Rajčata

Rajčata jsou při vhodných podmínkách jednoduchou plodinou pro pěstování. V tuzemsku se dají pěstovat jako jednoleté rostliny a to buď ve skleníku, nebo venku na záhoně i ve větších květináčích.

  • Ideální podmínky pro růst tvoří teplota od 21 do 24 °C, dostatek vláhy a slunečního svitu. Neprospívají v teplotách pod 16 °C a nad 27 °C a při mrazech se zničí. Půda může být různorodá, ale musí být propustná a úrodná. Velmi kyselá půda potřebuje vápnit.
  • Příprava výsadby: v teplejších podmínkách je možné rajčata vysévat rovnou do země, ale v České republice je kvůli jarním mrazíkům lepší vysazovat předpěstované rostliny 6-8 týdnů před posledními mrazy.

Rajčata potřebují hodně živin, proto je potřeba zapravit 30 centimetrů do půdy zetlelý hnůj nebo kompost. Před výsadbou pohnojte půdu základním hnojivem.

  • Pěstování: předpěstované sazenice se sází, když vytvoří první květenství. Podle druhu rajčat se sází buď dál o d sebe a s oporou (tyčková) nebo víc nahusto a bez opory, protože se plazí po zemi (keříčkové a zakrslé keříčkové typy).
  • Sklizeň: Plody se sklízí, až dozrají. U keříčkových rajčat je to za 7-8 týdnů po vysazení, u tyčkových za 10-12 týdnů.

Doporučené odrůdy: 

  • Tyčkové: Dombito F1, Gardener´s Deight, Golden Sunrise, Mirabelle, Shirley F1, Sungold F1, Super Marmande F1, Tigerella.
  • Keříčkové: Ida Gold, Pixie, Plumito, Sleaford Abundance F1, Tornado F1, Totem F1.   

Škůdci a choroby: rajčata bývají nejčastěji zasažená plísněmi (např. fytoftorová plíseň, plíseň šedá), chřadnou z nedostatku živin (vápník, hořčík, bor) a napadá je škůdci jako je háďátko bramborové nebo křísi.

Zkušenosti: Pěstování rajčat jsem si velice oblíbil v uzavřených polo-sklenících (střecha je potažená pevnou fólií). Skleník velmi dobře chrání rostlinky proti dešti a i díky tomu většinou plíseň přichází později. Nepoužívám postřiky proti plísním. Raději koupím kvalitní osivo (např. odrůdu Hardy, hybrid do skleníku). Sazenice si předpěstovávám.

Je po zmrzlících! Vysazujte ven rajčata i dýně, vysévejte hrášek

Konečně! Zmrzlí muži jsou v trapu. A tak vysazuju rajčata, cukety, dýně, celer a taky choulostivější bylinky. Na zahradě se konečně něco děje. Záhony se zelenají, sklízím první saláty a ředkvičky. Na jejich místo vysévám řepu, černou ředkev a druhou várku mrkve.

10 věcí, za které vám zahrada v srpnu poděkuje (a vy jí)

Sklizeň. To je první slovo, které mě napadá, ve spojení se srpnem. Zeleninová zahrada je v době, kdy se letní prázdniny zhoupnou do druhé půlky, štědrá. I když máte plné ruce sklizně, nezapomeňte na odměnu pro zahradu. Protože vysít chcete i příští rok. 

Co zaseješ, to sklidíš

Přiznám se, že nevím, jestli raději seju, nebo sklízím. Oboje má cosi pěknýho do sebe. Na jaře voní půda svěžestí a očekáváním, na sklonku léta je její parfém zemitější, sebevědomější. Už totiž ví, co vyplodila. A já počítám zavařený sklenice, cibuli v záhonu a rajčata, co ještě (určitě) zčervenají.

Rajčata rostou. Stačí málo a úrody bude hodně

Jestli si rajčata pipláte od semínek stejně jako já, trávíte s nimi už pár měsíců. Z drobné sazenice se stává velká sebevědomá rostlina ozdobená žlutými květy, z nichž se stávají zelené plody. Jak se o rajčata postarat? 

Po zmrzlých mužích vysazujte choulostivky – rajčata, celer i dýně

Miluju květen. Rozpuk vrcholí. Země je prohřátá a přízemních mrazíků ubývá, až zmizí úplně. Vysazuju rajčata, cukety, dýně, celer a taky choulostivější bylinky. Na zahradě se konečně něco děje. Záhony se zelenají, sklízím první saláty a ředkvičky. Na jejich místo vysévám řepu, černou ředkev a druhou várku mrkve.

Co zasadit po zmrzlících? Rajčata, dýně, cukety i bylinky

Studený máj, v stodole ráj. Říká se. Po studeném jaru nakonec květen překvapil. Slunce hřálo a hřálo. Sluneční paprsky popotáhly listy špenátu ven a ze zeminy začaly dokonce už vykukovat i dozrálé ředkvičky. Konečně! A koncem týdne až bude po zmrzlých mužích, můžou přijít ven choulostivější druhy bylinek a zeleniny. Na zahradě začne rozkvět a ráj!

Rajčata kvetou: Jak se o ně správně starat?

Už kvetou. Drobné žluté kvítky se nenápadně krčí mezi sytě zelenými listy. Na večer je zalévám, přes den znovu poutám k tyčce, protože už zase povyrostly. Jo, péče o rajčata je náročná. Ale ty rajské plody za to přece stojí.

Co se zelenými rajčaty?

Bylo by to veliké štěstí, kdyby dozrála všechna rajčata, která se na keříčku urodila. Většinou ale několik zelených zbude. Možná víc, než byste si přáli. Můžete je otrhat a nechat je zčervenat doma v teple. Nebo z nich uvařit marmeládu.

Pěstování rajčat: Ať žijou jablka z ráje!

Jako dítě jsem vůbec nechápala, proč se rajčatům říká rajská jablíčka. Už to vím. Jsou prostě jako z ráje. Chutnají přímo božsky. Samozřejmě ta domácí. Jak je předpěstovat a pěstovat?

Proměňte svůj balkon v jedlou zahradu. Sklízejte saláty i rajčata

Třeba máte jen balkon. A chcete pěstovat zeleninu. I balkon je dost. Osaďte ho lahodnými rajčaty, vypěstujte si šťavnaté cibulky, řízné ředkvičky, plné mísy listového salátu, sladké jahody a voňavé bylinky. Sice moc neušetříte, ale ta radost! Ta je k nezaplacení. + FOTOGALERIE BALKONŮ

Kdy nejlépe zalévat rajčata?
Jak sušit rajčata na Slunci?
Jak vyštipovat keříčková rajčata?
Jak pěstovat keříčková rajčata?
Jak zavařit loupaná rajčata?
Jak správně sušit rajčata?
Jak sušit rajčata v sušičce?
Jak oloupat rajčata?
Jak na hnojení rajčat a paprik?
Jaký substrát pro rajčata
Rajčata pěstovaná v nádobách
Pěstování rajčat na balkoně
Rajčata výsev a pěstování - návod, rady, zkušenosti
Co může obsahovat zelenina?