Pěstování rostlin je jednou z nejstarších činností lidstva, která nás spojuje s přírodou a zajišťuje nám potravu, suroviny i estetické potěšení. Ať už se jedná o domácí zahrádku, balkon plný květináčů nebo větší zemědělské pozemky, pěstování nabízí nejen praktické výsledky, ale také radost z vlastnoručně vypěstovaných plodů.
Zakrslé konifery jsou ideální volbou pro každého, kdo chce na své zahradě pěstovat jehličnany, ale nemá dostatek prostoru pro jejich větší příbuzné. Pokud je zasadíte na správné místo a dopřejete jim vhodnou péči, budou zdobit vaši zahradu po celý rok.
Ořechy jsou výbornou pochoutkou, která se hodí nejen do vánočního cukroví. Pokud máte ořechy domácí, tak jsou navíc neuvěřitelně chutné a největší radost nám dělají, když jsou čerstvé. Kromě toho jsou ořechy i zdravé a plné prospěšných látek, které ocení i váš jídelníček. Pěstování ořechů není nic složitého, stačí znát pár základních pravidel. A když k tomu přidáte pár našich doporučených rad pro bohatou úrodu, vypěstujete si ořechy, které vám budou závidět i sousedé.
Otužování sazenic je důležitá část výsadby, která bývá často opomíjená. Správné a postupné přivykání rostlinek na venkovní podmínky si zaslouží všechny sazenice. Ať už jste si je vybrali ve vašem oblíbeném obchodě, nebo jste o ně pečovali už od semínka. Přečtěte si, jak na otužování sazenic, abyste je nevystavili teplotním šokům, ale naopak jim zajistili hladký přesun do venkovního prostředí, za který vás následně odmění silným růstem a bohatou úrodou.
Správné klima je pro rostliny klíčové. Jejich růst i úrodu může ohrozit vítr, nadměrné sluneční záření nebo chladné noci. Naštěstí existují způsoby, jak můžete podmínky na zahradě ovlivnit a rostlinám tak dopřát vhodné prostředí. Přečtěte si různé metody ochrany rostlin, které pomohou vašim rostlinám prospívat.
Rašelina má široké využití – zahradníci ji často používají pro pěstování rostlin, ale našla uplatnění i ve stavebnictví nebo jako palivo v některých oblastech. Rašelina má ale fascinující příběh, který sahá daleko za její běžné využití. Je to přírodní materiál, který vzniká v mokřadech, močálech a bažinách, a hraje klíčovou roli v regulaci klimatu a ekosystémech. Zároveň se však těžba rašeliny stává stále větším problémem pro naše životní prostředí. V tomto článku se podíváme na to, co rašelina vlastně je, jak vzniká, jaké má vlastnosti a jak ji můžeme využívat, aniž bychom ohrozili ekologickou rovnováhu.
Rajčata jsou oblíbenou zeleninou, která chutná nejlépe z vlastní zahrádky. Hodí se také do mnoha jídel, ať se jedná o různé druhy salátů, domácí omáčky nebo různé zeleninové směsi. Ať už plánujete pěstovat cherry rajčátka nebo masité odrůdy, pěstování rajčat je skvělou zábavou i výzvou zároveň. Náš praktický průvodce pomůže začátečníkům pěstovat rajčata správně krok za krokem, a zkušení pěstitelé se dozví několik osvědčených tipů, jak získat kvalitní úrodu.
Pěstování artyčoků v našich podmínkách nebývá tak časté, jedná se ale o zdravou zeleninu, která vám může přidat zajímavou chuť do vašich jídel. Ačkoli artyčoky pocházejí z teplejších oblastí, s trochou péče a trpělivostí je můžete úspěšně pěstovat i u nás. V tomto článku se dočtete, jak artyčoky pěstovat a jak je pak zpracovat po úspěšné sklizni.
Pěstování kořenové zeleniny nám nabízí tolik chutí a variability v kuchyni. Nic se nevyrovná chuti domácích ředkviček nebo mrkve. Přinášíme vám obecná doporučení pro pěstování kořenové zeleniny, ale i konkrétní pravidla pro jednotlivou zeleninu. Kterou si pro pěstování vyberete vy?
Věděli jste, že květiny nejsou jen okrasné? Některé květiny se pěstují pro svou krásu, jiné obohacují naše jídlo svou chutí. Květiny určené pro krásu a zdraví se využívají v kosmetice, zatímco ty jedlé mohou nejen ozdobit pokrmy, ale i dodat jim zajímavou chuť. V tomto článku se dozvíte, které květiny jsou vhodné do kuchyně a které do kosmetiky, a jak je správně pěstovat.
Pěstování rostlin na stinných nebo tmavších místech se zdá být náročnější, nemusí tomu ale tak vůbec být. I ve stínu se dá relativně snadno vytvořit útulná zahrada plná barev, která nebude příliš náročná na péči. Stíny mají navíc své výhody – chrání rostliny před horkem a pomáhají jí udržet vlhkost. Pro nás se mohou stát skvělým místem pro odpočinek. Jak pěstovat rostliny ve stínu, aby se jim dařilo?