několika dny jsem v obchodě natrefil na stojan se semeny. Okamžitě mne napadlo, že si musím koupit papriky. Čím dříve tím lépe, takže hned. U jednoho balíčku nezůstalo a tak jsem si koupil hned 3 různé balíčky. Cena za pár semen byla vyšší, jelikož jsem nakupoval v klasickém velkém obchodním řetězci. Kdybych nakupoval přes internet, tak bych semena nakoupil levněji. Kvůli ceně dopravy se tento způsob vyplatí až od většího nákupu.

Jak začít s pěstováním paprik na balkóně?

Papriky si můžete snadno vypěstovat i v květináči na balkóně. Jak dosáhnout co nejlepší úrody díky správnému vysazení, zavlažování nebo hnojení se dozvíte na následujících řádcích.

Jak uchovat chilli papričky?

Urodilo se vám hojně chilli papriček a vy přemýšlíte, co s nimi a jak je uchovat déle, než jim dovolí čerstvý stav? Existuje několik možností.

Jak pěstovat chilli papričky doma?

Chilli papričky si rozhodně nemusejí milovníci pikantních pokrmů nakupovat pouze v obchodě. Hravě je zvládnete vypěstovat i doma, nejsou náročné ani pro začátečníky. A jak na to?

Nezbytností dokonce totiž není ani skleník, zvládnete to i v květináči za oknem. Až si budete kupovat osivo, základem je taková odrůda, která může pohodlně „bydlet“ klidně i v panelákovém bytě či na balkoně.

Jak zavařit chilli papričky?

Chilli papričky jsou nejen téměř nezbytným kořením pro každého, kdo má rád pořádně ostrý guláš, ale také prospívají našemu zdraví. Působí jako přírodní antioxidant a antibiotikum, takže mohou pomoci i při nachlazení. Dále zvyšují množství endorfinu (hormonu štěstí) v těle. Jsou tedy ideální pochutinou v pochmurném počasí, kdy spousta lidí bojuje se splíny a depresemi. V neposlední řadě také zlepšují trávení, protože podporují tvorbu trávicích šťáv. Na chilli je ale potřeba tělo přivykat postupně a tak ho jezte jen takové množství, jaké je vám příjemné.

Jak na hnojení rajčat a paprik?

Tady jsem si dovolil, z vlastní zahrádky... Není nad zeleninu a ovoce sklizené z vlastní zahrádky. Nejčastěji se doma snažíme pěstovat rajčata a papriky. Záhon s dozrávajícími rajčaty a paprikami je hezkým symbolem léta. Bez dobře vyživené půdy to ale nepůjde. Mnozí lidé se domnívají, že pokud použijí hnojení, plody se pak nedají jíst. Není tomu tak. Patrně na žádné zahradě není ideální půda pro výsadbu a růst, aby zaručila optimální výživu. Pokud chcete dosáhnout dobré sklizně, čeká vás hnojení a přihnojování. Podívejme se na to, jak hnojit rajčata a papriky.

Co může obsahovat zelenina?

Zeleninu zařazujeme do našeho jídelníčku většinou proto, že je nízkokalorická a hodí se tak pro všechny typy i dietního stravování. Je ale velmi důležitá také proto, že obsahuje řadu vitamínů, minerálních látek, enzymů a bílkovin, které naše tělo potřebuje k tomu, aby mohlo řádně fungovat.

Asi nejlepší způsob, jak nepřijít o cenné složky v zelenině obsažené, je konzumace v syrovém stavu - tak dostaneme do našeho těla maximum živin, které daná rostlina obsahuje. Ale i zde jsou vyjímky potvrzující toto dané pravidlo.

Papriky výsev a pěstování - návod, rady, zkušenosti

Pěstování paprik (Capsicum annuum) je v našich oblastech o něco složitější než u rajčat.

Papriky jsou tropickésubtropické rostliny, které vyžadují vysokou relativní vlhkost vzduchu 70-75% a teploty nad 21°C. Nejlépe se jí daří ve vinařské oblasti v Čechách a na Moravě.

Především zelená paprika má vysoký obsah vitamínu C (až několikanásobný oproti citrónu) a obsahuje i značné množství karotenu. Zvyšuje odolnost proti infekčním chorobám a únavě. V kuchyni ji lze používat vařenou i syrovou.