Réva Vinná
Odrůdy révy vinné dělíme na odrůdy rané, polorané a pozdní.
Důležité je pro pěstování révy vinné podnebí. Plody potřebují suché a horké léto aby dozrály. Teplé a mírné oblasti jsou vhodné pro více druhů odrůd. Mnohé se mohou pěstovat také v oblastech s chladnějším podnebím, a to především v chráněných polohách nebo ve sklenících.
Před výsadbou vybíráme místo, které je chráněné, slunné a nehrozí zde nebezpečí mrazu v období kvetení. Volíme méně úrodnou a propustnou půdu. Bohaté půdy podporují růst na úkor plodů, a proto nejsou pro výsadbu vhodné. Je také důležité dostatečné odvodnění půdy, jelikož réva nesnáší přemokřenou půdu. Před výsadbou je nutno půdu dostatečně zpracovat, přidat hnůj nebo kompost, udusat a zavlažit.
Révu vinnou vysazujeme na jaře nebo na podzim. Kontejnerované rostliny se mohou vysazovat v jakémkoliv období. Jednoramenné kordony vysazujeme ve vzdálenosti nejméně 1,2m od sebe a dvouramenné ve dvojnásobných vzdálenostech. Ramena vícenásobných kordonů by měla být 60cm od sebe.
V průběhu vegetačního období by se měla réva v období sucha důkladně zavlažovat. Dozrávají-li plody, zavlažování se musí omezit. U révy pěstované u stěny musíme sledovat, zda není v dešťovém stínu. Když se vytvoří mladé výhonky, přihnojujeme minerálním hnojivem s vysokým obsahem draslíku.
Když se začínají vyvíjet hrozny, ostříháme veškeré listy, které mohou plodům stínit. Nesmíme jich ale odstranit příliš mnoho, aby nedošlo k spálení plodů. Zralé hrozny sklidíme odstřižením stopek zahradnickými nůžkami.
Asi každý z nás zahrádkářů sní o tom, že na zahrádce bude pěstovat vinnou révu. Tato rostlinka je však relativně náročná a její složitější biologie s sebou přináší i požadavky na klimatické a další podmínky, bez jejichž dodržení to nebude fungovat. Otázkou tedy je: "V jakých podmínkách lze pěstovat vinnou révu?". I na to si odpovíme v našem povídání.
Víno je nápojem bohů. Ježíš Kristus, Syn Boží, z tohoto moku učinil nápoj posvátný, když na svatbě v Káně Galilejské proměnil vodu ve víno, díky čemuž v něj jeho učedníci uvěřili.
Víno má mnoho podob, chutí a barev. Rozlišujeme vína stolní, zemská, jakostní, jakostní s přívlastkem, kabinetní, pozdní sběr, výběr z hroznů, bobulí, cibéb, vína ledová či slámová. Podle obsahu zbytkového cukru rozeznáváme vína suchá, polosuchá, polosladká či sladká. Bílá, červená, růžová. S nadsázkou také dobrá a nedobrá.