Ředkvičky
Ředkvičky patří mezi oblíbenou jarní zeleninu a díky svému mimořádně rychlému růstu často bývají prvními plody, které sklízíme ve skleníku i na záhonku. Růžové, fialové nebo bílé bulvy kulatého nebo protáhlého tvaru mívají pikantní chuť a konzumují se syrové, hodí se k přímé spotřebě, do salátů, případně k nakládání. Standardně mají kulaté druhy v době sklizně bulvu o průměru přibližně 2,5 cm, protáhlé odrůdy mívají plody dlouhé až 7cm. Ve většině případů není třeba předpěstovávat a semínka vyséváme rovnou do připravené zeminy. Je třeba sklízet hned po dozrání, jinak dřevnatí.
Ředkvičky můžeme začít pěstovat hned po rozmrznutí půdy, nižší teploty většině odrůd nevadí. Pomínkou je dostatek světla a úrodná propustá půda s nízkými hodnotami obsaženého dusíku. Abychom mohli ředkvičky sklízet nepřetržitě, je třeba dodržet patnáctidenní interval sadby. Je třeba vyvarovat se přeschnutí, na druhou stranu ani nadbytek vláhy není vhodný, způsobuje nadměrný růst listů na úkor bulv. Při suchém počasíí se doporučuje asi 11 l zálivky na 1 m² týdně.
Výborně se hodí pro použití ve smíšených kulturách, jen je nutné dát pozor, abychom při vytrhávání nepoškodili kořeny ostatních rostlin.
- Doporučené odrůdy: Chrystal Ball, French Breakfast, Long White Icicle, Pink Beauty, Sparkler
- Odrůdy k rychlení: Helro, Robino, Saxa
- Výsev: do hloubky 1cm v řádcích s odstupy 15 cm, jednotíme na vzdálenost alespoň 2,5 cm
- Sklizeň: tři až čtyři týdny ode dne výsevu
Kdy a co zasít? Dřív vyšel hospodář na pole, nadechl se, porozhlédl se, dotkl se země a věděl: ještě ne, už ano. V březnu se vysévá většina zeleniny. Ředkvičky, špenát, salát, petržel nebo mrkev. Záleží na počasí. A na půdě.
Březen je měsíc výsevu. Ředkvičky vám vyrostou rychle, a pokud bude počasí přát, za měsíc je sklidíte. Tělo je po zimě vyprahlé a vitamíny z vlastní zahrádky přijdou vhod. Ředkvička je na pěstování nenáročná, a jestli nemáte zahrádku, zkuste ji vysévat do truhlíků.
Listy z ředkviček nevyhazujte na kompost. Přidejte je do salátu. Listy z červené řepy zase poduste jako špenát. A z mrkvové natě si vyrobte báječné pesto. Proč? Protože to vše dobře chutná a ještě doplníte vitamíny. Třeba áčko nebo céčko.
Včera jsme snědli poslední várku ředkviček. A špenát, který už šel pomalu do květu, skončil v mrazáku. Půda je ale nádherně prohřátá, po dešti zavlažená a nakypřená. Byla by škoda znovu nezasít.
Ředkvičky jsou první jarní zeleninou, kterou po dlouhé zimě uvítáme v odlehčeném jídelníčku. A není nad to vypěstovat si ředkvičky vlastní. Půda už je načechraná, připravené, jen počkat na to správné počasí a vysít. Začátek března, pokud už je teplo, je ideální čas pro pěstování ředkviček na záhoně. Dobrou zprávou je, že dobře porostou i v truhlíku na balkoně nebo na parapetu.
I ředkvičky je možné pěstovat na balkóně podobně jako jiné druhy zeleniny. A věřte, že to není vůbec složité. Postačí k tomu truhlík, kvalitní zemina, semínka a můžeme začít. Nebo se stále zdráháte a bojíte selhání? Pak čtěte dále, protože v našem článku se dovíte vše potřebné o pěstování ředkviček na balkóně.
Ředkvičky patří mezi oblíbenou jarní zeleninu. Patrně hlavní předností je skutečnost, že ji lze konzumovat převážně v syrovém a neupraveném stavu. Ředkvičku lze jíst samostatně, v podobě zeleninové přílohy nebo salátů. Ředkvičky jsou velice zdravé, protože obsahují mnoho vitaminu C a také dalších látek, jako je vápník, fosfor a železo. Je známá pro svou pikantní chuť, za kterou stojí hořčičné silice. Ta má blahodárný vliv na trávení. Ředkvičky si lze snadno vypěstovat na zahrádce, poradíme vám, jak.