Kompostování je skvělý způsob, jak zužitkovat organický odpad a získat kvalitní hnojivo pro zahradu. Nejenže pomáhá snižovat množství odpadu, ale také zlepšuje kvalitu půdy a podporuje zdravý růst rostlin. V tomto článku se podíváme na to, co je vhodné kompostovat, do čeho kompost ukládat a kam ho nejlépe umístit.
Rašelina má široké využití – zahradníci ji často používají pro pěstování rostlin, ale našla uplatnění i ve stavebnictví nebo jako palivo v některých oblastech. Rašelina má ale fascinující příběh, který sahá daleko za její běžné využití. Je to přírodní materiál, který vzniká v mokřadech, močálech a bažinách, a hraje klíčovou roli v regulaci klimatu a ekosystémech. Zároveň se však těžba rašeliny stává stále větším problémem pro naše životní prostředí. V tomto článku se podíváme na to, co rašelina vlastně je, jak vzniká, jaké má vlastnosti a jak ji můžeme využívat, aniž bychom ohrozili ekologickou rovnováhu.
Zdravá půda je důležitá pro zahradničení, pěstování rostlin v květináčích, i na správný trávník. Jedním z důležitých faktorů zdravé půdy je její propustnost. Propustná půda je taková, která umožňuje snadné vsakování vody, vzduchu a živin. Jak tedy dosáhnout propustné půdy a proč je důležitá pro vaši zahradu? Přečtěte si naše tipy na zlepšení propustnosti půdy.
Věděli jste, že zahradničit můžete i bez půdy? Jedná se o pěstování hydroponicky, kdy pěstujete rostliny místo v půdě na vodě. Přečtěte si, jaké jsou výhody hydroponického pěstování, co k němu potřebujete a pro jaké rostliny se hodí.
Vytrhávám poslední plevel. Připravuju hnůj. Těším se na závěrečné sekání trávy. Dýchám podzimní vůně. A děkuju záhonům za sklizeň, což znamená, že mám ruce plné rýče a hrábí.
Jsem poslední dny na kost promrzlá. A ostrý ledový vichr už mě dost deprimuje. Až tohle skončí, bude konečně jaro. Půda rozmrzne a zavoní. Bude čas vzít hrábě, rýče, rycí vidle a pustit se do práce. Rýt nemusíte, čechrat ano. A hnojit jen někde.
Hrabání žlutého, sladkohořkou vůní zavánějícího, listí je pro mě zenovým a meditačním cvičením. To listí jsou odložené myšlenky a starosti. Všechno, co už nepotřebuju, co dostálo svému a co může jít dál. Může se proměnit třeba na hnojivo, díky němuž vyrostlo něco nového, lepšího.
Na chalupě topíme dřevem. Voní. Praská. Hřeje. Když vynášíme popel, tak jedině na záhony nebo do kompostu. Slouží jako skvělé hnojivo. Jak ho použít? A kterým rostlinám nejvíc prospívá?
Je krásný podzim. Zima rychle uteče a na jaře bude třeba zasít. Jestli jsem vás alespoň trochu navnadila na pěstování zeleniny, budete potřebovat záhony. Práci neodkládejte, protože na jaře oceníte, že máte půdu připravenou. Podzim je ideální doba pro založení záhonu. Není vedro, dobře se pracuje a půda se do jara "odleží".
Nasněžilo. Raduju se. Bílá pokrývka, nudle u nosu, ledový vichr střídaný hřejivým sluncem, pod jehož paprsky se sníh třpytí, ale netaje. Záhony podřimují pod nadýchanou peřinou. Sem tam přizdobenou popelem. V kamnech pálíme dřevo a popel sypeme přímo na záhony nebo do kompostu. Jsou v něm totiž živiny: vápník, draslík, hořčík nebo fosfor.