Rostliny, které se pnou, jsou skvělým řešením, pokud chcete ozelenit plot, fasádu domu nebo vytvořit přirozený stín na pergole. Popínavé rostliny díky svému růstu do výšky šetří místo a přitom dokážou oživit zahradu krásnými květy nebo hustými listy. Některé se ovíjejí kolem opory, jiné mají úponky nebo přísavné destičky. Jaké druhy popínavých rostlin si můžete vysadit a jaké mají výhody a nevýhody?
Vodní rostliny mohou být krásným a funkčním doplňkem každé vodní plochy. Pomáhají udržovat kvalitu vodu, poskytují útočiště vodním živočichům a dotvářejí celkovou atmosféru jezírka nebo jiné vodní plochy. Zjistěte, jaké vodní rostliny vybrat, jak je správně vysadit a následně o ně pečovat.
Bělení rostlin není činnost, kterou by dělal každý zahradník. Tento postup ale může zlepšit vzhled a zdraví některých rostlin, především těch, které špatně snáší přímé sluneční záření nebo jsou náchylné na škůdce. Bělení může také rostlinám dodat zajímavý vzhled a podpořit jejich růst. Zjistěte, na co je bělení rostlin vhodné a jak správně při něm postupovat.
Kapková závlaha je skvělý způsob, jak efektivně zalévat rostliny, šetřit vodu a ušetřit si čas. S tímto systémem dostanou všechny rostliny vodu přímo k kořenům, což je pro ně lepší než klasické zalévání, kde se voda často ztrácí nebo se vypaří. Pokud už nechcete trávit hodiny s konví v ruce, kapkový systém je právě pro vás. Přečtěte si, jak si kapkovou závlahu můžete snadno nastavit na své zahradě.
Zima je pro rostliny náročným obdobím, na které je nutné je správně připravit. Mrazy, silný vítr a velké střídání teplot mohou rostliny snadno poškodit. Ochrana rostlin je důležitá, aby přežily zimní mrazy a na jaře opět rozvetly. Přečtěte si 10 tipů, které vám pomohou ochránit vaše rostliny během chladných měsíců.
Exotické rostliny mohou přinést do našich zahrad kousek tropického ráje. I když pocházejí z teplých oblastí, některé druhy se dokážou přizpůsobit našemu klimatu, pokud mají trochu té správné péče. Exotické rostliny vás okouzlí svými neobvyklými barvami, květy i tvary. Zjistěte, jak správně pečovat o exotické rostliny a které druhy zvládnou naše české klima.
Rakytník řešetlákový patří mezi rostliny, které by neměly chybět v žádné moderní zahradě. Tento nenápadný keř je nejen esteticky přitažlivý, ale především neuvěřitelně užitečný. Jeho plody, bohaté na vitamíny a antioxidanty, nacházejí široké uplatnění v kuchyni, medicíně i kosmetice. Pokud uvažujete o jeho pěstování, tento článek vám přinese užitečné tipy a návody, jak rakytník pěstovat, aby se mu dařilo a poskytoval bohatou úrodu.
Pokojová rostlina je věc, se kterou se denně setkáváme, máme alespoň nějakou doma, aby nám bylo příjemněji. Zútulňujeme si jimi interiér. Pokud ovšem máme domácího mazlíčka či malé zvídavé dítě, je lepší se některým druhům vyhnout pro jejich jedovatost. Někdy stačí dotek, šťáva z listu, jindy by bylo třeba sníst část rostliny. To je rizikem právě pro naše nejmenší, psi, králíky, křečky, andulky nebo třeba kočky, které okusují velmi rády mladé výhonky a listy. Pokud tyto květiny chcete pěstovat, najděte jim místo, kde na ně vaši miláčci nedosáhnou.
Rostliny, květiny, všechna zeleň kolem nás má velmi blahodárné účinky. Hlavně na naši psychiku, zelená barva uklidňuje a kousek přírody je vždy nejlepším relaxem. Každý máme nějakou tu květinu doma a, pokud to jde, tak i v práci. Některé rostliny však mohou přinést i další užitek, kromě zkrášlení domova. Pokud si chceme vybrat nějakou novou, zkuste takovou, která vám pomůže s neduhy.
I mezi rostlinami panují konkurenční vztahy, kdy se některé mohou negativně ovlivňovat ve chvíli, kdy jsou ve svém těsném sousedství. Nežádoucí je to hlavně v případě ovoce a zeleniny, kdy nám jde o dostatečné výnosy krásných plodů. Pro maximální výsledky je tak vhodné zapřemýšlet nad osevním plánem, ať pozemek využijete skutečně naplno a zbytečně si nekomplikujete svou práci.