Petržel

Petržel obecná je dvouletá rostlina se zdužnatělým bílým kulovitým kořenem. Pěstuje se jako jednoletá kořenová a listová zelenina. Rostlina je odolná proti chladu, roste i ve stínu.

Běžné jsou dva kultivary:

  • Petržel obecná kořenová
  • Petržel obecná naťová

Rané odrůdy se vysévají na podzim (do příchodu mrazů) v říjnu a listopadu. Semena se dávají 2 cm hluboko.

Pozdní odrůdy se vysévají časně z jara. Semena stačí dát 1 cm hluboko.

Půda vyžaduje dokonalou hlubokou orbu. Vhodné je nakypření kultivátorem. Nedoporučuje se hnojit čerstvým hnojem. Petržel nesnáší dusík. Proto se upřednostňují průmyslová hnojiva bez dusíku nebo trocha zkompostované trávy a listí.

Semena kořenové petržele se vysévají do řádků vzdálených 30 cm od sebe. U kořenové petržele je výsev řídký, aby rostlinám narostly robustní kořeny. Při výsevu je nutné udržovat půdu po celou dobu klíčení, což je přibližně 6 týdnů, vlhkou. Jinak zasychají klíčky a rostlina nevzejde.

Semena naťové petržele mají řádky vzdálené 10 cm. Půda nemusí být nakypřená do hloubky.

Odrůdy petržele

Kořenová petržel – nejčastější odrůdy

  • Raná: Atika
  • Středně raná: Konika, Jadran
  • Polopozdní: Alba, Hanácká, Orbis
  • Pozdní: Olomoucká dlouhá

Vegetační doba kořenové petržele je 190 až 210 dní. Dobře se skladuje v chladném sklepě v bedně s pískem. Vydrží celou zimu.

Naťová petržel – oblíbené odrůdy kadeřavé petržele

  • Kudrnka, Marunka

Naťová petržel z jarních výsevů má vegetační dobu 90 dní. Můžeme ji zmrazit, krátkodobě jde uchovat nať ve sklenici s čerstvou vodou.

Jakou zeleninu zasít na horší časy?

Zbytečně se nebát, ale připravit se, kdyby cokoli. To cokoli může být různé – ze dne na den můžou zavřít obchody. Přes noc vypadnou rodinné příjmy. Svět ochromen strne. Víc než kdy jindy v takových situacích dává smysl pěstování zeleniny. Je to jeden z kroků k částečné potravinové samostatnosti. S ohledem na to, co nás (ne)čeká upravuju pěstitelský plán na letošní rok. Víc místa na cibuli, kořenovou zeleninu, brambory, červenou řepu a česnek.

Březen je měsíc výsevu. Ředkviček, salátů, mrkve nebo petržele

Kdy a co zasít?  Dřív vyšel hospodář na pole, nadechl se, porozhlédl se, dotkl se země a věděl: ještě ne, už ano. V březnu se vysévá většina zeleniny. Ředkvičky, špenát, salát, petržel nebo mrkev. Záleží na počasí. A na půdě.

Co zaseješ, to sklidíš

Přiznám se, že nevím, jestli raději seju, nebo sklízím. Oboje má cosi pěknýho do sebe. Na jaře voní půda svěžestí a očekáváním, na sklonku léta je její parfém zemitější, sebevědomější. Už totiž ví, co vyplodila. A já počítám zavařený sklenice, cibuli v záhonu a rajčata, co ještě (určitě) zčervenají.

Příprava na sklizeň kořenové zeleniny

Ze dne na den zežloutlo pár listů a spadly na zem. Stromy si začínají stlát na zimu. A plody budou zanedlouho příliš těžké, aby se udržely na větvích. Stejně tak jim bude těsná země. Mrkev už ztrácí nať, petržel žloutne. Sklizeň ťuká na dveře. Ten den přijde rychle. Shromažďuju proto košíky, přepravky a zamrazovací sáčky. Vyklízím sklípek a zbavuju ho posledních zbytků loňské úrody. Musí být čisto.

Vypěstujte si petržel. Šťavnatý bílý kořen i zelenou voňavou nať

Petržel dlouho klíčí, semínka se často nepřijmou a k zahradníkově špatné náladě se ukáže jen několik rostlinek. O petrželi se říká, že si ze všech vysetých semínek bere svůj desátek čert. Podle jiné pověry se rostliny ještě před tím, než vyrostou, projdou sedmkrát do pekla a zase zpět. Petržel by se podle starých zvyklostí měla vysévat jen na Velký pátek, to prý zaručuje úspěch. A jiná pověra říká, že petrželi se daří tam, kde domu vládne žena.

Petržel kadeřavá – nať, která má šťávu

Jsem na tu zelenou kudrnatou bylinku pyšná. Dva roky jsem ji vysévala a nic. Až letos. Přičítám to dokonalé půdě plné živin, žížal a taky dobrému světlu, které jsem jí letos dopřála. Tak petržel kadeřavá voní a září svěží zelenou barvou. Nemůžu se jí nabažit.

Petržel: Pěstování chutné zeleniny i voňavého afrodiziaka

Aromatická kořenová zelenina nesmí chybět na žádné zahrádce ani v kuchyni. Používá se do polévek, omáček a dalších chutných pokrmů. Lidové léčitelství ji využívá i jako lék a přikládá jí dokonce afrodiziakální účinky. S pěstováním petržele bývají občas potíže. Jak na to, aby vám rostla?

Pěstování petrželky na parapetu

Pěstování petrželky na parapetu může být zábavou, ale také velmi užitečné. Truhlík dodává petrželce šťavnatost a umožňuje její pěstování po celý rok. Důležité je však dodržet rady odborníků, díky kterým získáme do naší kuchyně skvělou ingredienci. Petržel z parapetu dodá připravovaným pokrmům nejen skvělou chuť, ale také je nádherně provoní. Spolu se podíváme na to, jak na okně nechat vyrůst krásnou rostlinku.

Jak pěstovat petržel v květináči?

Petržel je bezpochyby nepostradatelnou ingrediencí v každé kuchyni. Není se co divit, protože její listy a kořeny se mohou chlubit vysokým obsahem vitamínu C. Současně umí petržel dát celé řadě pokrmů jedinečnou chuť a vůni. Mnoho lidí, kteří se ji pokusili pěstovat doma, má však špatnou zkušenost s tím, když chtěli, aby se jim uchytila v květináči. Zpravidla jim totiž poměrně záhy uhynula. Jakým způsobem postupovat, aby petržel v květináči vydržela?

Jak na pěstování mrkve a petržele?

Mrkev a petržel jsou kořenovou zeleninou, jež se obecně těší velké oblibě. Obojí bývá základem velkého množství tradičních pokrmů. Kromě jejich využití v kuchyni mají spolu mnoho společného i ve způsobu pěstování. Obě zeleniny mají náročnější klíčivost semen a obě nesnášejí přesazování, takže se vysévají přímo na záhon.

Jak sušit petrželovou nať?
Jak pěstovat petržel?
Čerstvé bylinky do každé kuchyně. Jak na jejich pěstování?