Začít zahradničit může být pro nováčky výzvou, protože seznam činností, které je nutné na zahradě udělat, může ze začátku působit trochu nekonečně. Ale když se do práce na zahradě pustíte, časem budete vše dělat automaticky a k tomu s radostí. V tomto článku se podíváme na zahradní činnosti podle ročních období, které vás na zahrádce budou čekat. Stačí jen zjistit jak na to a můžete rovnou začít.
Zahradní náčiní je základním vybavením každého, kdo se věnuje práci na zahradě. Ať už máte malý plácek za domem nebo velkou zahradu, kvalitní nástroje vám usnadní práci. Zahradní náčiní si ale zaslouží náležitou péči, aby vám dlouho vydrželo a dobře sloužilo. Přečtěte si naše tipy, jak o zahradní náčiní správně pečovat a kde je ideální jej skladovat, aby vydrželo co nejdéle.
Tvarování dřevin je nedílnou součástí prací na zahradě. Při správném tvarování a řezu nejen podpoříte zdraví a růst dřevin, ale můžete i vytvořit zajímavý tvar, který vám bude dělat radost. Ačkoli se někteří zahradníci této práce obávají, není to žádná věda. Stačí s tím začít, dodržet pár jednoduchých postupů a časem se z vás stanou téměř profesionálové. Kdy je ideální čas na řez a jak při tvarování postupovat krok za krokem?
Správné zalévání rostlin je základem pro jejich zdravý růst a bohatou úrodu. Každá rostlina má však své specifické potřeby, a stejně tak je důležité vědět, jak a kdy rostliny správně zalévat. Náš kompletní průvodce vám ukáže, jak správně zalévat různé druhy rostlin a jak přizpůsobit zalévání podmínkám ve vaší zahradě.
Fenykl sladký je známý jako aromatické koření s jemnou anýzovou chutí. Je oblíbený v kuchyni, používá se do sladkých dezertů, ale i k přípravě masa a zeleniny. Kromě toho je to i šťavnatá zelenina, která se dá jíst i syrová. Zjistěte, jaké má výhody fenykl sladký a jak jej můžete vypěstovat na vlastní zahrádce.
Ve vyvýšených záhonech, které jsou přitisknuté k roubené stěně staré stodoly, pěstujeme rajčata. Vzpíná se k nim slunce, jsou šťavnatá a sladká. Dnes jsme vyráběli další vyvýšený záhon. Na okurky. Tady je návod, jak si ho jednoduše vyrobit. Třeba ze starých prken.
Včera jsem měla ruce zašpiněné od zeminy. Pustila jsem se konečně do předpěstování rajčat. Jak na to? Tady je návod krok za krokem.
Výsev je tak trochu sázka, nikdy nevíte, jestli to vyjde a zda semínka v půdě naklíčí a nakonec se proderou nad povrch půdy. Pojďte štěstí naproti. Před výsevem můžete semínka máčet. Místo vody zkuste bylinkový odvar. Rostlinky tak posílíte a ochráníte před některými chorobami.
Chcete letos držet v dlani něco tak krásného, jako je vlastní ředkvička? Chcete sklízet hrsti listové zeleniny? A pochutnat si na vlastní cuketě? Nejvyšší čas založit zeleninový záhon. Tady je návod.
Věřím, že pěstování zeleniny posiluje tělo i ducha a otevírá naše srdce. Věřím, že skrz půdu a práci na čerstvém vzduchu se stáváme lepšími lidmi. Jsme pokornější, svobodnější, samostatnější a nezávislejší. Vedle duchovního rozměru má pěstování zeleniny ryze materialistické důvody. Dary zahrady vám ušetří nějakou korunu, zvlášť v době, kdy zelenina zdražuje. Navíc vlastní okurka, rajče nebo ředkvička má lahodnější chuť než chudák uválená zelenina z obchodů.